Znamy tegorocznych Bohaterów! Wiemy, kto w tym roku otrzyma Nagrodę Tischnera!

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.10.2022

To, co łączy wszystkich tegorocznych laureatów, to odwaga – ta niezbędna do działania i myślenia na rzecz wspólnoty, którą współtworzymy. Odwaga wymagająca niekiedy mówienia i działania wbrew oficjalnym narracjom, czy naciskom silniejszych instytucji. Wreszcie odwaga, aby bronić godności tych ludzi, którym została ona zabrana. Tacy właśnie są nasi bohaterowie.

Znamy tegorocznych Bohaterów! Wiemy, kto w tym roku otrzyma Nagrodę Tischnera! Materiały prasowe

Nagrodę za pisarstwo, które stanowi kontynuację Tischnerowskiego myślenia według wartości”, otrzyma Zbigniew Nosowski, dziennikarz, publicysta, działacz katolicki, redaktor naczelny czasopisma „Więź”.

Z kolei w kategorii „zaangażowanie społeczne”, laureatami Nagrody zostali Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

W pierwszym przypadku Jury doceniło cykl artykułów „Przeczekamy i prosimy o przeczekanie", w którym Nosowski ujawnił przypadki krycia nadużyć seksualnych w diecezji szczecińskiej i gdańskiej, oraz książkę Nosowskiego „Szukanie nadziei", czyli zbiór najważniejszych publikacji z ostatnich kilkudziesięciu lat. W drugiej kategorii Kapituła Nagrody wskazała na szczególną rolę obu organizacji w pomocy uchodźcom na polsko-białoruskiej granicy.

Gratulujemy wszystkim laureatom!

Zapraszamy na spotkanie z naszymi Bohaterami podczas gali wręczenia Nagrody – 24 listopada o 18:00 do Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie.

Nagroda Znaku i Hestii imienia księdza Józefa Tischnera przyznawana jest nieprzerwanie od 2001 roku wybitnym publicystom i działaczom społecznym, którzy wcielają w życie wartości bliskie księdzu Józefowi Tischnerowi. Promuje sposób myślenia i postawy, łączące intelektualną rzetelność, odwagę i wrażliwość na drugiego człowieka. Stwarza niepowtarzalną okazję, żeby pokazać jedność myślenia według wartości, empatii, bliskość, intelektualnego wysiłku i codziennego praktykowania dobra. Za sprawą patrona zyskała rangę wyróżnienia szczególnego, bo doceniającego nie tylko intelektualne zasługi laureatów, ale także ich charakter i postawę wobec świata.

Zbigniew Nosowski, czyli Nagroda Tischnera 2022 w kategorii „pisarstwo”.

W jego tekstach gorzka prawda o kryzysie polskiego katolicyzmu i nadużyciach w Kościele spotyka się z ufnością, że nazywanie zła może służyć wyzwoleniu. Wyzwoleniu ku chrześcijaństwu, które nie szuka oparcia we władzy, lecz w miłości – z tego i nie z tego świata” napisało Jury w uzasadnieniu swojego wyboru.

Słowo „ufność” pojawia się szczególnie często w kontekście Laureata.

Wojciech Bonowicz pisał o nim tak: „Zbyszek, odkąd go pamiętam, wydawał się na chorobę nieufności uodporniony. Powiem więcej: miało się wrażenie, że ma ufności w nadmiarze i że obejmuje ona nawet to, co w oczach innych zdawało się już nie do uratowania”.

Ufność nie jest dziś cechą występującą często, bo wiąże się z ryzykiem, które niewielu ma odwagę podjąć. Niektórym kojarzy się wręcz z naiwnością. Nic bardziej mylnego. Ufność jest przejawem mądrości, bo bez niej nie da się budować wspólnoty – tej kościelnej, jak i żadnej innej.

Zbigniew Nosowski (ur. 1961) - studiował socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i teologię na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz w Instytucie Ekumenicznym w Bossey pod Genewą. W 1989 dołączył do grona redaktorów czasopisma „Więź”, a od 2004 jest jego redaktorem naczelnym. Autor wielu publikacji i książek, m.in „Polski rachunek sumienia z Jana Pawła II” (2010) czy „Krytyczna wierność. Jakiego katolicyzmu Polacy potrzebują” (2014).

Grupa Granica i warszawski Klub Inteligencji Katolickiej, czyli Nagroda Tischnera 2022 w kategorii „zaangażowanie społeczne”

Grupa Granica skupiła szereg organizacji oraz lokalną ludność Podlasia wokół wspólnego celu, jakim jest pomoc skrajnie wycieńczonym i osamotnionym ludziom, przerzucanym przez polsko-białoruską granicę. Ten sam cel przyświecał wolontariuszom warszawskiego KIK-u, którzy stworzyli na tamtym terenie Punkt Interwencji Kryzysowej.

„Grupa Granica i współpracujący z nią wolontariusze warszawskiego KIK–u przypomnieli, że prawdziwa solidarność nie dzieli bliźnich na swoich i obcych”, podkreślali w werdykcie członkowie Jury.

Żyjemy w czasach, gdy dobre chęci to za mało – potrzebne są czyny. Grupa Granica i Warszawski Klub Inteligencji Katolickiej mieli dość odwagi i determinacji, aby nieść pomoc ludziom w potrzebie tam, gdzie była ona najbardziej potrzebna. To oni pokazują nam dziś, czym są prawdziwe wartości, na których powinna być zbudowana każda wspólnota.

Artykuł sponsorowany


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis 18.10.2022 19:14
Bibliotekarz

Grupa Granica? Toż to żart chyba! Ci ludzie współpracują z przemytnikami ludzi. Napędzają ten biznes. Wiedzą doskonale, że to "turyści Łukaszenki" ale to im nie przeszkadza w organizowaniu im przerzutów.

Ostatnio zostawili nawet wycieńczoną kobietę w lesie.



https://twitter.com/Straz_Graniczna/status/1580545148869496834

Ci ludzie powinno siedzieć a nie dostawać nagrody.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 18.10.2022 15:30
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post