rozwiń zwiń

To nie jest fikcja

Bartosz Szczygielski Bartosz Szczygielski
27.05.2015
Okładka książki Tajny agent. Moje życie wśród narkoterrorystów Edward Follis Logo Patronat

To nie jest fikcja literacka, gdzie autor siedzi bezpiecznie przy swoim biurku, sączy kawę i wymyśla, co by tu zrzucić na plecy bohatera. Przyłożyć mu do czoła broń na środku miejskiego parkingu? Wysłać go na drugi koniec świata z milionami dolarów w marynarskich workach? Rzeczywistość potrafi wymyślać scenariusze, które wydają się wprost nieprawdopodobne. A Edward Follis chyba przeżył je wszystkie.

Dwa przykłady, które znalazły się na początku tekstu, to nic innego jak zapis z akcji agenta DEA Edwarda Follisa. Człowieka, który w swojej karierze stykał się z najgroźniejszymi handlarzami narkotyków na całym świecie. Podróżował, sprzedawał, a przede wszystkim znał narkotyki. Follis spisał swoje wspomnienia, a powstałą tak książkę czyta się lepiej niż niektóre kryminały.

Próżno szukać w „Tajnym agencie” głównego wątku spajającego książkę w całość. To nie do końca chronologicznie uporządkowane wspomnienia, ale napisane literackim językiem. Jedynie soczyste dialogi sprawiają, że czytelnik zdaje się wyczuwać fałszywą nutą w opowieści Follisa. Ale im dalej czytelnik zapuszcza się w świat narkotyków, tym bardziej upewnia się, że słowa padające na kartach „Tajnego agenta” to czysta prawda. Dialogi, opisy sytuacji czy tajnych akcji potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Mając świadomość, że to co czytamy jest tylko zapisem prawdziwych sytuacji, trudno nie zacząć odczuwać szacunku dla Follisa.

Agent DEA nie tylko przyczynił się do złapania jednych z największych bossów narkotykowego światka, ale także poświęcił swoje życie. Nie potrafił i tak naprawdę chyba sam nie chciał zakładać rodziny, ani się wiązać. On żył pracą, a bez niej Follis byłby nagi. W „Tajnym agencie” widać nie tylko brudy świata przestępczego, ale także jego blaski. Ogromne pieniądze, szacunek i częściowo nawet przyjaźń. W wielu miejscach na świecie dilerów karano śmiercią, a sam Follis przyznaje, że zdarzało mu się ostrzegać „współpracowników” przed nalotami, by ci sami mogli oddać się w ręce stróżów.

Bartosz Szczygielski