rozwiń zwiń

Opinie użytkownika

Filtruj:
Wybierz
Sortuj:
Wybierz
Okładka książki Harvardzki poradnik skutecznego uczenia się Peter C. Brown, Mark A. McDaniel, Henryk L. Roediger III
Ocena 7,4
Harvardzki por... Peter C. Brown, Mar...

Na półkach: ,

"Biblia" technik nauki, podparta mocnymi badaniami naukowymi. Dużym utrudnieniem jest natomiast składnia, Która miejscami odbiega znacznie od typowego formułowania zdań w języku polskim - nie jestem pewien, czy to wina przekładu, czy samych autorów. Niestety, nie jest to jedno z "pożądanych utrudnień", o których wspomina to dzieło. Warto natomiast przez te utrudnienia się przebić, gdyż duża ilość tez z tego utworu nie jest intuicyjna.

"Biblia" technik nauki, podparta mocnymi badaniami naukowymi. Dużym utrudnieniem jest natomiast składnia, Która miejscami odbiega znacznie od typowego formułowania zdań w języku polskim - nie jestem pewien, czy to wina przekładu, czy samych autorów. Niestety, nie jest to jedno z "pożądanych utrudnień", o których wspomina to dzieło. Warto natomiast przez te utrudnienia się...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Brzmi trochę jak fanficion autorstwa "edgy" nastolatka

Brzmi trochę jak fanficion autorstwa "edgy" nastolatka

Pokaż mimo to


Na półkach: ,

"Kill the beast! Cut his throat! Spill his blood!"

Na początku zostajemy bezceremonialnie wepchnięci w pozornie rajską scenerię - bezludna wyspa, pełna owoców, błękitna woda, prażące słońce, dzieci pozostawione bez opieki rodziców - bez znajomości dalszego biegu historii można by pomyśleć, że jest to wstęp do powieści przygodowej, gdzie bohaterowie jednocząc się pokonują wszelkie przeciwności i wynoszą ważną życiową lekcję. Jednak na dalszych stronicach przekonamy się, tak jak nasi bohaterowie, że nie wszystko jest takie, na jakie pozornie wygląda.
W pobieżnej analizie wywnioskować możemy, że jest to typowa historia "ludzie odcięci od cywilizacji dostają bzika". Jednakże pochylając się głębiej zauważyć możemy, że jest to opowieść konfliktów - dobro kontra zło, inteligencja kontra siła, demokracja kontra totalitaryzm, cywilizacja kontra zezwierzęcenie. Poprzez postać Simona zaznajomieni zostajemy z dualizmem naszych bohaterów - w każdym z nich znajduje się zło i może ono zostać tylko uciszone poprzez balansowanie go za pomocą cech takich jak inteligencja, empatia, sprawiedliwość. Z czasem, gdy książka uleżała się w mojej głowie, doszedłem jednakże do wniosku, że mroczna strona wspomnianego dualizmu wcale nie występuje tylko u opisanych dzieci (gdzie przyjmuje formę bestialskiej zabawy prowadzącej do mordowania innych rozbitków), ale również i u dorosłych (tocząca się w tle opowieści wojna), a co za tym idzie - także i w każdym z nas.
Książka ta skłania do przemyśleń nad naszym codziennym postępowaniem - czy aby na pewno nie ulegamy zbytnio naszej ciemnej stronie? W końcu agresja objawiać się może nie tylko w tak ekstremalny sposób jak w książce, ale w bardziej subtelny i "wyrafinowany" sposób - wyśmiewanie, obrażanie czy zastraszanie. Dzięki niej człowiek zadaje sobie pytanie podczas podejmowania decyzji - czy w ten sposób postąpiłby bardziej Simon lub Ralph, czy może Jack?

"Kill the beast! Cut his throat! Spill his blood!"

Na początku zostajemy bezceremonialnie wepchnięci w pozornie rajską scenerię - bezludna wyspa, pełna owoców, błękitna woda, prażące słońce, dzieci pozostawione bez opieki rodziców - bez znajomości dalszego biegu historii można by pomyśleć, że jest to wstęp do powieści przygodowej, gdzie bohaterowie jednocząc się pokonują...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to


Na półkach: ,

Trzeba przyznać, że książka do lekkich nie należy, mimo, że zapowiadała się dość błaho. Zarówno opisany przez Żulczyka świat, jak i pesymistyczny światopogląd bohatera połączony z jego pogarszającą się z każdą stroną sytuacją powoduje, że czytelnik może odczuć pewien rodzaj beznadziejności. Że faktycznym celem życia jest jedynie przeżycie i ludzie, jak to ujął bohater - są jedynie robakami.

Trzeba przyznać, że książka do lekkich nie należy, mimo, że zapowiadała się dość błaho. Zarówno opisany przez Żulczyka świat, jak i pesymistyczny światopogląd bohatera połączony z jego pogarszającą się z każdą stroną sytuacją powoduje, że czytelnik może odczuć pewien rodzaj beznadziejności. Że faktycznym celem życia jest jedynie przeżycie i ludzie, jak to ujął bohater - są...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach:

Must have dla domowych badylarzy.

Must have dla domowych badylarzy.

Pokaż mimo to