rozwiń zwiń

„Wykolejony” jest niczym podpalacz

LubimyCzytać LubimyCzytać
27.05.2014

„Zapamiętajcie to nazwisko” – pod takim hasłem, na rozpoczynającym się jutro Międzynarodowym Festiwalu Kryminału wystąpi duński pisarz Michael Katz Krefeld, autor książki Wykolejony, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

„Wykolejony” jest niczym podpalacz

„Wykolejony” nie jest pierwszą powieścią w dorobku Michaela Katza Krefelda, ale pierwszym tomem serii, którą dwukrotnie nagradzany przez Duńską Akademię Kryminału (za debiut i książkę roku) pisarz podbija serca międzynarodowej publiczności. Powieść sprzedano już do 18 krajów, w tym do Włoch, Francji, Niemiec i Holandii. W Danii przez wiele tygodni zajmowała najwyższe miejsca na listach bestsellerów, a recenzenci nie szczędzili zachwytów, pisząc: Duński kryminał w najlepszym wydaniu (Litteratursiden); Adrenalina buzuje w żyłach… Napięcie sięga zenitu (Fyns Amts Avis); „Wykolejony” jest niczym podpalacz, który zapewni ci gorące, nieprzespane noce (Berlingske).

Poznajcie nowe, gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału i nowego bohatera w zastępie wziętych detektywów, wirtuozów skomplikowanych śledztw. Thomas „Ravna” Ravnsholdta przebywa na przymusowym zwolnieniu. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki. Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę… Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.

Akcja „Wykolejonego” rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w „Wykolejonym” Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie...

Spotkanie z autorem odbędzie się w czwartek 29 maja o godz. 20.45 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5). Poprowadzi je dziennikarz tygodnia „Newsweek” i juror Nagrody Wielkiego Kalibru, Piotr Bratkowski.

A 30 maja autor spotka się z nami w Warszawie, aby odpowiedzieć na nasze pytania. Wywiad opublikujemy w przyszłym tygodniu.


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 27.05.2014 13:02
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post