Święto krótkiej formy literackiej

LubimyCzytać LubimyCzytać
30.09.2013

Od jutra do 5 października potrwa dziewiąta edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania, a jeg centralnym nurtem będą prezentacje opowiadań prowadzone przez autorów w językach oryginalnych. Już dzisiaj można zamówić lub odebrać darmowe wejściówki na to literackie wydarzenie.

Święto krótkiej formy literackiej

O tegorocznej odsłonie wrocławskiego festiwalu pisaliśmy już w naszych aktualnościach, prezentując główne założenia organizatorów oraz przedstawiając zaproszonych gości. Oprócz literackich spotkań czy warsztatów odbędą się także pokazy adaptacji filmowych. Poniżej prezentujemy tytuły kilku z nich:

"Factotum" to adaptacja prozy Charlesa Bukowskiego. Henry Chinaski (Matt Dillon) to facet, jakim chciałby być każdy mężczyzna. Niepokorny, przystojny, błyskotliwy, uwielbiany przez kobiety. Jest wolny jak ptak i ma tysiące pomysłów na życie oraz jeden cel nadrzędny – aby zostać pisarzem. Za bardzo jednak kocha seks, alkohol i hazard… Komedia "Factotum" jest opowieścią o człowieku, który żyje na krawędzi, o pisarzu, który jest gotów zaryzykować wszystko, aby przemienić swoje życie w poezję.

Charles Bukowski vs Bent Hamer, Czwartek, 3.10, godz. 17. Kino Nowe Horyzonty Wrocław
Prowadzenie: Adriana Prodeus
Prozę Charlesa Bukowskiego czyta: Jerzy Mularczyk
W dyskusji po filmie udział wezmą Piotr Czerski i Agnieszka Kłos

"Coś z Alicji" - swobodne, bardzo autorskie spojrzenie na Alicję w Krainie Czarów Lewisa Carrolla jest dziełem czeskiego reżysera Jana Švankmajera, zwanego „alchemikiem surrealizmu”, którego twórczością inspirowali się m.in. Tim Burton, Terry Gilliam czy bracia Quay. To surrealistyczna historia małej Alicji (grana przez młodą Kristýnę Kohoutovą, jedyną żywą osobę w obsadzie), która wkracza w świat dziwnych stworzeń i zwierząt i nieustannie kwestionuje logikę wszystkiego, z czym się tam spotyka.

Lewis Carroll vs Jan Švankmajer, piątek, 4.10, godz. 17. Kino Nowe Horyzonty Wrocław
Prowadzenie: Adriana Prodeus
Prozę Lewisa Carrolla czyta: Aldona Struzik
Po filmie dyskusja z udziałem Agnieszki Taborskiej

"Morfina" zmarłego w maju wybitnego rosyjskiego reżysera Aleksieja Bałabanowa, nazywanego filmowym spadkobiercą Becketta i Kafki, to niezwykle interesująca próba zmierzenia się z genialną, autobiograficzną nowelą Michaiła Bułhakowa. Do prowincjonalnego miasteczka w Rosji przyjeżdża młody i uzdolniony lekarz (w tej roli Leonid Bichevin). Podejmuje praktykę lekarską w miejscowej przychodni. Z czasem pustka i „śnieżna rzeczywistość" miejsca, w którym zamieszkał, sprawia, że czuje się coraz bardziej znudzony i osamotniony.

Michaił Bułhakow vs Aleksjej Bałabanow, sobota, 5.10, godz. 17. Kino Nowe Horyzonty Wrocław
Prowadzenie: Adriana Prodeus
Prozę Michaiła Bułhakowa czyta: Aldona Struzik
Po filmie dyskusja z udziałem Adama Kruka

Na pokazy filmowe obowiązują bilety, które można kupić w kasach Kina Nowe Horyzonty (Wrocław, ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21). Natomiast wejściówki na prezentacje literackie i spotkania autorskie można zamawiać pod adresem mailowym biuro@tak.net.pl, pod telefonem 783 783 100 oraz odebrać osobiście w kasach KNH oraz w Księgarni Hiszpańskiej przy ul. Szajnochy 5. Uwaga! Ilość miejsc ograniczona.

Lubimyczytać.pl objęło Międzynarodowy Festiwal Opowiadania swoim patronatem medialnym.
____________________________________________

Przeczytaj także:
Święto narracji


komentarze [1]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 30.09.2013 13:38
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post