To JEST książka!

corbeau corbeau
10.07.2017
Okładka książki Książka do zrobienia Aleksandra Cieślak

Prawdopodobnie zaczęło się od „Zniszcz ten dziennik” i „To nie jest książka” Keri Smith, skierowanych do młodzieży książko-albumów z poleceniami rozwijającymi kreatywność. Książki początkowo stały się hitem, ale szybko się „przejadły”. Zrobiło się ich zwyczajnie za dużo – a treści za mało, co doprowadziło do dyskusji, czy ta pozycja zasługuje w ogóle na miano książki.

„Książka do zrobienia” Aleksandry Cieślak pod pewnymi względami przypomina te Keri Smith, przede wszystkim dlatego, że również proponuje czytelnikowi współtworzenie książki poprzez dodawanie ilustracji, dopisywanie komentarzy, uzupełnianie rysunków i tekstów. Jednak na tym kończą się podobieństwa, bo „Książka do zrobienia” oferuje o wiele, wiele więcej. Co najważniejsze, jest bogata w treść, pełno w niej przekazanych w przystępnej formie informacji z najróżniejszych dziedzin: literatury, historii sztuki, muzyki, malarstwa, architektury. Łączy je nawiązanie do tworzenia książek, rozumianych jako wytwór rzemiosła i małe dzieło sztuki. Poszczególne części skupiają się na roli gestu, litery, słowa i obrazu, kompozycji i wreszcie książki jako całości. Nie można co prawda powiedzieć, że każdy z tych tematów został w pełni wyczerpany, jest to raczej zbiór ciekawostek, pobudzających ciekawość i zachęcających do dalszych poszukiwań - jak ta o trudach mieszkania z syrenką Picassa na ścianie, o różnicach między czcionką a fontem czy o tym, dlaczego wdowa, bękart i korytarz spędzają sen z oczu typografom. Autorka niepostrzeżenie, w lekki i przystępny sposób przekazuje czytelnikowi wiele wszechstronnych informacji na temat projektowania książek.

Sama forma „Książki do zrobienia” zasługuje na szczególną uwagę: duży format, grube strony, tekst i ilustracje w czerni i czerwieni i… brak grzbietu! Dzięki temu widać, w jaki sposób zostały połączone strony, a książka wygodnie się otwiera, jednak mimo wszystko akurat tym rozwiązaniem nie jestem zachwycona. Jako ilustratorka i graficzka, Aleksandra Cieślak potrafiła ciekawie dopełnić książkę różnorodnymi ilustracjami, które świadczą tak o jej talencie, jak i pomysłowości.

Chociaż sama pewnie nie wykorzystam w pełni tej książki, bo nie potrafię się przemóc, żeby w niej pisać i rysować, to sama treść i strona graficzna są dla mnie wystarczającym powodem do zachwytu. Osoby uzdolnione plastycznie z pewnością odnajdą w niej wiele przydatnych informacji i inspiracji do pracy nad własnymi projektami.

Agnieszka Kruk