10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o Szekspirze

LubimyCzytać LubimyCzytać
11.04.2014

Za niecałe 10 dni, od razu po świętach wielkanocnych, obchodzić będziemy wielkie święto czytania – Międzynarodowy Dzień Książki. W tym dniu przypadają urodziny Miguela Cervantesa oraz Williama Szekspira. Sprawdźcie ile wiecie o tajemniczym, genialnym poecie, którego istnienie niektórzy podają w wątpliwość.
Oto wybór ciekawostek dotyczących Williama Szekspira.

10 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o Szekspirze

William Szekspir nie był jedynym Szekspirem w historii teatru

Młodszy brat Williama, Edward, także został aktorem. Nie zapisał się jednak w historii teatru. Jego starszy o szesnaście lat brat był lepszy zarówno jako pisarz, jak i jako aktor, tak przynajmniej się dzisiaj przypuszcza. Edmund zmarł jako dwudziestosiedmiolatek. Został pochowany na cmentarzu dla bogaczy, ale za pogrzeb prawdopodobnie zapłacił starszy brat.

Szekspir bowiem był zamożny

Szekspir zgromadził sporą fortunę – zyski przynosiło mu zarówno pisanie, jak i granie. Przede wszystkim jednak był udziałowcem w dobrze prosperującym teatrze. W wieku 33 lat kupił New Place, drugi co do wielkości dom w rodzinnym Stratfordzie. Później nabył także sporą nieruchomość Londynie. W testamencie zapisał swojej córce Judith trzysta funtów, co było wtedy pokaźną kwotą, mniej więcej odpowiadającą 50 000 £ obecnie. A Judith nie była bynajmniej główną spadkobierczynią. (Nawiasem mówiąc, swojej żonie zostawił w spadku łóżko.)

Sztuki Szekspira miały więcej niż jednego autora

W czasach elżbietańskich powszechną praktyką było współautorstwo tekstów. Czasem nad jedną sztuką pracowało dwóch lub trzech pisarzy. Szekspir prawdopodobnie lubił pracować samotnie, ale z całą pewnością sporo fragmentów jego sztuk zostało napisanych przez innych autorów.

Wiele słów używanych we współczesnej angielszczyźnie zostało wymyślonych przez Szekspira

Wiele słów angielskich zostało po raz pierwszy zapisanych właśnie w sztukach Szekspira, ale oczywiście były używane już wcześniej. Szekspir jednak wymyślił sporo słów, które są w użyciu do dzisiaj, np. eyeball (gałka oczna), bloodstained (splamiony krwią), assassination (zabójstwo) i radiance (blask). Jest też autorem wielu zwrotów, które trafiły do języka potocznego, takich jak choćby przełamywanie lodów (breaking the ice).

Badacze wciąż spierają się, czy sonety Szekspira są autobiograficzne

Sonety opowiadają dość skandaliczną historię związku poety najpierw z młodym mężczyzną, a następnie z dojrzałą kobietą. Szekspirolodzy nie potrafią się jednak zgodzić co do tego, czy historie te mogły zostać zainspirowane doświadczeniami osobistymi poety. Napisano na ten temat już dziesiątki książek i artykułów, ale zagadka pozostaje nierozstrzygnięta.

Córka Szekspira była analfabetką

Z trójki dzieci Williama i Anny przeżyły dwie córki – Susannah i Judith, bliźniaczki. Susannah umiała napisać swoje imię, Judith była jednak całkowitą analfabetką. W tamtych czasach umiejętność czytania i pisania była zarezerwowana dla pewnej grupy mężczyzn. Szekspir był prawdziwym człowiekiem swoich czasów i nie dbał o to, żeby jego córki były wykształcone.

Szekspir nie myślał o zachowaniu swych dzieł dla potomnych

Przynajmniej jeśli chodzi o sztuki. Zadbał o wydanie dwóch poematów – „Wenus i Adonis” oraz „Gwałt na Lukrecji”, ale tylko dlatego, że wiersze te napisane były dla możnych patronów. Nie przygotował jednak do druku swoich sztuk – ukazały się dopiero siedem lat po jego śmierci, a zawdzięczamy to jego kolegom, którzy skrzętnie zebrali wszystkie teksty. Być może powodem było to, że sztuki teatralne nie cieszyły się prestiżem i rzadko je wtedy drukowano.

Szekspir nie miał potomków

Jedyny syn poety, Hamnet, zmarł jako jedenastolatek. Jego córka Susannah nie miała dzieci, zaś dzieci Judith zmarły wcześnie. Szekspir miał trzech braci, ale żaden z nich się nie ożenił. Ród Szekspira wygasł w 25 lat po jego śmierci.

Przez 200 lat teatr przerabiał sobie sztuki Szekspira

Przez wiele lat w teatrze panowała tzw. „wolna amerykanka”. Sztuki przerabiano, przycinano, przekształcano w pantomimy i musicale. W XVII wieku przerobiono wszystkie tragedie, dodając im szczęśliwe zakończenia. Nawet to, co dzieje się ze sztukami Szekspira obecnie, jest chyba mniej posuniętą ingerencją – my przynajmniej nie kryjemy się z tym, że Szekspir jest tylko inspiracją.

Szekspir miał swoich „hejterów”

Nie wszyscy zgadzali się, że Szekspir wielkim poetą był. Wolter uważał, że „Hamlet” jest dziełem „pijanego dzikusa”, T. S. Eliot także twierdził, że „Hamlet” jest poniekąd „wybrakowaną” sztuką. George Bernard Shaw chciałby poetę „wykopać i obrzucić kamieniami”. Napisał to w gazecie. Dobrze, że nie było wtedy Twittera.

Źródło: huffingtonpost.com


komentarze [22]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dramik  - awatar
Dramik 19.04.2014 12:44
Czytelnik

Też, gdzieś słyszałem, że Szekspir nie napisał tych sławnych powieści, ale nie wiem, czy jest to udowodnione.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Luis  - awatar
Luis 15.04.2014 08:01
Czytelnik

@Paweł - rzeczywiście, masz rację. Tam chyba naprawdę chodzi o groteskę. Ciekawy temat do rozważań. Jeśli zaś chodzi o ekranizację "Troilusa i Kresydy" to wiem, że taka istnieje, ale nigdy nie widziałam i nawet nie wiem gdzie mogłabym obejrzeć. Chyba łatwiej w tym przypadku o przedstawienie teatralne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
szachownica  - awatar
szachownica 14.04.2014 09:41
Czytelniczka

Czy Szekspir jest twórcą wspaniałych tekstów literackich?, wiele badań wskazuje, że nie napisał ani słowa z tego co mu się przypisuje.
Polecam świetną książkę Virginii Fellows "Kod Szekspira", oraz film "Anonimus" w reżyserii Rolanda Emmericha.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Luis  - awatar
Luis 12.04.2014 19:53
Czytelnik

Uwielbiam dramaty Szekspira (wracam do nich dość często), nie jestem natomiast w stanie przebrnąć przez jego komedie. W tym wypadku wybieram dobre ekranizacje. Jeśli chodzi zaś o ekranizacje w ogóle (nie tylko komedie) lubię te w reżyserii Kennetha Branagha oraz "Tytusa Andronikusa" w reż. Julie Taymor.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Paweł Jankowski - awatar
Paweł 14.04.2014 10:43
Czytelnik

Znakomita jest komedia spornapt. "Troilus i Kresyda". Trudno jednoznacznie zaliczyć dzieło do gatunku komediowego, tylko z powodu charakteru jednego z bohaterów. Paradoksalne, właśnie groteska jest jednym z elementów wyróżniających tragedię szekspirowską.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Đominika  - awatar
Đominika 12.04.2014 10:30
Czytelniczka

Cóż za los, 23 kwietnia przypadają moje urodziny. :>

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna  - awatar
Anna 11.04.2014 21:22
Czytelniczka

Nie jest przeceniany i da się czytać. Co więcej, uważam, że to jeden z genialniejszych psychologów-bez-szkoły swoich czasów. Nawet, jeśli sztuki są niezupełnie autorskie. Mamy kompleks Ofelii, zespół Otella, hamletyzm i tak dalej. Uwielbiam go. Może dla osób, które mają problem z czytaniem sztuk teatralnych to jest kłopotliwe, ale myślę, że mroczną stronę natury ludzkiej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
jacqueline  - awatar
jacqueline 11.04.2014 17:27
Bibliotekarka

ooo, a ja uwielbiam Szekspira ! ;)
pamiętam, że dramat "Romeo i Julia" czytany po raz pierwszy, bardzo mi się spodobał - zarówno jako lektura jak i dramat, ale "Makbet" ich przebił w gimnazjum ;) choć z dramatów Szekspira najbardziej zachwycona jestem tragedią "Otello". prawdziwy majstersztyk moim zdaniem;))

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna  - awatar
Anna 11.04.2014 14:34
Czytelniczka

Szekspir nie był jedynym Szekspirem w historii teatru. Zdanie później nieco temu przeczycie, pisząc, że Edward w tejże historii się nie zapisał. Następnie pada informacja o śmierci Edmunda. No to Szekspirów zapisanych-niezapisanych w historii teatru było trzech czy dwóch?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna  - awatar
Anna 12.04.2014 00:14
Czytelniczka

Dwóch, dwóch. William miał 3 braci - Gilberta, Richarda i Edmunda, za to o żadnym Edwardzie nic mi nie wiadomo, więc to pewnie pomyłka autora. Najmłodszy z nich, Edmund, też próbował sił jako aktor, pojawił się w wielu sztukach Williama, ale nie zrobił wielkiej kariery, bo zmarł przedwcześnie, prawdopodobnie zarażony dżumą (zresztą tak samo jak ich siostry).

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Anna  - awatar
Anna 24.05.2014 10:24
Czytelniczka

I teraz sprawa jasna :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
avuca  - awatar
avuca 11.04.2014 14:33
Moderator globalny

Pamiętam, że w liceum musiałam przeczytać kilka sztuk Shakespeare'a w oryginale i przyznaję, że momentami ciężko mi było przebrnąć przez warstwę językową, dlatego po polsku nawet do niego później nie zaglądałam.
Teraz po latach postanowiłam zrobić drugie podejście i czytam kawałkami Tragedie i kroniki. Przekład Barańczaka robi...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Tragedie i kroniki
Mateusz Cioch - awatar
Mateusz Cioch 11.04.2014 14:10
Czytelnik

Bukowski też "hejtował" Szekspira:
Jest przeceniany i nie daje się czytać. Ale ludzie nie chcą tego słyszeć. Widzisz, nie można porywać się na świątynie. Szekspir zapuszczał korzenie przez wieki. Możesz powiedzieć "taki-a-taki jest dennym aktorem", ale nie możesz powiedzieć, że Szekspir to gówno. Jeśli coś jest długo w obiegu, snoby...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
awatar
konto usunięte
11.04.2014 16:39
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mateusz Cioch - awatar
Mateusz Cioch 11.04.2014 19:32
Czytelnik

Szanuję je, choć osobiście uważam, że Szekspira da się czytać.
A ze snobami sprawa jest trochę bardziej złożona, co nie zmienia faktu, że też za nimi nie przepadam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
11.04.2014 20:57
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mateusz Cioch - awatar
Mateusz Cioch 11.04.2014 21:13
Czytelnik

Wątpię, by chciał czegokolwiek.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się