Granda – festiwal zrodzony z zazdrości

LubimyCzytać LubimyCzytać
17.09.2015

Trzynaście kryminalnych pisarskich umysłów, rzesza profesjonalistów, na co dzień zajmujących się rozwiązywaniem zagadek, a do tego m.in. teatr, muzyka, filmy – 9 października w Hali Głównej dawnego Dworca PKP rozpocznie się pierwszy Poznański Festiwal Kryminałów GRANDA. Przez trzy kolejne dni miłośnicy zbrodni z pełną premedytacją będą rozmawiać, przedstawiać i bawić się tym, co oferują twórcy i świat kryminałów. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań.

Granda – festiwal zrodzony z zazdrości

Nowy punkt programu na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski ma na celu zebranie pod jednym dachem miłośników kryminału, jego twórców oraz wydawców.

Festiwal GRANDA, jak przystało na prawdziwy kryminał, powstał z zazdrości i fascynacji. Z zazdrości, że inne miasta mają już literackie festiwale, a przecież Poznań także na taki zasługuje, i z fascynacji światem kryminałów. Na GRANDZIE będzie go można poznawać od postaw, wszystkimi zmysłami, na wielu płaszczyznach - mówi Marita Lipska, Dyrektor Festiwalu.

Wśród gości festiwalu znaleźli się znani twórcy fikcyjnych postaci: Katarzyna Bonda, Marcin Wroński, Mariusz Czubaj, Joanna Jodełka, Ryszard Ćwirlej, Joanna Opiat-Bojarska, Piotr Bojarski, Robert Ziółkowski, Gaja Grzegorzewska i Olga Rudnicka, Remigiusz Mróz Wojciech Chmielarz oraz Bohdan Głębocki, ale także zawodowy profiler, technicy kryminalistyki z Komendy Wojewódzkiej Policji, pracownicy Zakładu Medycyny Sądowej oraz poznańskich uniwersytetów, którzy na co dzień zajmują się rozwiązywaniem kryminalnych łamigłówek i obcowaniem ze skomplikowaną psychologią świata zbrodni.

W wyjątkowych przestrzeniach Hali Głównej dawnego Dworca Głównego, udostępnionej przez PKP SA, odbywać się będą spotkania, warsztaty oraz projekcje filmów i spektakl teatralny. Festiwal rozpocznie się zbrodnią…, czyli przygotowaną specjalnie na GRANDĘ grą miejską. Przez 3 dni uczestnicy wydarzenia będą mogli też sprawdzić swoje opanowanie na wariografie (wykrywaczu kłamstw), zobaczą, jak zabezpiecza się miejsce zbrodni i zbiera odciski palców. Dorośli będą mogli zwiedzić wyjątkową wystawę, na której będzie można poznać metody identyfikacji człowieka, a dzieci pobawić się w małych detektywów lub wziąć udział w warsztatach muzycznych, podczas których zobaczą, jak za pomocą dźwięków budować tajemniczą filmową atmosferę. Podczas trwania wydarzenia będzie się można także zapoznać z najnowszą ofertą wydawniczą.

Wyjątkowym elementem GRANDY będą Stacje Sensacje – rozmieszczone w kluczowych, znanych poznaniakom miejscach (m.in. Bibliotece Raczyńskich, ale też w księgarniach, klubach czy kawiarniach) punkty spotkań, zabaw i warsztatów zagospodarowane przez partnerów i sponsorów Festiwalu.

Dokładny plan Festiwalu jest dostępny na stronie wydarzenia: www.festwial-granda.pl. Bieżące informacje można też znaleźć na profilu FB GRANDY www.facebook.com/festiwalgranda

Serwis lubimyczytać.pl objął Poznański Festiwal Kryminału GRANDA swoim patronatem medialnym.


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 17.09.2015 13:36
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post