rozwiń zwiń

Początki Bodenstein i Kirchhoff

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
22.08.2016
Okładka książki Nielubiana Nele Neuhaus Logo Patronat

Pierwszy trup to bez wątpliwości znany prokurator. Drugi jest bezimienną kobietą. Dla Pii Kirchhoff to w sumie bez znaczenia – praca to praca. Nawet w niedzielny, sierpniowy poranek. Co prawda musi zostawić swoje ukochane konie i rozpocząć kolejne śledztwo, ale w sumie to nawet to lubi. Podobnie zresztą jak i jej szef, Oliver von Bodenstein. On właśnie wsadził swoja żonę do samolotu, który wywiezie ją znów w nieznane, więc robota dobrze mu zrobi – nie musi tęsknić aż tak bardzo. Ta dwójka jednak nawet nie podejrzewa, że oto zaczyna się przed nimi śledztwo, które ich stosunek do pracy wystawi na lekką próbę.

Po pierwsze okazuje się, że prokurator popełnił samobójstwo – klasycznie strzelając sobie w łeb. To trochę do niego niepodobne. Kobieta, znaleziona u stóp wieży widokowej, też zdaje się być ofiarą własnego umysłu. Jednak już pierwsze oględziny miejsca „wypadku” udowadniają, że jednak sama ze sobą nie skończyła. Ba – nie wiadomo czy w ogóle zginęła w tym miejscu. Śledztwo ma więc zadatki na nieco bardziej skomplikowane, niż to się zapowiadało. Jak bardzo wszystko się zagmatwa, dowiedzą się ci, którzy po książkę sięgną.

A warto. Neuhaus bowiem pisać potrafi. I to pisać nieźle. Na dodatek porusza w swych książkach tematy trudne, skomplikowane i ogólnie „tabu”. Jednak tym razem jest inaczej. Spieszę uspokoić – bynajmniej nie gorzej. Neuhaus bowiem „Nielubianą” rozpoczyna cykl z Bodensteinem i Kirchhoff w roli głównej. Tak, tak – dopiero ją u nas wydali… Jednak chodzi nie o to, że to tom pierwszy, a o to, że to tom, w którym wątek kryminalny jest najważniejszy. I to w takiej bardzo klasycznej formie. Mamy więc zbrodnię, motyw i karę. Wątki poboczne są, ale niezbyt nachalne. Całość więc nie elektryzuje, ale ciekawi i wciąga. Czy pozostawia po sobie wrażenie? Na pewno nie takie jak kolejne książki tej autorki. Jednak, co podkreślam z mocą, to naprawdę porządny kryminał.

I jako taki z pewnością trafi w gusta tych, którzy kryminały lubią. Nie wiem jednak, czy trafi do wielbicieli Neuhaus, czy może będzie uważany za „lekko” odstający od innych. Jeśli to drugie – to się nie zdziwię. Tak czy owak, jeśli chcecie poczytać fajną książkę, dobry kryminał i delikatnie zanurzyć się w świat kreowany przez Neuhaus – nie wahajcie się i biegnijcie na zakupy. Jest dobrze.

Bartek `barneej` Szpojda