3. Warszawskie Targi Książki

LubimyCzytać
20.04.2012

3. edycja Warszawskich Targi Książki odbędzie się w dniach 10-13 maja w Pałacu Kultury i Nauki
w Warszawie. W Targach weźmie udział kilkuset wystawców z Polski i 18 krajów: Australii, Armenii, Azerbejdżanu, Belgii, Chin, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Rosji, Szwecji, Turcji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Targi organizuje spółka Targi Książki powołana z inicjatywy wydawców i firmy Murator EXPO.

Tradycyjnie już wystawcy dokładnie zapełnią powierzchnię parteru i piętra Pałacu Kultury i Nauki (zgodnie z nazewnictwem PKiN – poziom II i IV), górne kuluary Sali Kongresowej, czasowo wykorzystywane będą także dolne kuluary Sali Kongresowej. We wszystkich salach konferencyjnych odbywać się będą spotkania, seminaria i debaty.

Autorzy
W stoiskach wydawców oraz na specjalnie w tym celu zaaranżowanej „Kanapie Literackiej” będzie można spotkać ponad 400 autorów. Kalendarz targowych wydarzeń pęka w szwach. Nie licząc spotkań autorskich w stoiskach wydawców, na targach odbędzie się około 250 wydarzeń skierowanych zarówno do specjalistów branży wydawniczej wśród których są: autorzy, wydawcy, poligrafowie, księgarze, bibliotekarze ci, którzy książkę promują i o niej piszą, przede wszystkim zaś do czytelników – zarówno młodych, jak i dojrzałych miłośników książki.

Na tegorocznych targach nie zabraknie gwiazd światowej literatury, do których niewątpliwie należy Jonatan Carroll (Dom Wydawniczy REBIS) – znany twórca fantastyki, od lat cieszący się niesłabnącą popularnością w Polsce.
Gościem polskiego wydawcy książek Paula Coelho - oficyny „Drzewo Babel” i Warszawskich Targów Książki, będzie Carl Honoré – kanadyjski dziennikarz i publicysta, jeden z twórców i rzecznik idei ruchu Slow, autor książki „Pochwała powolności. Jak zwolnić tempo i cieszyć się życiem", która właśnie trafiła na półki księgarskie.

Odbędzie się też publiczna debata „Koniec świata jaki znaliśmy. Utopie przyszłości” – z udziałem prof. Haralda Welzera, wybitnego psychologa społecznego, współautora (wraz z Clausem Leggewie) książki „Koniec świata, jaki znaliśmy. Klimat, przyszłość i szanse demokracji” wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej (premiera na Targach).
Wydawnictwo Akapit Press zaprosiło Cathy Cassidy, znaną na całym świecie brytyjską autorkę bestsellerowych książek dla dzieci i młodzieży.

Salmuz Kamuran - autorkę powieści i scenariuszy serialowych, jedną z najpoczytniejszych współczesnych pisarek tureckich, jednocześnie tłumaczkę literatury angielskiej na język turecki zaprosiło Stowarzyszenie Tłumaczy Polskich.

Wydawnictwo „Albatros” zaproponuje spotkanie z autorką bestselleru „Dom Orchidei” Lucindą Riley.
Na zaproszenie Ambasady Belgii w Warszawie – Przedstawicielstwa Walonia-Bruksela na Targach gościć będzie Jean-Pierre Verheggen, prozaik i poeta belgijski, humorysta i prześmiewca.
Zeszyty Literackie zaprosiły wybitnego poetę litewskiego Tomasa Venclovę.

W sobotę na targach można będzie spotkać tegorocznych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, którymi są: Francisco GOLDMAN, LIAO Yiwu, Raja SHEHADEH, Filip SPRINGER i Colin THUBRON.

Forum Nowych Technologii.
Ważną rolę na Warszawskich Targach Książki od pierwszej edycji odgrywa wykorzystanie i użytkowanie nowych technologii. Specjaliści z branży wydawniczej będą mogli wziąć udział w całodniowych piątkowych warsztatach poświęconych książce cyfrowej. Główne zagadnienia spotkań z cyklu „Książka cyfrowa w praktyce” to estetyka i specyfikacja książki elektronicznej, obecny stan i perspektywy rynku książki cyfrowej, szczególnie aktualne kwestie ochrony praw twórców i wydawców, zagadnienia z zakresu promocji i polityki cenowej. Warsztaty poprowadzą specjaliści z firm eLib.pl oraz Nexto.pl przy współudziale przedstawicieli firm bezkartek.pl oraz INPINGO.

W sobotę czytelnicy i użytkownicy książki cyfrowej będą mogli osobiście testować różne rodzaje nośników książki cyfrowej i poznać zalety różnych ich rodzajów. W sektorze nowych technologii znajdzie się też kawiarenka – e-book cafe (przygotowana przez bezkartek.pl i Murator EXPO), gdzie przy dobrej kawie można będzie skorzystać z czytników e-booków.

Wymiana książek
Lubimyczytać.pl zaprasza do odświeżenia swoich biblioteczek!
13 maja weź ze sobą książki na wymianę. Oprócz książek przyniesionych przez innych czytelników, będziesz mógł wybierać spośród nowości przekazanych nam przez wydawnictwa. Zasada jest prosta: zabierasz tyle książek, ile sam przekazałeś na wymianę.

Nominacje. Nagrody. Konkursy.
Na tę część programową składa się 12 przedsięwzięć, a wśród nich: nominacje do Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR, Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej NIKE; Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR ; Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury naukowej, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną oraz Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 52. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku, 1. edycji Międzynarodowego Konkursu ILLUSTRATION STARTUP i 3. edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek
i kropka”.

Na targach można będzie obejrzeć 9 wystaw,
wśród nich m.in. wystawę poświęcona szwedzkiemu nobliście Tomasowi Tranströmerowi, wystawa prac plastycznych uczniów szkół podstawowych dedykowana Astrid Lindgren, wystawa książek i ilustracji Tabu w sztuce dla dzieci, XXIII Biennale Ilustracji Bratysława - międzynarodowy przegląd autorskich ilustracji książek dla dzieci i młodzieży, wystawa poświęcona Januszowi Korczakowi Teatru Lalka, wystawa jubileuszowa Wydawnictwa Muchomor i ilustracji dziecięcych organizowana przez DużeK czy wystawa kreacji inspirowanych książką, związana z projektem Moda na czytanie.

Ja lubię czytać!
Warszawskie Targi Książki to impreza dla Dużych i… Małych Czytelników. Młodzieży gimnazjalnej Warszawskie Targi Książki oferują cykl zajęć edukacyjnych „Lekcje literatury”. A młodszym i najmłodszym gościom: animacje literackie na dziecięcej scenie, warsztaty, gry, zabawy, konkursy, pokazy, przedstawienia teatralne, akcję dzielenia się książkami przygotowaną przez portal Qlturka.pl.
Specjalnie przygotowane Lekcje literatury poprowadzą doc. dr Tomasz Wroczyński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Andrzej Z. Makowiecki – przewodniczący Jury Nagrody Literackiej m. st. Warszawy oraz reprezentujący Instytut Badań Literackich – prof. Krzysztof Mrowcewicz, dr Bartłomiej Szleszyński, mgr Agnieszka Bąbel oraz mgr Agnieszka Witkowska. Grzegorz Jankowicz poprowadzi lekcje czytania „Tygodnika Powszechnego”. Młodzież gimnazjalna będzie mogła porozmawiać o twórczości laureatów Nagrody Literackiej m. st. Warszawy, także Józefa Ignacego Kraszewskiego, ks. Piotra Skargi, Janusza Korczaka i Bolesława Prusa.

Redakcje „Cogito” i „Victora Gimnazjalisty” zapraszają na Dzień Otwarty, podczas którego młodzież szkolna będzie mogła poznać świat mediów z bliska i zobaczyć, jak wygląda praca w redakcjach młodzieżowych czasopism.
Teatr na Woli zaprasza na one man show Wojciecha Solarza Rekonstruktor autorstwa i w reżyserii Michała Walczaka pod tytułem Wielkie Rekonstrukcje Warszawskie. Spotkanie nawiązuje do historii związanych z pomnikami w Warszawie.

Warszawskie Targi Książki w szczególny sposób przygotowały się na odwiedziny najmłodszych czytelników. Obok bogatej i różnorodnej oferty wydawnictw z literaturą dziecięcą będą też liczne wydarzenia adresowane do najmłodszych – przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Do organizacji wydarzeń dla dzieci zaprosiliśmy między innymi twórców audycji Moliki Książkowe emitowanej na antenie 1 programu TVP. EMPIK zaprosi na lekcje Przecinek i Kropka. Dzieci będą mogły słuchać lubianych utworów w wykonaniu znanych aktorów i brać udział w licznych animacjach literackich przygotowanych we współpracy z wydawcami. Zadbaliśmy też o akcenty warszawskie. Najmłodsze dzieci obejrzą przedstawienie teatralne Zgaduj zgadula jak było za króla – legendy warszawskie. Program w imieniu Warszawskich Targów Książki koordynuje portal czasdzieci.pl .

Festiwal Komiksowa Warszawa na WTK już po raz drugi
Komiksowa Warszawa to jedyny festiwal w Stolicy, pozwalający zanurzyć się w bogatym świecie narracji obrazkowej. Podczas czterech dni festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski (T. Baranowski, G. Rosiński, M. Śledziński, M. Skutnik) i z zagranicy (R. Surżenko, B. Bolland), uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. Warto nadmienić, że Komiksowa Warszawa to nie tylko spotkania i giełda, ale także wydarzenia towarzyszące, takie jak wystawa komiksu iberyjskiego, „flamastrowa” Bitwa Komiksowa oraz wieńcząca imprezę gala z wręczeniem branżowych nagród, przyznawanych przez Polskie Stowarzyszenie Komiksowe. Festiwal organizują Polskie Stowarzyszenie Komiksowe i Stowarzyszenie Twórców „Contur". To tylko wybrane pozycje. Mamy nadzieję, że najbliższa edycja imprezy będzie niezwykle barwna i ciekawa.

O książce inaczej…
Na targach planowane są także niecodzienne wydarzenia promujące czytelnictwo – pokaz mody „Reading is a Fashion”. Studenci MSKPU specjalnie z tej okazji zaprojektują kreacje inspirowane wybranym przez siebie utworem literackim, kreacje powstaną z papieru w połączeniu z tkaniną. Projekty zostaną zaprezentowane najpierw na wystawie w dniach 10-13 maja 2012 oraz na pokazie finałowym w niedzielę, podczas którego jury wybierze 3 najlepszych projektantów. Organizatorem projektu jest Verre Studio www.verre.pl

Wirtualne Targi Książki pod adresem www.etargi-ksiazki.waw.pl
Wirtualna edycja Warszawskich Targów Książki jest niezwykle ważnym elementem całego wydarzenia. 3. Wirtualne Targi Książki odbędą się w dniach 7 -20 maja 2012 roku. eTargi, dostępne pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl, są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki, odbywających się w dniach 10- 13 maja 2012 w Pałacu Kultury i Nauki. Osoby, które nie mogą, z różnych przyczyn, odwiedzić osobiście Warszawskich Targów Książki lub też nie będą miały okazji zapoznać się ze wszystkimi interesującymi je publikacjami na Targach w Pałacu Kultury i Nauki będą mogły odwiedzić wirtualne stoiska wydawnictw w Internecie. Wirtualne Targi Książki są świetną okazją do zapoznania się z bieżącą ofertą wydawnictw i innych podmiotów związanych z tworzeniem i obiegiem książek.

Wszystkich miłośników książki gorąco zapraszamy od 10 do 13 maja do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Zachęcamy czytelników z całej Polski – ze szczególnym uwzględnieniem mieszkańców stolicy i okolic – do odwiedzania imprezy całymi rodzinami bowiem w zróżnicowanej ofercie Warszawskich Targów Książki każdy znajdzie coś dla siebie.

Warszawskie Targi Książki 2012
Data i miejsce:
10 - 13 maja 2012
Pałac Kultury i Nauki
Warszawa, pl. Defilad 1

Warszawskie Targi Książki czynne będą w dniach i godzinach:
10 maja 2012 (czwartek) od 10.00 do 18.00
11 maja 2012 (piątek) od 10.00 do 19.00
12 maja 2012 (sobota) od 10.00 do 19.00
13 maja 2012 (niedziela) od 10.00 do 17.00
 
Cennik biletów:
Bilet normalny jednokrotnego wstępu 10 zł
Bilet ulgowy jednokrotnego wstępu 5 zł
Bilet rodzinny jednokrotnego wstępu 18 zł
Imienny karnet wielokrotnego wstępu dla jednej osoby 20 zł
 
Zasady wstępu:
Bilet ulgowy - za okazaniem legitymacji:
• Emeryci i renciści
• Uczniowie i studenci do 26 roku życia
 
Bilet rodzinny:
dwoje dorosłych + 1-3 dzieci do lat 18-tu
(dzieci powyżej 12 roku życia proszone są o okazanie legitymacji szkolnej)
 
Wstęp wolny:
Bibliotekarze po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
Księgarze po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
Dziennikarze za okazaniem legitymacji prasowej
Zorganizowane grupy szkolne i przedszkolne z opiekunami po wypełnieniu formularza rejestracyjnego
Dzieci poniżej 12 roku życia
Seniorzy po 70 roku życia
Osoby z widoczną niepełnosprawnością w towarzystwie opiekuna
Osoby bezrobotne, zarejestrowane w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy

Więcej informacji na www.targi-ksiazki.waw.pl

Reklama

komentarze [0]

Sortuj:
zgłoś błąd