Metal to nie tylko łomot

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
26.01.2015
Okładka książki Sepultura. Brazylijska Furia Jason Korolenko

Kto nie zna Sepultury – ręka do góry! Są tacy? Wstyd! Największy (no, poza sambą i kawą) towar eksportowy Brazylii – tak pokrótce można opisać ten zespół, zdawać by się mogło, że reprezentujący dość niszową muzykę. Sepultura bowiem odmieniła nie tylko swój kraj, ale także oblicze światowego heavy metalu. Zaczynając od totalnego łomotu, sprawili, że muzyka rodem z Ameryki Południowej znalazła rzesze wyznawców na całym świecie, przy okazji stając się ikoną dla tysięcy fanów. I żywą legendą.

Brazylia to kraj wielu kontrastów – z jednej strony barwny i żyjący rytmem wyznaczanym przez sambę, z drugiej będący pod ciągłą „opieką” władzy i policji, pełen przemocy i biedy. W takich warunkach przyszło zakładać braciom Cavalera zespół, który miał być odskocznią od otaczającego ich świata, a stał się głosem całego pokolenia. W świecie cenzury to Sepultura przecierała szlaki, najpierw swą muzyką, potem niebanalnymi tekstami. I o tym jest właśnie ta książka – historia pokazująca, że nie ma rzeczy niemożliwych. Autor wyjątkowo skrupulatnie (czasem zbyt – ale o tym dalej) pokazuje losy „plemienia”, jakim była i nadal jest Brazylijska Furia. Prezentuje nie tylko muzyczną drogę członków zespołu, ale także ich życie osobiste, rodzinne niesnaski, atmosferę zbudowaną wokół zespołu. Ta historia do pewnego momentu niesłychanie wciąga. Jednak w pewnym momencie zaczyna nieco nużyć. Bynajmniej nie z „winy” zespołu – raczej z próby nadinterpretacji tego, co tenże tworzył.

Mowa o skrupulatności w rozbiorze tekstów. Jest to pomysł dobry, ale… Od momentu gdy zespół opuścił Max, książka staje się czymś na kształt „logicznego rozbioru tekstów” – czyli innymi słowy zabawą w „co autor miał na myśli”. Z każdą kolejną stroną opis tekstów, geneza ich powstania zaczynają przeważać nad historią grupy. A to sprawia, że lektura zaczyna być męcząca. Na szczęście legenda broni się sama.

W tej pozycji nie zabrakło sporej dawki informacji (czasem zbyt dużej), pikantnych historii i zdjęć, które krok po kroku pokazują, jak zmieniała się Sepultura, w jaki sposób stała się orędownikiem swego kraju. I jak zmieniła światowy metal. To naprawdę pouczająca historia.

Bartek `barneej` Szpojda