O królikach i Komandosach

Myrkul Myrkul
30.08.2013
Okładka książki Ósemka wygrywa Janet Evanovich Logo Patronat

Stephanie Plum to przedstawicielka biura poręczycielskiego z Trenton w stanie New Jersey. Nic wam to nie mówi? A "łowczyni nagród"? Rolą Stephanie jest odnalezienie i odstawienie do więzienia tych przestępców, którzy nie stawili się na rozprawę mimo kaucji, którą wpłacił za nich niejaki Vincent Plum, wyjątkowo antypatyczny osobnik podejrzewany o zdecydowanie zbyt bliską zażyłość z pewną kaczką, pracodawca Stephanie, a prywatnie jej kuzyn.

Stephanie zdobyła tę pracę nieco z przypadku. W jej torebce łatwiej znaleźć lakier do włosów niż gaz pieprzowy, a pistolet trzyma w słoiku na ciasteczka, bo potwornie boi się broni. Jej partnerką z reguły jest Lula - czarnoskóra eksprostytutka rozmiaru XXXXXXL, uwielbiająca obcisłe, jaskrawe ubrania o kilka numerów za małe.

„Ósemka wygrywa” to, jak łatwo się domyślić po tytule, ósma odsłona przygód tego niezwykłego detektywa w spódnicy. Tym razem jej zadanie będzie nietypowe, bo niezwiązane z przestępcą, który nie stawił się w sądzie. O pomoc prosi ją Mabel, stara sąsiadka jej rodziców. Jej wnuczka Evelyn znika z córeczką Annie. Jeśli się nie odnajdzie, przepadnie dom Mabel, który jest zabezpieczeniem kaucji rodzicielskiej, która ma zapewnić, że Steven, ojciec Annie, będzie mógł widywać się z córką. Wkrótce okazuje się, że Evelyn szuka nie tylko eksmąż, który do miłych facetów nie należy, ale i Eddie Abruzzie, wyjątkowo nieprzyjemny gangster, który ma w zwyczaju chociażby wysyłanie podpalacza przebranego w kostium królika. Albo maskę Billa Clintona.

Jakby tego było mało, w życiu Stephanie wciąż są dwaj mężczyźni. Obłędnie seksowny gliniarz Joe Morelli i niezwykle pociągający łowca nagród o pseudonimie Komandos.

Seria o Stephanie Plum to komedia kryminalna, z naciskiem jednak na komedię. W jednym z wywiadów autorka, Janet Evanovich przyznała, że to seria oparta na bohaterach, a intryga kryminalna jest tylko pretekstem. Trudno się nie uśmiechnąć, kiedy na kartach książki spotykamy cała plejadę przezabawnych bohaterów. Pyskata Lula, tajemniczy Komandos, macho Morelli i nieco nieporadna, ale urocza Stephanie tworzą pierwszy plan.

Na drugim jest jeszcze barwniej. Prym wiedzie babcia Mazurowa o ciele siedemdziesięciolatki i umyśle nastolatki. Wyjątkowo niesfornej nastolatki. Do tego uwielbia chodzić na wszystkie wystawienia zwłok jak każdy w Grajdole, czyli robotniczej dzielnicy Trenton. Pojawia się też postać, która na dłużej zagości w świecie Stephanie - Albert Kloughn (nie mylić z klaunem!), najbardziej nieudolny prawnik na świecie, który zacznie się umawiać z Valerie, rozwiedzioną siostrą naszej łowczyni nagród.

Zresztą sam Grajdoł również nie przestaje śmieszyć. W końcu gdzie indziej obowiązkowym wyposażeniem torebki każdej szanującej się gospodyni domowej jest pistolet? Plotki rozchodzą się tu z prędkością błyskawicy, a powiązania towarzysko-rodzinne są znacznie ważniejsze niż takie drobiazgi jak prawo. Taka mieszanka wybuchowa to idealne tło dla masy przezabawnych absurdów, którymi raczy nas autorka.

„Ósemka wygrywa” nie wyróżnia się niczym specjalnym na tle serii. Jest jej kolejnym solidnym elementem. Jeśli więc lubicie czytać o kolejnych przygodach ferajny z Grajdoła i zaśmiewać się do rozpuku z kolejnego nieudanego zatrzymania w wykonaniu Stephanie i Luli, to jest to idealna książka dla was.

Krzysztof Krzemień