Najpierw matka i żona, później muza

kryptonite kryptonite
23.02.2015
Okładka książki Srebrna Natalia Kira Gałczyńska

Czasem można odnieść wrażenie, że bez swojej muzy (mam na myśli, oczywiście, ukochaną kobietę) niektórzy poeci czy powieściopisarze nie napisaliby swoich najważniejszych dzieł. Kim byłby Petrarka, gdyby nie spotkał pewnego dnia Laury i nie stworzyłby dla niej słynnego dziś cyklu sonetów? Adam Mickiewicz (ponoć) nie napisałby czwartej części „Dziadów”, gdyby nie usłyszał o ślubie Maryli Wereszczakówny, a zachęta żony dała siłę Nabokovowi, aby dokończyć prace nad „Lolitą”.

Podobnie było w małżeństwie Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego – wiele swoich utworów napisał z myślą o Natalii, ukochanej żonie. Subtelny, ale interesujący portret swojej matki przedstawiła Kira Gałczyńska w biografii „Srebrna Natalia”. Córka wybitnego polskiego poety postanowiła przybliżyć czytelnikom postać małżonki ojca, która miała bardzo duży wpływ na osobowość i twórczość późniejszego autora „Zaczarowanej dorożki” czy „Rozmowy lirycznej”.

Kim była czarnooka Natalia z domu Awałow, w której Konstanty zakochał się bez pamięci i uczynił adresatką swoich wierszy miłosnych? Kira Gałczyńska podkreśla gruzińskie pochodzenie swojej matki, jej wykształcenie (zwłaszcza biegłą znajomość języka rosyjskiego), oryginalną urodę, ogromne przywiązanie do rodziny i tradycji, a przede wszystkim to, co czuła do męża i dziecka. Dla nich gotowa była zrobić wszystko.

Pisałam wcześniej o subtelnym i interesującym wizerunku Natalii Gałczyńskiej. Miałam na myśli to, że córka głównej bohaterki biografii w umiejętny sposób opisała życie swojej matki: najpierw jako dobrej córki, ciekawej świata młodej dziewczyny, później żony i towarzyszki życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz matki jego dziecka. Z lektury „Srebrnej Natalii” wyłania się portret kobiety inteligentnej, zaradnej i odważnej, która jest w stanie przetrwać najcięższe chwile w życiu (zwłaszcza po niespodziewanej śmierci męża). Interesujące są fragmenty zapisków prowadzonych przez Natalię w początkowych latach małżeństwa z Konstantym oraz opowiedziane z perspektywy dziecka (Kiry Gałczyńskiej) niektóre ważne wydarzenia z życia państwa Gałczyńskich.

Dla niektórych czytelników taki idealistyczny opis rodziców Kiry może wydawać się zbyt… przesłodzony, ale w przypadku „Srebrnej Natalii” nie można mówić o pełnym obiektywizmie autora. Największym minusem biografii Natalii Gałczyńskiej jest brak pogłębionej analizy uczuć i zachowań głównej bohaterki, przez co czasem można odnieść wrażenie, że książka opowiada o losach lalki lub księżniczki z baśni, a nie kobiety z krwi i kości.

„Srebrna Natalia” jest pozycją obowiązkową do przeczytania dla miłośników poezji „Kota”. Nikt nie zaprzeczy po lekturze tej biografii, że Kira Gałczyńska odziedziczyła talent pisarski po ojcu.

Anna Wolak