rozwiń zwiń

Cytat - splot ludzkiej mowy

Gwiazdopatrznia Gwiazdopatrznia
12.09.2017
Okładka książki Księga cytatów. Najpopularniejsze motywy literackie Agata Hącia, Ewa Wolańska, Adam Wolański

Niezliczone „Księgi cytatów” powstają nieustannie. Nic dziwnego. Sposobność korzystania z myśli innych, gdy zabraknie nam odpowiednich słów, bywa niezmiernie pomocna. Słowa znanych osób mogą posłużyć nam jako argument w obronie postawionej przez nas tezy, poszerzyć oraz urozmaicić naszą wypowiedź, a także przysłużyć się, gdy potrzebujemy uwierzytelnić swoje zdanie przy pomocy słów autorytetu. Kierując się wagą danego utworu dla literatury, zarówno polskiej, jak i powszechnej, autorzy wybrali około 1500 cytatów z prawie 500 utworów powstałych na przestrzeni prawie 3 tysięcy lat.

W „Księdze cytatów” znajdziemy również liczne noty biograficzne na temat życia i twórczości cytowanych osobistości. Bardzo pomocne mogą okazać się kalendaria oraz indeksy, w tym indeks 500 motywów literackich, poruszanych w literaturze przez wszystkie epoki. Pozycja została stworzona z myślą o uczniach piszących wszelkiego rodzaju prace pisemne oraz przygotowujących się do egzaminów, zwłaszcza maturalnych. Autorzy uświadamiają nam jak istotną rolę odgrywają cytaty umieszczone w naszej wypowiedzi i udzielają nam porad na ich poprawne stosowanie. Zdradzają, kiedy mogą posłużyć nam jako motto, potwierdzić rzetelność naszej informacji czy być pretekstem do polemiki, bądź idealnym zakończeniem.

Cytaty z najważniejszych dzieł autorów polskich i obcych, anonimowych utworów średniowiecznych, Biblii oraz utworów łacińskiej literatury antycznej, które współcześnie mają charakter złotych myśli. Bez zaglądania do źródła możemy zrozumieć sens oraz ich funkcję w tekście. Księga pokazuje nam różne postrzeganie przez twórców jednego motywu, jednocześnie to nam pozostawiając interpretację cytatów pochodzących z utworów, o różnorodnym znaczeniu i charakterze. Są to fragmenty z literatury pięknej – prozy, poezji i dramatu, a także dzieł publicystycznych, pamiętników oraz listów. Dzięki czemu znajdziemy tu twórczość nie tylko z kanonu szkolnego, lecz i kulturalnego. To wszystko jest niezmiernie pomocne dla uczniów przygotowujących się do matury, bądź piszących wypracowania czy eseje.

Anna Gajewska