rozwiń zwiń

W Krakowie powstaje Muzeum Komiksu. Jakie atrakcje będą czekać na odwiedzających?

LubimyCzytać LubimyCzytać
06.07.2021

Jakie komiksy, i w jaki sposób, trafią do Muzeum? Co będzie można w nim zobaczyć poza samymi powieściami graficznymi? Dlaczego warto stworzyć specjalne miejsce poświęcone właśnie historiom rysunkowym? Sprawdziliśmy, jak powstaje Muzeum Komiksu i co będzie oferować odwiedzającym.

W Krakowie powstaje Muzeum Komiksu. Jakie atrakcje będą czekać na odwiedzających? Fundacja Muzeum Komiksu/Stereoplan

W grudniu 2020 roku powołano do istnienia Fundację Muzeum Komiksu. Natomiast na wrzesień 2021 planowane jest otwarcie siedziby Fundacji w Krakowie. W Muzeum będzie można zobaczyć nie tylko szkice i oryginalne plansze komiksowe, ale i wiele innych ciekawostek, które zachwycą miłośników rysunkowych historii. Skąd pomysł na utworzenie takiego miejsca? Jak zaznaczają sami jego inicjatorzy, coraz więcej twórców najbardziej znanych komiksów odchodzi, za to równocześnie rośnie grono kolekcjonerów ich prac. Szkoda więc, by te gromadzone przez lata cenne nabytki uległy rozproszeniu. Pomysłodawcom Muzeum Komiksu zależało również na tym, by powstała instytucja poświęcona wyłącznie tej sztuce. Nie chodziło o stworzenie działu mu poświęconego w bibliotece czy innej instytucji, stworzeniu czasowej wystawy. Tym razem cała uwaga ma być skupiona właśnie na komiksie. Jak zaznaczył w rozmowie z lubimyczytać.pl Artur Wabik z Fundacji Muzeum Komiksu:

Powołanie Fundacji jest wynikiem naszej dotychczasowej współpracy w zakresie organizacji wystaw komiksu, takich jak „Teraz Komiks!” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2018) czy „Comics Now!” (Biblioteka Polska w Paryżu, 2019), opartych o nasze prywatne zbiory. Doszliśmy do wniosku [Artur Wabik, Tomasz Trzaskalik i Wojciech Jama – przyp. red.], że nadszedł czas, aby połączyć nasze pasje kolekcjonerskie i zmysły organizacyjne w celu utworzenia placówki samorządowej lub pozarządowej o charakterze muzealnym. Nasze kolekcje – w szczególności zaś Wojciecha Jamy – są już tak duże, że powoli przestają się mieścić w naszych domach. Chcemy, aby mieli do nich stały dostęp czytelnicy i badacze komiksu; żeby na ich podstawie mogły powstawać prace naukowe, wystawy monograficzne itd.

Co będzie można zobaczyć w Muzeum Komiksu? Jak będzie działać instytucja?

Jak podkreślają inicjatorzy Fundacji, w Muzeum Komiksu będzie można zobaczyć oryginalne plansze komiksowe, szkice, blaudruki, albumy z rysunkami i autografami, a także książki, katalogi, druki ulotne oraz unikalne figurki, monety, zabawki, znaczki, a nawet przedmioty codziennego użytku.

Pomysłodawcy Muzeum zdecydowali się udostępnić swoje zbiory przyszłym gościom instytucji, zachęcają również chętnych czytelników do tego, by i oni włączyli się w tworzenie tego miejsca. Na Facebooku na bieżąco udostępniane są informacje o kolejnych nabytkach przekazywanych Fundacji przez osoby prywatne. Miłośnicy rysunkowych historii z całej Polski dzielą się swoimi zbiorami komiksów w różnych językach, publikacjami naukowymi poświęconym rysunkowym historiom.

Jak możemy przeczytać na Facebooku Muzeum Komiksu:

Obecnie kompletujemy książki do czytelni naukowej, którą otwieramy we wrześniu, więc poszukujemy pozycji naukowych i popularnonaukowych poświęconych komiksom z różnych stron świata. Jeśli chcielibyście się rozstać z monografiami, encyklopediami, słownikami, katalogami lub innymi pozycjami poświęconymi komiksom - choćby były wydane w najbardziej egzotycznych językach - to przyjmiemy je z największą radością!

Muzeum ma również w planach wydanie własnej serii poświęconej historii komiksu. Celem działania instytucji będzie także wspieranie młodych naukowców, poprzez udostępnianie im muzealnych zbiorów, przestrzeni do badań. Będą więc w nim mile widziani i magistranci, i doktoranci czy studenci, którzy chcieliby w tym miejscu odbyć praktyki. Założyciele Muzeum zapraszają do współpracy również stowarzyszenia, inne fundacje, osoby fizyczne, instytucje kultury, zwłaszcza biblioteki, muzea, galerie sztuki współczesnej. Nie tylko z Krakowa. Wszystkich zainteresowanych komiksem – i na polu zawodowym, i hobbystycznie.

Warto dodać, że w skład Rady Programowej Fundacji Muzeum Komiksu wchodzą: dr Adam Rusek, dr hab. Wojciech Birek, dr Rafał Kołsut, Paweł Chmielewski, Szymon Kloska, dr Michał Tkaczyk i Simeon Genew. Pomysłodawcy Muzeum dodali również, że do Rady Programowej zaproszone zostaną także trzy badaczki komiksu lub ekspertki z zakresu dziedzictwa kulturowego.

[as]


komentarze [3]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
traitor 07.07.2021 16:41
Czytelnik

Lubie to!

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Krzysiek Żuchowicz 06.07.2021 22:02
Autor

Brzmi bardzo ciekawie (i materiały na ich fanpage'u, też interesujące). Jak będę wtedy w PL, na pewno odwiedzę.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 06.07.2021 13:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post