Archiwalne numeru „Przekroju” dostępne w sieci

LubimyCzytać LubimyCzytać
22.12.2017

Przygody profesora Filutka, sekcja „Rozmaitości” czy „Demokratyczny savoir-vivre” – te i wiele innych artykułów znalazło się w internetowym archiwum „Przekroju”. Oprócz książek lubimy czytać także czasopisma, więc od razu zaczęliśmy przeglądać kolekcję. Zajęcia wystarczy na całe święta – do sieci trafiły wszystkie numery z lat 1945-2000.

Archiwalne numeru „Przekroju” dostępne w sieci

Kolekcja dostępna jest od 19 grudnia, ukazała się dokładnie rok od publikacji pierwszego numeru czasopisma w nowej odsłonie – jako kwartalnika. Składają się na nią zeskanowane numery z sześciu dekad, od pierwszego, który ukazał się jeszcze przed zakończeniem II wojny światowej - 15 kwietnia 1945 roku, aż do roku 2000. Kolejne roczniki mają być stopniowo uzupełniane. Kolekcję można przeglądać wybierając poszczególne numery pisma lub konkretne rubryki. Można z niej korzystać bezpłatnie.

Archiwum to nie tylko bogate źródło wiedzy o obyczajach, języku i stylu życia w powojennej Polsce, ale także możliwość przejrzenia kultowych rubryk – przygód profesora Filutka, popularnej serii komiksowej rysowanej przez Zbigniewa Lengrena, czy porad z cyklu „Demokratyczny savoir-vivre” udzielanych przez niezastąpioną Janinę Ipohorską vel Jana Kamyczka. Ale to oczywiście nie wszystko! „Przekrój” nadawał kulturalny rytm całej epoce. Publikowali w nim m.in. Stanisław Lem, Sławomir Mrożek, Konstanty Ildefons Gałczyński i Maria Dąbrowska. Zresztą, sprawdźcie sami – archiwum jest dostępne pod tym linkiem.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 22.12.2017 11:18
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post