Sztandar śmierci

Silverq21 Silverq21
17.08.2017
Okładka książki Czarne flagi. Geneza Państwa Islamskiego Joby Warrick

Pamiętacie może pewien nieudany film, zwany „Mission Impossible 2”? Jego oś fabularna tyczy się stworzenia trucizny, śmiertelnego zagrożenia, przyrównanego do mitycznej Chimery. Miał to być bodziec, dzięki któremu powstałoby prawdziwie uniwersalne antidotum, tu przybierające formę herosa Bellerofonta. Tworzymy epidemię, a potem ją zatrzymujemy, zaś stosunek ofiar do zarobionej mamony się zgadza. Jednak co jeśli wybawca nie przybędzie w porę, bądź co gorsza, nie podoła wyznaczonemu zadaniu?

Nawet jeśli zalążek fabularny niewypału Johna Woo wydaje się trochę nie na miejscu, trudno nie zauważyć, że idealnie zdaje się współgrać z nagrodzonym Pulitzerem reportażem. W tym wypadku również mamy do czynienia z wykreowaniem swego rodzaju zagrożenia. Przekucia niegroźnego pionka w króla na szachownicy. Stworzeniem iluzorycznej Chimery, którą z pewnością pokonamy, a która w danym momencie pozwoli nam na realizację przygotowanego planu.

Analogia nasuwa się tutaj sama. Nim ISIS stało się dżihadzkim konglomeratem jaki znamy dzisiaj, musiało mieć jakąś genezę. Od początków w więziennej celi, przez nieśmiałe próby zaistnienia w globalnej świadomości, po bliski upadek, który okazał się odrodzeniem godnym feniksa. Nic nie dzieje się bez przyczyny i właśnie to jest solą tej lektury. Zrozumienie i nakreślenie działań, które doprowadziły do dzisiejszej sytuacji. Wytknięcie poszczególnych uchybień, które stały się idealnym nawozem do wyrośnięcia niewyobrażalnego potwora.

Ilość błędnych decyzji i często karkołomnych sposobów ich naprawienia przyprawia o ciarki. Warrick nie tyle przypomina tu wytrawnego dokumentalistę, co głos sumienia, który dochodzi do ogólnej świadomości o wiele za późno. Co rusz pojawiała się okazja, by zatrzymać tę okrutną machinę. Tymczasem zamiast racjonalnych decyzji, mamy do czynienia z bezlitosną kalkulacją. Jak powiedział nasz były prezydent – zgadzają się cyfry, ale nie ludzie.

Można z pełną świadomością powiedzieć, że to nie tylko historia islamskiego ekstremizmu. Niewielkiego odłamu, który z słabych i podatnych jednostek stworzył potęgę. W dużej mierze to obraz mocarstwa na glinianych nogach. Jednego z największych światowych partnerów, którego zagrania i brak perspektywicznego myślenia przyprawiają o ból głowy. Jeżeli tak postępują krezusi kształtujący dzisiejszą rzeczywistość, to jaka czeka nas przyszłość?

„Czarne flagi” to również opowieść o eskalacji. Eskalacji bezradności, przemocy, lekkomyślności. Każdy z tych aspektów dorzuca kolejną cegiełkę do wizerunku miast zburzonych bombardowaniami. Zgliszczy po wybuchach samochodów pułapek, nieruchomych ciał wystających z rumowisk. Wielkich uśmiechów zasiadających za mosiężnymi stołami, pionków wyszukujących w raportach tego, co chcą zobaczyć.

Dla mnie reportaż Jody’ego Warricka to przede wszystkim opowieść o konsekwencjach. O tym, że nic nie pozostaje w próżni i nawet najmniejsze odstępstwo od normy może urosnąć do niebotycznych rozmiarów. Nie jest to w żadnym razie lektura krzepiąca, a wręcz przeciwnie. Po jej zakończeniu poziom niepokoju wzrasta, ale w sukurs idzie mu świadomość na temat dzisiejszej rzeczywistości. Kto chce zobaczyć ją bez upiększającego pudru, właśnie ma ku temu najlepszą okazję.

Patryk Rzemyszkiewicz