Laureaci Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2015 roku

LubimyCzytać LubimyCzytać
21.09.2015

W sobotę, 19 września na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika w Toruniu podczas Festiwalu Fantastyki i Gier „Copernicon” odbyła się gala wręczenia Literackiej Nagrody im Jerzego Żuławskiego. Spośród sześciu nominowanych powieści jury wybrało jedną, która otrzymała Nagrodę Główną - jest to książka Pawła Majki Pokój światów oraz dwa wyróżnienia Złote i Srebrne, które otrzymali odpowiednio Paweł Paliński za powieść Polaroidy z zagłady oraz Michał Cholewa za powieść Forta.

Laureaci Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2015 roku

„Pokój światów” Paweł Majka - Wydawnictwo Genius Creations

I wojna światowa była tragedią, ale nie skończyła się tak, jak mówią podręczniki historii. Na Ziemi wylądowali Marsjanie. Inwazja została odparta, a uwięziony na powierzchni planety najeźdźca zasymilowany, jednak odtąd nic już nie było takie jak dawniej.
Sprowadzone przez Obcych mitbomby uwolniły energię wiary, która ożywiła postaci z mitologii, baśni i legend. Domy otoczono ochronnymi barierami, boscy patroni strzegą poszczególnych miast, po ulicach przechadzają się upiory i magowie. Miejsce dawnych państw zajęły spółki handlowe, Republika Narodów i na pół świadome państwa-organizmy: Wieczna Rewolucja, Wiekuista Puszcza czy Matka Tajga.

Jest to powieść niezwykła, zaskakująca bujną treścią i wielką wyobraźnią pisarza. Czytając ją wkraczamy w swoistą puszczę, która choć piękna i niezwykła, staje się też zgubna. Akcja bowiem dzieje się w kilku przestrzeniach czasowych, a nagromadzenie zdarzeń i bohaterów bywa zbyt wielkie, co sprawia, że powieść momentami staje się nieczytelna. Mimo to, śmiało przyznaję, że to jedna z lepszych pozycji z gatunku fantastyki na polskim rynku wydawniczym i nie należy jej omijać. - Grzegorz Śmiałek

„Polaroidy z zagłady” Paweł Paliński - Wydawnictwo Powergraph

Terasę Szulc opuścili wszyscy. Podobnie jak jej miasto i wszystkie miejscowości w okolicy. Czy jednak naprawdę jest sama? Co można uczynić, kiedy zostało się ostatnim człowiekiem – w S., w Polsce, na Ziemi? Pozostaje walka o przetrwanie.

Powieść Pawła Palińskiego lokuje się na przecięciu kulturowych i popkulturowych dróg. Realizm McCarthy’ego spotyka się tu z oryginalnością narracyjną World War Z, chłodna bezwzględność Sartre’a z emocjonalnym okrucieństwem Kirkmana i jego Żywych trupów, a estetyka Romero z filozofią Derridy. Żyjemy w epoce końca czasów – nawet jeśli ten koniec jest jednocześnie początkiem nieznanego.

„Polaroidy z zagłady” Pawła Palińskiego to postapo na najwyższym poziomie. Napisana świetnym językiem, czasami zahaczającym o poetyckość, wypełniona pełnymi realizmu scenami i wiarygodną bohaterką oraz ciekawym podejściem do zombiaków. Ale to też studium samotności i walki z beznadziejnością, która może okazać się źródłem nadziei. Świetna książka! Polecam - Krzysztof

„Forta” Michał Cholewa - Wydawnictwo War Book

Trwa wyścig o światy stracone lata temu, gdy nastał Dzień i technologia zwróciła się przeciw ludziom. Kolejna po „Gambicie” i „Punkcie cięcia” powieść Michała Cholewy przenosi czytelnika na skalistą i pogrążoną w ciemności planetę Atropos. Znajdująca się na niej kolonia na wiele lat została odcięta od reszty ludzkości. Teraz wreszcie na pokładzie unijnego krążownika przybywa ekspedycja ratunkowa. Odcięci od wsparcia na surowej planecie, żołnierze Unii muszą stawić czoła tajemniczemu wrogowi, by rozwiązać zagadkę z czasów świata, który przeminął.

Powieść „Forta” otrzymała w tym roku Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla.

Jak ja się cieszę, że jest w naszym kraju autor potrafiący napisać dobrą książkę w jednym z moich ulubionych nurtów SF. Wielu innych próbuje ale daleko im do Michała Cholewy. Książka jest świetna. Rewelacyjnie się czyta. Jest logicznie skonstruowana. Ma dobry język. Nie jest banalnie przewidywalna. Kurde, no jest dobra co tam będę się rozpisywał. - Sławomir

W tym roku Nagroda ma wymiar finansowy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska ufundowała nagrody pieniężne dla laureatów w łącznej wysokości 18 tys. złotych. 

Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego przyznawana jest od 2008 roku za wybitne dzieła utrzymane w konwencji fantastyki. Nominacje wyłaniane są w wyniku głosowania imiennie zaproszonych opiniotwórczych recenzentów, krytyków i koneserów literatury, a laureatów wskazuje jury złożone z literaturoznawców zajmujących się badaniem literatury fantastycznej.

Jerzy Żuławski (ur. 14 lipca 1874 w Lipowcu, zm. 9 sierpnia 1915 w Dębicy) – polski pisarz, poeta i dramaturg okresu Młodej Polski. Wraz z Władysławem Umińskim i Antonim Langem jeden z prekursorów polskiej literatury fantastycznonaukowej. Jako poeta przedstawiciel dekadentyzmu i katastrofizmu. Autor dramatów symbolicznych oraz prozy poetyckiej. Debiutował jako poeta w roku 1895 zbiorem „Na strunach duszy” mocno osadzonym w poetyce dekadentyzmu. Obecnie jego twórczość uległa w znacznej mierze zapomnieniu, mimo że była wysoko ceniona przez współczesnych (np. Stanisława Przybyszewskiego). Jego najbardziej znane utwory to trylogia science fiction dziejąca się na Księżycu (Na srebrnym globie, Zwycięzca, Stara Ziemia). Trylogia księżycowa tłumaczona była na język czeski, niemiecki, rosyjski, węgierski i była inspiracją dla wielu pisarzy, zarówno polskich (np. Stanisław Lem), jak i obcych. Na jej podstawie, stryjeczny wnuk pisarza Andrzej Żuławski, nakręcił film „Na srebrnym globie”.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 21.09.2015 10:22
Administrator

Pokój światów Paweł Majka
Polaroidy z zagłady Paweł Paliński
Forta Michał Cholewa

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post