Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/4037/wykolejony-jest-niczym-podpalacz

„Wykolejony” jest niczym podpalacz

  wartościowy tekst

„Zapamiętajcie to nazwisko” – pod takim hasłem, na rozpoczynającym się jutro Międzynarodowym Festiwalu Kryminału wystąpi duński pisarz Michael Katz Krefeld, autor książki Wykolejony, która ukaże się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

„Wykolejony” nie jest pierwszą powieścią w dorobku Michaela Katza Krefelda, ale pierwszym tomem serii, którą dwukrotnie nagradzany przez Duńską Akademię Kryminału (za debiut i książkę roku) pisarz podbija serca międzynarodowej publiczności. Powieść sprzedano już do 18 krajów, w tym do Włoch, Francji, Niemiec i Holandii. W Danii przez wiele tygodni zajmowała najwyższe miejsca na listach bestsellerów, a recenzenci nie szczędzili zachwytów, pisząc: Duński kryminał w najlepszym wydaniu (Litteratursiden); Adrenalina buzuje w żyłach… Napięcie sięga zenitu (Fyns Amts Avis); „Wykolejony” jest niczym podpalacz, który zapewni ci gorące, nieprzespane noce (Berlingske).

Poznajcie nowe, gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału i nowego bohatera w zastępie wziętych detektywów, wirtuozów skomplikowanych śledztw. Thomas „Ravna” Ravnsholdta przebywa na przymusowym zwolnieniu. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki. Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę… Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.

Akcja „Wykolejonego” rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w „Wykolejonym” Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie...

Spotkanie z autorem odbędzie się w czwartek 29 maja o godz. 20.45 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5). Poprowadzi je dziennikarz tygodnia „Newsweek” i juror Nagrody Wielkiego Kalibru, Piotr Bratkowski.

A 30 maja autor spotka się z nami w Warszawie, aby odpowiedzieć na nasze pytania. Wywiad opublikujemy w przyszłym tygodniu.


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2044
LubimyCzytać
27-05-2014 13:02
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Friend Zoned

Czy miłość może się zacząć od paczki niesmacznych cukierków? Znajomość Nika i Tiny zaczęła się dość nietypowo. Dziewczyna wysłała mu paczkę cukierków...

zgłoś błąd zgłoś błąd