rozwiń zwiń

Samotnie... we dwoje

Tajemnica Tajemnica
20.01.2012
Okładka książki Samotność we dwoje Agnieszka Lis

Agnieszka Lis w swojej książce pt „Samotność we dwoje” porusza temat wspólnego życie. Maja i Adam są małżeństwem idealnym, dogadują się ze sobą, mają wspólne tematy i zainteresowania. Obydwoje pracują i spełniają się zawodowo, dzięki czemu pieniędzy im nie brakuje. Nie mniej jednak zupełnie niechcący Maja wpada w trybiki korporacyjnej gonitwy i przeskakuje ze stanowiska na stanowisko. Ciągłe awanse związane są z delegacjami, kolacjami służbowymi i nadgodzinami. Adam tak wygórowanych ambicji nie ma - wystarcza mu stanowisko, które obejmuje. Przyzwyczaił się. Po pracy wraca do domu… a tam, zastaje puste ściany. Z żoną coraz częściej mijają się w drzwiach, rozmawiając jedynie o zepsutym piecyku w łazience lub wymieniając się listami zakupów. Z dnia na dzień ich relacje stają się chłodniejsze, dialog zanika, aż w końcu orientują się, że żyją w różnych światach. Niechcący zbudowali między sobą mur, który coraz mocniej zaznacza granice odmienności.

Zupełnie niespodziewanie życie funduje im zimny prysznic. Muszą podjąć bardzo ważne decyzje i określić, co dalej? Czy będą potrafili zburzyć mur, który sami miedzy sobą stworzyli? Czy pogrzebane uczucia zmartwychwstaną?

Autorka w doskonały sposób wykreowała bohaterów swojej powieści. Obydwoje budzą w czytelniku emocje, które zmieniają się wraz z kolejnymi stronami i kolejnymi wydarzeniami. Raz darzymy sympatią i współczuciem Adama, aby po chwili stanąć po stronie Majki. Próbowałam usprawiedliwiać zachowanie obojga, doszukując się rozwiązania ich problemów, ale to, co zafundowała autorka swoim bohaterom przerosło moje oczekiwania i sprawiło, że zadrżałam na myśl o własnym życiu.

Po przeczytaniu „Samotności we dwoje” trzeba się zatrzymać i zastanowić. Książka napisana jest prostym i bardzo przystępnym językiem, przez co staje się do bólu prawdziwa. Trudno jest wyobrazić sobie to, co spotkało bohaterów, ale doskonale wiemy, że zjawisko bycia samotnym, ale nie samym jest obecne w XXI wieku i stało się aż zbyt powszednie.

Żony i mężowie, narzeczone i ich partnerzy powinni przeczytać tę książkę, koniecznie, jako lekturę obowiązkową, aby docenić czym faktycznie jest życie we dwoje i ku przestrodze, aby nie popełnić tych błędów, które popełnili główni bohaterowie.

Iwona Zaczek