Anmar

Profil użytkownika: Anmar

Nie podano miasta Kobieta
Status Czytelniczka
Aktywność 2 godziny temu
713
Przeczytanych
książek
774
Książek
w biblioteczce
227
Opinii
14 497
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Kobieta
Dodane| 7 cytatów
Ta użytkowniczka nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach:

"Sześć powodów, by umrzeć" to powieść, która miała wszelkie predyspozycje, by stać się moim ulubieńcem tego roku, a skończyła jako jedna z najsłabszych przeczytanych przeze mnie pozycji. Po pierwsze uwielbiam wątek zaginięcia a następnie powolnego dochodzenia do prawdy. Po drugie książki pisane w narracji pierwszoosobowej i to z kilku perspektyw? Zwyczajnie kocham. Próby odkrycia kto z otoczenia głównej bohaterki mówi prawdę a kto kłamie i dlaczego? To jest to, co w thrillerach psychologicznych lubię najbardziej. A jednak tym razem coś mocno nie zagrało.

Przede wszystkim morze słów, którymi zalała mnie pisarka i ilość wątków mających marginalne znaczenie dla głównego wątku sprawiło, że moje zainteresowanie oscylowało w okolicach zera. A gdy się nudzę to zaczynam się czepiać. I to drobnostek, ale coś muszę robić skoro lektura nie jest dla mnie wyzwaniem. Przedstawię kilka przykładów, bez zbędnych spoilerów.

Pierwszy rozdział to dramat. Tak beznadziejnie i sztucznie napisanych dialogów już dawno nie czytałam. Zamiast stanowić mocne wejście w historię tylko mnie zniechęcił i już na samym początku nastawił sceptycznie. Na szczęście później było lepiej. Druga rzecz dotycząca tego rozdziału to sprawa zwracania się policjanta do swojej młodszej koleżanki po fachu per "dziecinko"! I to przy osobach trzecich. Jak dla mnie sytuacja niedopuszczalna w żadnym miejscu pracy tu jest na porządku dziennym i nie wywołuje reakcji.

Kolejna sprawa - akcja rozgrywa się w Polsce, ale trudno się tego domyśleć po imionach kluczowych postaci. Mamy Miriam i jej siostrę Adelę, lekarza Stana i policjantkę wietnamskiego pochodzenia Shi. Prawda, że brzmi swojsko? Jak dla mnie to kolejne udziwnienie nie mające żadnego uzasadnienia, ale wiadomo czepiam się, bo się nudzę.

Następna rzecz. Uwielbiam, gdy podczas lektury mogę wraz z osobą prowadzącą śledztwo starać się je rozwiązać. Tutaj nie było mi to dane, ponieważ nawet gdy śledczy Nauman czegoś się dowiedział czy otrzymał jakiś raport to jest to trzymane w ścisłej tajemnicy i wyjawiane czytelnikowi po kilkudziesięciu stronach. Jak dla mnie słabe zagranie ze strony Autorki w teorii mające budować napięcie, a jednak mnie zawsze kojarzące się z brakiem umiejętności stworzenia intrygującej fabuły.

Na szczęście, tak mniej więcej w połowie robi się naprawdę interesująco i w końcu miałam wrażenie, że mam do czynienia z thrillerem i to takim naprawdę dobrym. Kolejne strony czytały się właściwie same a ja byłam coraz bardziej zachwycona lekturą. Niemal czułam, że warto było pomęczyć się z irytującą pierwszą połową, bo w końcu Autorka mi to wynagrodzi i zaserwuje coś niesamowitego. Moje pozytywne uczucia zniknęły wraz z ujawnieniem pewnej informacji, a ja zdałam sobie sprawę z czegoś, co nie dawało mi spokoju od dłuższego czasu. Niestety spora część powieści oparta jest na czymś, co dla mnie jest błędem logicznym. Nie wiem czy Autorka nie była tego świadoma czy specjalnie postanowiła ten fakt zignorować, ale takie oderwanie od polskiej rzeczywistości jest dla mnie nie do przyjęcia i w tym momencie zupełnie straciłam serce do tej historii. O co chodzi "zdradzam" na końcu opinii, bo dla osób, które jeszcze nie czytały książki może to być spoiler. Kto chce niech przeczyta, kto nie ma ochoty może pominąć.

Co do samego zakończenia to byłoby całkiem niezłe, gdyby nie całkowicie oderwane od rzeczywistości. I nawet nie chodzi mi o sprawcę czy jego motywy, bo to mi się podobało, ale o całą resztę. Nierealne sceny i zachowania, brak konsekwencji, drobne błędy merytoryczne... Za dużo tego wszystkiego było bym mogła powiedzieć, że ta książka nie była stratą czasu. W moim przypadku "Sześć powodów, by umrzeć" była wyborem zupełnie nie trafionym.

Jak widzicie powieść to istna kumulacja motywów, które mnie osobiście irytują i odbierają radość z lektury. Każdy z nas ma inne preferencje, więc może warto samemu wyrobić sobie zdanie, bo książka ma naprawdę wysokie noty na LC.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

.

.

.
Możliwy spoiler 1. Nie wiem czy ktoś z Was miał to nieszczęście i musiał organizować pogrzeb. Jeśli nie to spieszę poinformować, że o ile wiele ustaleń czy to z księdzem czy z zakładem pogrzebowym możecie przeprowadzić od razu, tak cała ta machina nie zostanie wprowadzona w ruch bez aktu zgonu. Autorka ten fakt pomija. Pogrzeb jest organizowany pomimo, że nie udało się jednoznacznie ustalić tożsamości ofiary. Nikt nie wydałby aktu zgonu w takiej sytuacji, nie mówiąc już o wydaniu ciała. Co więcej jak dla mnie taka nadgorliwość najbliższych jest podejrzana, ale w powieści ten aspekt również jest pominięty.

Możliwy spoiler 2. Brak konsekwencji jeśli chodzi o możliwości współczesnej kryminalistyki. Bo jeśli uznajemy, że nauka jest tak wspaniała, że na podstawie fragmentu naskórka jesteśmy w stanie określić sprawcę to warto by też uznać, że każdy koroner byłby w stanie stwierdzić czy zwłoki są "świeże" czy mają już kilka dni.

"Sześć powodów, by umrzeć" to powieść, która miała wszelkie predyspozycje, by stać się moim ulubieńcem tego roku, a skończyła jako jedna z najsłabszych przeczytanych przeze mnie pozycji. Po pierwsze uwielbiam wątek zaginięcia a następnie powolnego dochodzenia do prawdy. Po drugie książki pisane w narracji pierwszoosobowej i to z kilku perspektyw? Zwyczajnie kocham. Próby...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

"Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" to dla mnie thriller w thrillerze. Z jednej strony mamy policyjnego psychologa Cyrusa Haven, który w dzieciństwie stracił najbliższą rodzinę, a teraz za namową przyjaciela stara się pomóc Evie Cormac, nastolatce od lat będącej pod opieką państwa i której prawdziwa tożsamość do dziś jest owiana tajemnicą, a z drugiej mamy policyjne śledztwo dotyczące tragicznej śmierci młodej łyżwiarki figurowej.

Sama nie wiem, co bardziej przypadło mi do gustu i który wątek wywarł na mnie największe wrażenie. Na pewno byłam w sporym szoku, gdy dowiedziałam się, co spotkało rodzinę Cyrusa (nie czytam opisów książek, więc jeśli i Wy chcecie mieć niespodziankę to tego nie róbcie). Od początku też zaintrygowała mnie sama Evie - jej przeszłość, to co ją spotkało, ale też jej niezwykły dar, który może być zarówno zrządzeniem losu jak i przekleństwem. Chciałam jak najwięcej dowiedzieć się o dziewczynie, by móc zrozumieć jakie zdarzenia wpłynęły na jej destrukcyjne zachowania. Jak widać Robotham mocno przyłożył się do kreacji postaci, bo powieść mogłabym czytać tylko dla nich nie oglądając się na zagadkę kryminalną, a przecież jest ona nie mniej istotna!

Co do samego śledztwa dotyczącego śmierci młodziutkiej Jodie to tu również jest mocno obyczajowo, bo nie mamy do czynienia z opisami procedur policyjnych, a powoli poznajemy otoczenie dziewczyny, tajemnice skrywane przez wszystkich zamieszanych w sprawę, a nacisk położony jest na aspekt psychologiczny. I tutaj ponownie Autor wykazał się niezwykłymi umiejętnościami pisarskimi, bo od powieści nie sposób się oderwać!

Jak dla mnie powieść jest mocną pozycją, w rewelacyjny sposób ukazującą mroczne zakamarki ludzkiej psychiki. Od samego początku Autor postawił na stworzenie postaci, które wywrą na nas wrażenie, a jednocześnie mają na tyle tajemniczą przeszłość, że czytelnik będzie chciał jak najszybciej ją poznać. I tu może go spotkać rozczarowanie, bo "Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" jest pierwszym tomem serii i o ile wątek kryminalny został zakończony, to jeszcze wiele aspektów dotyczących Evie i Cyrusa pozostaje tajemnicą. Ja na teraz potrzebuję drugiego tomu (jak i pozostałych) i liczę, że niedługo będę mogła ponownie zanurzyć się w świat stworzony przez Robothama.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Znak.

"Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" to dla mnie thriller w thrillerze. Z jednej strony mamy policyjnego psychologa Cyrusa Haven, który w dzieciństwie stracił najbliższą rodzinę, a teraz za namową przyjaciela stara się pomóc Evie Cormac, nastolatce od lat będącej pod opieką państwa i której prawdziwa tożsamość do dziś jest owiana tajemnicą, a z drugiej mamy policyjne śledztwo...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

W przypadku "Miłość aż po grób" zarówno Róża Krull jak i Alek Rogoziński poszli na całość i pobili sami siebie. Niezaprzeczalnie najlepsza część cyklu!

Tym razem Róża ma "drobne" problemy z tajemniczym cichym wielbicielem, z dziwnymi awariami nękającymi jej budynek i... zwłokami znalezionymi we własnym mieszkaniu. Jakby tego było mało nadgorliwy prokurator od razu pakuje Różę do aresztu. Pytanie tylko czy areszt da radę to przetrwać?

Ostatnio dopadło mnie drobne przesilenie i słabo u mnie z czytaniem, ale ta powieść "wchodzi" jak złoto. Ilość absurdalnie pokręconych i przezabawnych scen, bohaterowie, których znamy już od dawna i których zdążyliśmy pokochać i tajemnicza śmierć sprawiły, że pomimo zmęczenia nie mogłam oderwać się od lektury. Alek Rogoziński jest jedynym twórcą komedii kryminalnych, który nigdy mnie nie zawiódł i po którego twórczość sięgam zawsze, gdy potrzebuję czegoś lekkiego i niezbyt wymagającego, ale co zdecydowanie poprawi mi humor.

Nie będę oryginalna, bo przy każdej okazji namawiam na czytanie powieści Autora, ale jeśli ktoś się waha to polecam zajrzeć na strony 285 - 290 i przeczytać sobie rozmowę Mario z Różą, jeśli to nie sprawi, że popłaczecie się ze śmiechu to nie wiem czy komedie są dla Was. Zresztą ta scena jest tylko jedną z wielu, bo przy okazji tej powieści możecie dowiedzieć się jak wygląda klasyczne samobójstwo (uprzedzam nigdy byście nie zgadli), będzie też coś dla osób mniej lubiących jeździć samochodem (ja co prawda jeszcze nigdy nie zaatakowałam nikogo parasolką, ale cała reszta się zgadza).

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Skarpa Warszawska.

W przypadku "Miłość aż po grób" zarówno Róża Krull jak i Alek Rogoziński poszli na całość i pobili sami siebie. Niezaprzeczalnie najlepsza część cyklu!

Tym razem Róża ma "drobne" problemy z tajemniczym cichym wielbicielem, z dziwnymi awariami nękającymi jej budynek i... zwłokami znalezionymi we własnym mieszkaniu. Jakby tego było mało nadgorliwy prokurator od razu pakuje...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Anmar

z ostatnich 3 m-cy
Anmar
2024-06-02 15:44:09
Anmar oceniła książkę Sześć powodów by umrzeć na
4 / 10
i dodała opinię:
2024-06-02 15:44:09
Anmar oceniła książkę Sześć powodów by umrzeć na
4 / 10
i dodała opinię:

"Sześć powodów, by umrzeć" to powieść, która miała wszelkie predyspozycje, by stać się moim ulubieńcem tego roku, a skończyła jako jedna z najsłabszych przeczytanych przeze mnie pozycji. Po pierwsze uwielbiam wątek zaginięcia a następnie powolnego dochodzenia do prawdy. Po drugie...

Rozwiń Rozwiń
Sześć powodów by umrzeć Marta Zaborowska
Średnia ocena:
7.3 / 10
207 ocen
2024-05-31 16:50:49
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w długi weekend. 31 maja 2024
2024-05-31 16:50:49
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w długi weekend. 31 maja 2024

Czytam  Kiedy spałaś, ale jest mocno średnia i chyba zacznę inne...

więcej więcej
 Kiedy spałaś  Pójdę sama  Fabryka szpiegów  When in Rome. Rzymskie wakacje
Anmar
2024-05-31 15:04:43
Anmar oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-31 15:04:43
Anmar oceniła książkę Dobra dziewczyna, zła dziewczyna na
8 / 10
i dodała opinię:

"Dobra dziewczyna, zła dziewczyna" to dla mnie thriller w thrillerze. Z jednej strony mamy policyjnego psychologa Cyrusa Haven, który w dzieciństwie stracił najbliższą rodzinę, a teraz za namową przyjaciela stara się pomóc Evie Cormac, nastolatce od lat będącej pod opieką państwa...

Rozwiń Rozwiń
Anmar
2024-05-26 15:22:49
Anmar oceniła książkę Miłość aż po grób na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-26 15:22:49
Anmar oceniła książkę Miłość aż po grób na
7 / 10
i dodała opinię:

W przypadku "Miłość aż po grób" zarówno Róża Krull jak i Alek Rogoziński poszli na całość i pobili sami siebie. Niezaprzeczalnie najlepsza część cyklu!

Tym razem Róża ma "drobne" problemy z tajemniczym cichym wielbicielem, z dziwnymi awariami nękającymi jej budynek i.....

Rozwiń Rozwiń
Miłość aż po grób Alek Rogoziński
Średnia ocena:
7.6 / 10
181 ocen
2024-05-24 16:01:57
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 24 maja 2024
2024-05-24 16:01:57
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 24 maja 2024

Czytam rewelacyjną  Dolina szpiegów, słucham  więcej więcej

 Dolina szpiegów  Szklarz
2024-05-17 16:03:43
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 17 maja 2024
2024-05-17 16:03:43
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 17 maja 2024

Czytam świetną  Dolina szpiegów i słucham  więcej więcej

 Dolina szpiegów  Morderstwo w księgarni
Anmar
2024-05-11 13:03:33
Anmar oceniła książkę Trafiony, zatopiony na
8 / 10
i dodała opinię:
2024-05-11 13:03:33
Anmar oceniła książkę Trafiony, zatopiony na
8 / 10
i dodała opinię:

Hannah i Fox poznali się, gdy obie siostry Bellinger przyjechały do Westport, by odnowić dawny bar ojca, i choć od tamtego czasu minęło już wiele miesięcy nadal utrzymują kontakt. Teraz będą mogli ponownie spędzić więcej czasu razem, bo nie dość, że Hannah przyjeżdża tu do pracy to jeszcze...

Rozwiń Rozwiń
Trafiony, zatopiony Tessa Bailey
Średnia ocena:
7 / 10
197 ocen
2024-05-10 16:34:45
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024
2024-05-10 16:34:45
Anmar wypowiedziała się w dyskusji Czytamy w weekend. 10 maja 2024

U mnie teraz taki zestaw: w wersji audio  Ostatni azyl, w e-book...

więcej więcej
 Ostatni azyl  Letnia propozycja  Czynnik królika  Dolina szpiegów
Anmar
2024-05-07 05:17:28
Anmar oceniła książkę Ukochane dziecko na
7 / 10
i dodała opinię:
2024-05-07 05:17:28
Anmar oceniła książkę Ukochane dziecko na
7 / 10
i dodała opinię:

Sama nie wiem, co myśleć o tej pozycji. Były całe rozdziały, które pochłaniałam z zapartym tchem, ale też takie przez które ciężko było mi przebrnąć. Początek jest niesamowity: mroczny, tajemniczy i trzymający w niepewności, co tak naprawdę się wydarzyło. Każde kolejne wspomnienie czy rela...

Rozwiń Rozwiń
Ukochane dziecko Romy Hausmann
Średnia ocena:
7.5 / 10
1871 ocen
Anmar
2024-05-05 19:57:27
Anmar i Joanna są teraz znajomymi
2024-05-05 19:57:27
Anmar i Joanna są teraz znajomymi

ulubieni autorzy [10]

Chris Carter
Ocena książek:
7,9 / 10
14 książek
1 cykl
Pisze książki z:
1460 fanów
Alwyn Hamilton
Ocena książek:
7,7 / 10
6 książek
2 cykle
144 fanów
J.K. Rowling
Ocena książek:
7,5 / 10
36 książek
14 cykli
11350 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Paulina Świst Karuzela Zobacz więcej
Magdalena Witkiewicz Szczęście pachnące wanilią Zobacz więcej
Tomasz Betcher Tam gdzie jesteś Zobacz więcej
Katarzyna Bonda Cicha 5 Zobacz więcej
Wojciech Chmielarz Żmijowisko Zobacz więcej
Jacek Getner Pan Przypadek i mediaktorzy Zobacz więcej
Tomasz Betcher Tam gdzie jesteś Zobacz więcej
Jacek Getner Pan Przypadek i mediaktorzy Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Katarzyna Bonda Cicha 5 Zobacz więcej
Jacek Getner Pan Przypadek i mediaktorzy Zobacz więcej
Jacek Getner Pan Przypadek i mediaktorzy Zobacz więcej
Jacek Getner Pan Przypadek i mediaktorzy Zobacz więcej
Mark Hodder Wyprawa w Góry Księżycowe Zobacz więcej
Izabela Sowa Świat szeroko zamknięty Zobacz więcej
Jacek Getner Pan Przypadek i mediaktorzy Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
713
książek
Średnio w roku
przeczytane
32
książki
Opinie były
pomocne
14 497
razy
W sumie
wystawione
506
ocen ze średnią 6,9

Spędzone
na czytaniu
4 358
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
33
minuty
W sumie
dodane
7
cytatów
W sumie
dodane
0
książek [+ Dodaj]