rozwiń zwiń

Brawurowy debiut

dorsz dorsz
31.05.2014
Okładka książki Zapach miasta po burzy Olgierd Świerzewski Logo Patronat

Dwadzieścia lat najnowszej historii Rosji, począwszy od pierwszych niewyraźnych sygnałów, że wewnątrz imperium coś się zmienia, aż do dekady po jego upadku, służące jako tło dla opowieści o życiu w cieniu rywalizacji. Oto prozatorski debiut Olgierda Świerzewskiego, w którym najbardziej zadziwia to… że jest debiutem.

Oleg i Anatolij wywodzą się z kompletnie różnych środowisk. W domu Olega pieriestrojka i uwalnianie dysydentów zostają przyjęte z poczuciem ulgi, u Anatolija każda zmiana w Komitecie Centralnym wiąże się z nerwowym wyczekiwaniem i niepewnością co do dalszej kariery. Kiedy te dwa kompletnie różne światy spotkają się naprzeciw siebie przy szachownicy, żadnemu z bohaterów nie przejdzie nawet przez myśl, jak wiele jeszcze je połączy. Jak szybko w niezakłócaną niczym pasję do gry wmieszają się wielka miłość i bezwzględna polityka.

„Zapach miasta po burzy” imponuje epickim rozmachem. Jest powieścią kompletną, w której zarysowują się sugestywne postacie i ich całkowicie niejednoznaczne wybory. Ileż to mieliśmy – chociażby w zeszłym roku – znakomitych/ doskonałych/ rewelacyjnych/ nieoczywistych debiutów, z których każdy był coraz lepszy, z jeszcze większą dozą geniuszu i talentu, niebanalny bardziej i wyjątkowy inaczej niż poprzednie. W przypadku tej książki rzeczywiście trudno uciec od przymiotników, ale nie ma to nic wspólnego z natarczywymi działaniami wydawcy, tylko z wrażeniami, jakie wywołuje samo czytanie. Bo Świerzewski sprawił wielką przyjemność tym, którzy – tak po prostu – lubią czytać.

Aleksandra Bączek