Uwaga! Tylko dla zakoconych!

swita77 swita77
27.06.2014
Okładka książki Mały słownik wyrazów kocich i kociojęzycznych Przemysław Wechterowicz

Jeśli z braku kociej sierści w zupie, między zębami, w jelitach cienkim i grubym dopada cię depresja (czyli mówiąc językiem omawianej książki: wpadasz w kotlinę), a w domu masz narkotyki, nie ma wątpliwości: musisz być wyznawcą jedynej słusznej monoteistycznej religii, w której bogiem jest… kot. Ta książka jest właśnie dla ciebie. Jeśli jednak niczego z tego, co napisałam wyżej, nie rozumiesz, najprawdopodobniej jesteś przedstawicielem gatunku antrykotów, więc sobie tę lekturę odpuść.

Uwaga! Tylko dla zakoconych!

„Mały słownik…” jest niewielkich rozmiarów, za to aż kipi w nim od purnonsensu. Przemysław Wechterowicz zebrał w tym niecodziennym słowniku definicje wyrazów, które zawierają w sobie słowo „kot”. Wśród haseł znalazły się – zdawałoby się oczywiste - wyrazy takie jak kotylion, kotlet, narkotyki czy sukinkot. Jednak niesamowita, abstrakcyjna wyobraźnia Przemysława Wechterowicza potrafi spłatać czytelnikowi figla. Bo narkotyki to w tym przypadku nie jest ogół środków odurzających, ale ogół rzeczy i przedmiotów użytkowych, które poprzez utrwalony na nich wizerunek kota staja się dla ich właścicieli najdroższymi fetyszami (…). Chociaż zważywszy na emocje, jakie te rzeczy wywołują w każdym zakręconym kociarzu, obie definicje niewiele się od siebie różnią.

Definicje wyrazów kocich i kociojęzycznych są tyleż humorystyczne, co zaskakujące i surrealistyczne. Podobnie rzecz ma się z ilustracjami. Każde hasło w kocim słowniku zostało odpowiednio zilustrowane na rysunku, często równie odjazdowym co definicja omawianego słowa. Tym bardziej więc podczas lektury przyda się wyobraźnia. Autor pokazał, co można zrobić z polszczyzną w połączeniu z ułańską fantazją i bezkrytyczną miłością do kotów. I wcale się nie zdziwię, jeśli po lekturze czytelnicy zaczną wyszukiwać w codziennej polszczyźnie wyrazy z kotem w środku.

Ta książka to kolejna nieodzowna pozycja w biblioteczce wszystkich miłośników kotów. Tylko oni są w stanie wydobyć z siebie na jej widok ćwierkot (według definicji jest to uporczywy (nierzadko maniakalny) zachwyt nad kotem, zwłaszcza w początkowej fazie jego rozwoju). Nie od dziś wiadomo, że w mózgach kociarzy zachodzą pewne zmiany, które są nieodwracalne i skutkują nadmiernym pobudzeniem na widok rzeczy związanej z ich ulubieńcem.

Nie traktujcie tej książki śmiertelnie poważnie. I nie pytajcie, co autor miał na myśli oraz jaki jest jej sens, bo ten zrozumieją tylko prawdziwi kociarze. To przede wszystkim dobra zabawa, zwłaszcza że słownik nie wyczerpuje tematu i pozostało jeszcze wiele kociojęzycznych wyrazów do zdefiniowania. Trzeba tylko dobrze poszukać w zakamarkach pamięci i… wieczór mamy z głowy!

Magdalena Świtała