Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/12541/zmarl-maciej-kuczynski

Zmarł Maciej Kuczyński

5 wartościowy tekst

Uczestnik powstania warszawskiego, w czasie wojny działał w Szarych Szeregach. Był autorem książek o tematyce podróżniczej, powieści, esejów oraz reportaży.

Maciej Kuczyński współorganizował po wojnie Klub Wysokogórski, a także był współzałożycielem krakowskiego Klubu Grotołazów i Polskiego Oddziału The Explorers Club. Był również honorowym członkiem Polskiego Związku Alpinizmu. 

Jego działalność podróżnicza powiodła go na wyprawy odkrywcze do jaskiń górskich Europy i obu Ameryk. Pełnił funkcję kierownika wypraw na Spitsbergen i pustynię Gobi, a także ekspedycji na lodowce Himalajów, góry Ruwenzori i na Alaskę. Jest współodkrywcą najstarszych na świecie kwarcytowych jaskiń w Amazonii. Badacz kultur prekolumbijskich Meksyku i Ameryki Środkowej, twórca przełomowej hipotezy na temat biologicznej i transcendentalnej wiedzy dawnych Meksykanów oraz źródeł jej pochodzenia.

Polskie wydania książek Macieja Kuczyńskiego osiągnęły nakład ok. 1,6 mln egzemplarzy. Otrzymał on Harcerską Nagrodę Literacką 1976 i Nagrodę literacką IBBY UNESCO 1980 (International Board on Books for Young People). Do najważniejszych dzieł literackich Kuczyńskiego należą powieści „Atlantyda, wyspa ognia”, „Katastrofa” i „Zwycięzca”. Był autorem licznych reportaży ze swoich wyjazdów, jak „Tajemniczy płaskowyż”, dotyczący wyprawy do Wenezueli, i „Zwrotnik dinozaura”, o kierowanej przez siebie ekspedycji na pustynię Gobi. Równie ceniona jest jego książka dotycząca tragicznych wypadków w górach i jaskiniach Tatr  „Tatrzańskie dramaty”.

Maciej Kuczyński był aktywny zawodowo do ostatnich tygodni życia. Odszedł w wieku 90 lat.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w środę, 14 sierpnia 2019 roku, o godz. 12 mszą św. w kościele pw. św. Karola Boromeusza na warszawskich Starych Powązkach.

Powiązane treści:
Patronaty tygodnia (12-18.08.2019)

Od przybytku głowa nie boli! Aby jednak rozeznać się w wielu premierach tego tygodnia, zerknijcie na poniższą ściągę. Od mrocznych kryminałów (Chmielarz i Cavanagh!) oraz romansów z nutką pikanterii, przez literaturę faktu, po mądre książki dla dzieci – wydawcy rozpieszczają nas nowościami, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.więcej
Patronaty tygodnia (12-18.08.2019)

Od przybytku głowa nie boli! Aby jednak rozeznać się w wielu premierach tego tygodnia, zerknijcie na poniższą ściągę. Od mrocznych kryminałów (Chmielarz i Cavanagh!) oraz romansów z nutką pikanterii, przez literaturę faktu, po mądre książki dla dzieci – wydawcy rozpieszczają nas nowościami, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.więcej
Najpierw książka, później film (06.08.2019)

Coraz bliżej do pojawienia się na ekranach drugiej części filmu „To”, najnowszego obrazu Martina Scorsese oraz serialu „Żmijowisko”, do którego zakończono już zdjęcia. Zapowiedziano też serialowe ekranizacje „Kirke” i „Człowieka, który spadł na ziemię”. Mamy również coś dla fanów sportu zza wielkiej wody.więcej

Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 3  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2341
LubimyCzytać
12-08-2019 14:03
Zapraszamy do dyskusji.
książek: 313
Gosia_7
12-08-2019 16:11
Wspaniały człowiek. Wielka strata.
książek: 6979
allison
12-08-2019 17:53
Może warto zaznaczyć, że Maciej Kuczyński zmarł 5 sierpnia. Trochę spóźniona ta wiadomość, ale lepiej późno niż wcale.

Takich właśnie ludzi powinno się chować na Powązkach !!!
A nie polityków, których jedyna zasługa to bycie posłem, senatorem czy premierem.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Biesy

Ł A Ł !!! Toż to istna Teksańska masakra piłą mechaniczną! Z tego co pamiętam podczas lektury naliczyłam kilkanaście trupów.

zgłoś błąd zgłoś błąd