Lubimyczytać.pl Sp. z o.o
http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/10077/patrioci-sany-krasikov-od-dzis-w-ksiegarniach

„Patrioci“ Sany Krasikov od dziś w księgarniach

14 wartościowy tekst

Powieść amerykańskiej pisarki gruzińskiego pochodzenia o Amerykanach zafascynowanych ideami komunizmu, którzy osiadają w Rosji Sowieckiej, ze wszystkimi tego konsekwencjami. 

Ta trzypokoleniowa saga rodzinna, powieść szpiegowska, romans i filozoficzna bildungsroman w jednym obejmuje dwa kraje, Amerykę i Rosję, oraz trzy epoki – od lat 30. XX wieku, przez okres zimnej wojny, aż do czasów upadku ZSRR i transformacji ustrojowej. Wyróżnia ją epicki rozmach, świetne opisanie realiów życia w dawnym Związku Radzieckim oraz w dzisiejszej Rosji, kunsztowne prowadzenie narracji w kilku planach czasowych, a przede wszystkim dociekliwość w kwestii: co decyduje o naszych ideowych wyborach. Przez recenzentów na Zachodzie powieść Sany Krasikov została okrzyknięta Doktorem Żywago naszysz czasów.

W centrum wielowątkowej opowieści znajduje się historia młodej amerykańskiej żydówki, która w czasach wielkiej depresji decyduje się wyjechać do ZSRR, by odnaleźć sens życia i pomóc w budowaniu nowego państwa. Po latach jej syn postanawia przenieść się z rodziną do Ameryki, ale nie potrafi całkiem zerwać więzów z przybraną ojczyzną. Z kolei jego syn na miejsce zamieszkania ostatecznie wybiera Rosję, chociaż już z całkiem innych powodów niż niegdyś jego babka. „Patrioci” to prawdziwie pasjonująca opowieść o trudnych relacjach rodzinnych i próbie zrozumienia życiowych motywacji i politycznych wyborów swych bliskich. Porusza dylematy dzisiaj nadal aktualne: ideologicznego zaślepienia, samooszukiwania i zdrady. Yann Martel, autor „Życia Pi”, napisał o „Patriotach”: To po prostu arcydzieło. Historia Florence Fein, marzycielki z dzielnicy Flatbush na Brooklynie, złamie wam serce.

„Patrioci” zyskali znakomite recenzje prasy. 

Ambitna i zniewalająca powieść. Historię dojrzewania Florence Fein w ponurej sowieckiej rzeczywistości kontrapunktuje zjadliwa pierwszoosobowa narracja jej syna, który w 2008 roku powraca do Moskwy, żeby sfinalizować amerykańsko-rosyjską umowę naftową, i przy okazji podejmuje próbę rozliczenia swej niełatwej relacji z matką.
– „The Kirkus Review”

Krasikov znakomicie panuje nad narracją obejmującą historię dwóch państw i rozmaite plany czasowe, każąc nam przyglądać się życiu Florence oczami jej syna Juliana, który po latach odkrywa tajne dokumenty z jej aresztowania jako rzekomej zdrajczyni. Tak jak on stajemy rozdarci wobec dylematu: czy postrzegać Florence jako bohaterkę, ofiarę, czy jako kata. (…) To wielki atut tej powieści, która opowiada o powikłanych rodzinnych relacjach, lojalności i marzeniach, a w istocie jest rozprawą o ideologicznym zaślepieniu. Otrzymujemy literacki obraz złożonej amerykańsko-rosyjskiej historii w XX wieku, niezrównany w swej przenikliwości.
– „The Spectator”

Standardowa historia emigracji ulega tu zmyślnemu odwróceniu, Krasikov każe bowiem kolejnym członkom tej samej rodziny w poszukiwaniu rozwiązania ich problemów przemierzać drogę z Ameryki do Rosji. (…) Obraz korupcji w świecie współczesnego wielkiego biznesu, a także opisy beznadziejnej walki bohaterki z sowiecką biurokracją to bodaj najmocniejsze strony powieści, która tym samym nawiązuje do bogatej tradycji rosyjskiej literatury poświęconej absurdom życia w państwie totalitarnym.
– „The New York Times Book Review”

Sana Krasikov pisała swoją książkę, zanim Donald Trump został prezydentem, ale w obecnym klimacie politycznym wiele poruszanych w powieści kwestii nabiera niezwykłej wagi i znaczenia. (…) Krasikov sporo uwagi poświęca moralnym implikacjom patriotyzmu i pewną ręką prowadzi nas przez meandry historii, ukazując całkiem nowe konteksty wydarzeń.
– „The Guardian”

Patrioci to opowieść historyczna, w której niepokojąco odbija się nasza współczesność. Krasikov pisze pięknym językiem, bardzo przenikliwie i ze zrozumieniem o kwestii jakże złożonej: tożsamości narodowej wśród emigrantów. Jej książka to w naszych czasach lektura obowiązkowa!
– „Jewish Book Council”

Sana Krasikov urodziła się w 1979 roku na Ukrainie, wychowała w Gruzji, w wieku 8 lat wyemigrowała wraz z rodziną z ZSRR do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dzisiaj. Jej opowiadania ukazywały się na łamach najważniejszych pism, m.in. w „The New Yorker” i „The Atlantic Monthly”. Debiutancki zbiór opowiadań Jeszcze rok (wyd. polskie 2010) potwierdził jej wybitny talent pisarski: za książkę otrzymała National Book Foundation’s „5 Under 35” Award, a także prestiżową Sami Rohr Prize for Jewish Literature 2009. Tytuł znalazł się również w finale Hemingway Foundation/PEN Award 2009 i The New York Public Library Young Lions Fiction Award. 

(artykuł sponsorowany)


Pokaż wszystkie aktualności
Komentarze
Autor:  LubimyCzytać |  wypowiedzi: 1  [pokaż ostatnią] Odpowiedź
książek: 2059
LubimyCzytać
14-03-2018 12:34
Zapraszamy do dyskusji.
Aby napisać wypowiedź musisz być zalogowany. Logowanie

Opinie czytelników


O książce:
Coleoptera

Chrząszcze przechodzą przeobrażenie zupełne. Podobnie jak podmiotka wierszy składających się na najnowszą książkę Anny Musiał. „Coleoptera” to niezwyk...

zgłoś błąd zgłoś błąd