rozwiń zwiń

Sacrum i profanum, czyli tajemnice życia – „Droga bogów”, powieść fantasy Krystiana Gadomskiego

Marcin Waincetel Marcin Waincetel
29.09.2023

Czym są mity? Jak rozumieć sens dawnych podań? Co sprawia, że wyznajemy określone religie? Krystian Gadomski w niezwykle świadomy sposób nawiązuje do mitów, legend, dawnych wierzeń, kreśląc wyjątkową powieść spod znaku fantasy. „Droga bogów”, która na rynku ukazała się za sprawą wydawnictwa BookEdit, to wyjątkowe odczytanie kulturowych wzorców i emocjonująca rozrywka dla wszystkich miłośników ambitnych, międzygatunkowych opowieści.

Sacrum i profanum, czyli tajemnice życia – „Droga bogów”, powieść fantasy Krystiana Gadomskiego

Mitologia pozwala nam lepiej zrozumieć otaczającą rzeczywistość. Świat magii i legend, dawnych podań oraz wierzeń to część naszego kulturowego dziedzictwa. Krystian Gadomski na kartach „Drogi bogów” postanowił wykorzystać część swojej pasji – fascynacji historią, antropologią, poszukiwaniem sensów i symboli – aby przy użyciu wyobraźni odtworzyć niezwykły świat literacki, inicjując tym samym nową serię wydawniczą. Zapowiada się naprawdę interesujące otwarcie.

„Droga bogów”, czyli w poszukiwaniu sensu życia

W naszej codzienności każdy kieruje się różnymi wartościami. Dokonujemy określonych wyborów, nierzadko płacąc wysoką cenę, co jest konsekwencją naszych działań. Ale czy śmiertelnicy są skazani na łaskę losu? A może nad życiem człowieka faktycznie czuwają siły wyższe? Złożone i prowokujące pytania stały się de facto fabularną podstawą i punktem wyjścia książki „Droga bogów”. Debiutancka powieść Krystiana Gadomskiego to niezwykłe doświadczenie dla wszystkich fanów literatury spod znaku fantasy. Choć sprowadzenie książki wspomnianego twórcy tylko do jednego gatunku byłoby oczywistym błędem. Przygoda łączy się tu bowiem z akcją, rozważania na temat duchowości z filozofią, a pasja historyczna z fascynującą przypowieścią o kulturowych mitach.

Wielowątkowa opowieść o legendach, magii i kulturze

Jak stać się bohaterem? Czy każdy z nas jest zdolny do tego, aby przekroczyć granice poznania? Co definiuje nasze człowieczeństwo? Między innymi nad takimi kwestiami zastanawia się Aron, główny bohater „Drogi bogów”, który pozostaje osobą niezwykle świadomą i wrażliwą. Młody mężczyzna zdaje sobie sprawę, że pamięć o dawnych wierzeniach jest istotną częścią naszego kulturowego skarbca. Jednak legendy i mity o bóstwach z biegiem czasu odeszły w zapomnienie. Dlaczego? Czy koniec jednej cywilizacji musi oznaczać początek innej? Jak odnaleźć zagubione piękno i sens mitów oraz legend? Właśnie w ten sposób zaczyna się wielowątkowa opowieść o doświadczeniu człowieka stykającego się ze sferą sacrum. To niezwykle ważne, ciągle aktualne zagadnienie, które zostało zrealizowane w konwencji powieści przygodowej, nasyconej emocjami i pytaniami, które zwielokrotniają doświadczenie czytelników.

Wielka historia (nie)zwykłego człowieka

Co stanowi sens istnienia człowieka? Historia, którą kształtujemy każdego dnia, wiąże się z określonym doświadczeniem. Aron, podejmując olbrzymi wysiłek uratowania pamięci o dawnych bogach, stara się tym samym zrozumieć nie tylko otaczający świat, ale również samego siebie. Krystian Gadomski w interesujący sposób połączył metafizyczne rozważania, antropologiczną wiedzę i kulturoznawczą intuicję. Bardzo ciekawy jest punkt wyjściowy, a więc chęć ocalenia bogów, którzy istnieją – dopóki tylko mają wyznawców. W swojej niezwykłej podróży młodzian spotyka postacie z różnych kręgów kulturowych, autentycznych bohaterów wielkiej historii, istoty z legend, przedchrześcijańskie i azjatyckie bóstwa. „Droga bogów” intryguje i wciąga bez reszty – nie tylko za sprawą bogatej galerii bohaterów i bohaterek.

Słowiańskie bóstwa, azjatyckie wierzenia, symbole kultury

Egzotyczna podróż w nieznane. Poszukiwanie tożsamości, sekretów historii, sensu życia, duchowości. Tym właśnie jest „Droga bogów”. Przygoda Arona zaczyna się w szeregach Welesa – słowiańskiego boga magii, bogactwa. To pierwszy etap podróży, do której zaprasza nas Krystian Gadomski. Kolejne rozdziały są jednak jeszcze ciekawsze. Bo gdy w wyniku zrządzenia losu heros przeobraża się w lisa, przechodząc w służbę bogini Inari, akcja jeszcze zyskuje. Poznajemy panteon nieoczywistych bóstw, fantastyczne mity Japonii, urok dawno zaginionego świata, który żyje jednak w świadomości i przekazach.

Magia niezwykłej opowieści

Krystian Gadomski potrafił w zrównoważony sposób określić miejscami poetycką, wzruszającą formę swojej historii, a z drugiej strony zmaksymalizować emocje, które łączą się z poszukiwaniem prawdy o świecie, w którym żyje Aron. Nękany wewnętrznymi rozterkami wciąż szuka swojej tożsamości. Bo „Droga bogów” to również książka mówiąca o codziennych wyborach, sztuce poświęcenia, stykania się ze sferą niezrozumiałego sacrum. Jest w tym wszystkim wyczuwalna pasja debiutanta, który zadbał o stworzenie interesujących ram świata przedstawionego, a także dojrzałość, którą widać w pracy nad językiem, narracją, nieoczywistymi zwrotami fabularnymi.

„Droga bogów”, czyli fantastyka i kulturowa nauka

Magia opowieści, wieloznaczna fabuła, nadnaturalni bohaterowie, którzy skrywają sekrety, dając się porwać ludzkim namiętnościom, a także młody mężczyzna, którego przeznaczenie wiąże się z czymś większym niż samo życie… „Droga bogów” Krystiana Gadomskiego to fascynujący obraz świata (teoretycznie) dawno zapomnianych istot i emocjonująca droga po wyjątkowym okresie w dziejach Japonii. Książka wielogatunkowa, która powinna zyskać grono oddanych czytelników. A przecież to dopiero początek nowej historii, w której magia łączy się z nauką, a wiara w dawne mity z tajemnicami codziennego życia. „Droga bogów” to fantastyka nieoczywistej próby, kulturowe refleksje, a przede wszystkim rozrywka, która łączy się z odkrywaniem nowego, (nie)znanego świata.

Krystian Gadomski urodził się 5 września 1997 roku w Przasnyszu. Studiował na Wydziale Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wydziale Archiwistyki Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie. Od najmłodszych lat uwielbiał czytać, a jego drugą wielką pasją szybko stały się gry RPG. Przeżywał wiele żyć i fantastycznych historii – tworzył też swoje własne, poświęcając się pisarstwu.

Więcej o autorze książki „Droga Bogów” na stronie Fundacji „Marzenie Ariko”.

---

Artykuł sponsorowany, który powstał we współpracy z fundacją.


komentarze [2]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Lis Gracki - awatar
Lis 30.09.2023 01:24
Bibliotekarz

Nom, kolega wygląda jak gierkowy kujon... swój chłop. Tylko urodził się troszkę za późno. Tyle cymesu go ominęło... Ale może nadrobić Krainę Goblinów  😎 Pozdro dla kumatych  😆

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Marcin Waincetel - awatar
Marcin Waincetel 29.09.2023 11:00
Oficjalny recenzent

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post