O rządzonych i rządzących

Natalia Neisser Natalia Neisser
05.01.2017
Okładka książki Królowie Dary Ken Liu

Ken Liu, autor „Królów Dary”, laureat prestiżowych nagród Nebula, Hugo i World Fantasy Awards, ma w swoim dorobku ponad osiemdziesięciu opowiadań z gatunku fantasy i science fiction. Na wiosnę 2017 roku ma się ukazać jego druga powieść pt. „Ściana burz”, będąca równocześnie kolejnym tomem z cyklu „Pod sztandarem Dzikiego Kwiatu”.

Dara to świat, w którym życie każdego człowieka uwarunkowane jest świętą wolą cesarza. Świat, w którym odrzucono dawne wartości, wymazano granice i zastąpiono je nowymi, uznanymi za właściwe przez jedynego człowieka. To świat tyranii, w którym szansę mają albo wyjątkowo silni albo wyjątkowo przebiegli. To świat Królów Dary.

W swojej debiutanckiej powieści Ken Liu przedstawia wady i zalety ekspansji i dominacji jednego państwa nad innymi oraz jak mechanizmy polityczne wpływają na losy przeciętnych mieszkańców. Porusza różnorakie problemy natury etycznej i filozoficznej, i kładzie silny nacisk na okropieństwa wojny - widzimy jak wojna rozdziela rodziny, skłóca braci i ojców z synami. Autor udowadnia także, że każda jednostka ma szansę przejść do historii, jednak to jak zapamiętają ją przyszłe pokolenia zależy w dużej mierze od interpretacji jednego człowieka. A jak zauważył jeden z uczonych, liczy się odbiór a nie intencja.

Książka zaczyna się silnym akcentem, jakim jest niewątpliwie zamach na samego cesarza, który będzie miał duże reperkusje w przyszłości. Potem, gdy wybucha rebelia, jest już tylko lepiej i akcja nie zwalnia aż do samego końca. W niezwykle wciągającą fabułę, pełną zaskakujących rozwiązań, zostało wplecionych mnóstwo wątków pobocznych, które w toku akcji w umiejętny sposób się ze sobą splatają, a walka o władzę, rozterki moralne i ludzkie ułomności oraz knowania bogów są kanwą dla opisanych wydarzeń. Wszystko przedstawione z wielu perspektyw.

Bohaterowie są niezwykle dynamiczni i pełni sprzeczności. Na naszych oczach wplątują się w polityczne intrygi, nawiązują wątpliwe sojusze, wyznają sprzeczne idee i wartości, prezentują zupełnie odmienne postawy. Każdy z nich został szczegółowo scharakteryzowany a formujące się między nimi więzi – doskonale przedstawione. Jesteśmy świadkami jak z ludzi całkiem sobie obcych stają się bliskimi przyjaciółmi, wrogami, kochankami. Przez powieść przewija się naprawdę wiele postaci o mniejszym lub większym znaczeniu dla fabuły, jednak kiedy ich rola dobiega końca, autor nie obawia się ściągnąć ich ze sceny. Przy tym wykonuje to w tak przemyślany, a zarazem naturalny sposób, że można odnieść wrażenie, że czerpał wzorce z rzeczywistych wydarzeń. A przekonująca narracja i świetnie skonstruowane dialogi dodają powieści jeszcze więcej wiarygodności. Książkę charakteryzuje także urzekający klimat, nawiązujący do tradycji Dalekiego Wschodu. Co ciekawe, Wyspy Dary mają też własną mitologię a konflikty między poszczególnymi bogami znajdują swoje odzwierciedlenie w losach ich mieszkańców.

Za pomocą niezwykle obrazowych opisów warunków życia różnych warstw społecznych, sytuacji politycznej poszczególnych regionów i topografii samych Wysp, Ken Liu zdołał nadać niemal fizyczny kształt stworzonemu przez siebie światu. Istnienie tej krainy i obecność jej mieszkańców są niemal namacalne. Dodajmy do tego jeszcze świetne tłumaczenie, piękną oprawę graficzną i bogatą symbolikę, a otrzymamy dzieło mogące pod wieloma względami równać się z „Władcą Pierścieni”.

„Królowie Dary” to napisana z rozmachem, niezwykle złożona powieść, zapewniająca wiele godzin pasjonującej lektury i zachęcająca do zapoznania się nie tylko z twórczością Kena Liu, ale także z historią i kulturą samego orientu. To naprawdę pozycja z wyższej półki, którą śmiało można by nazwać „Traktatem o rządzeniu”.

Natalia Neisser