Drodzy przodkowie!

Arnika Arnika
14.02.2024

Zastanawialiście się kiedyś, co odziedziczyliśmy po naszych przodkach? Czy tylko nazwisko, pewne cechy charakteru lub wyglądu? Jak w swojej książce pisze Sabine Lück, najnowsze badania wskazują, że przodkowie przekazują nam znacznie więcej.

„Dziedziczone blizny” to obszerny poradnik zawierający garść teorii i badań oraz kilkadziesiąt praktycznych ćwiczeń. Dowiemy się, co konkretnie i w jaki sposób dziedziczymy. Poznamy podstawę teoretyczną, wyniki najnowszych badań epigenetycznych, koncepcje pokoleniowego dziedziczenia traumy. Jednak clou tej książki to kilkadziesiąt praktycznych ćwiczeń do wykorzystania w procesie przechodzenia przez własne międzypokoleniowe traumy.

Niezwykle ważne jest, aby podejść do lektury z odpowiednią dozą ostrożności i zdrowego rozsądku. To absolutnie nie jest pozycja dla każdego. Powinny ją czytać wyłącznie osoby całkowicie zdrowe i stabilne psychicznie. Sama autorka wielokrotnie podkreśla, jak ważne jest zachowanie ostrożności podczas stosowania opisanych ćwiczeń. A najlepiej przechodzić przez przedstawiony proces w towarzystwie zaufanej osoby. Moim zdaniem te ćwiczenia najbezpieczniej wykonywać pod okiem doświadczonego terapeuty. No chyba że ktoś czuje się całkowicie pewny siebie.

Sabine Lück jest terapeutką z wieloletnim doświadczeniem, specjalizującą się w psychoterapii systemowej. Od 1994 roku stosuje autorską metodę terapii traumy pokoleniowej Generation Code. W książce przywołuje wiele historii i przykładów, z którymi zetknęła się podczas swojej praktyki. Niektóre wydają się aż nieprawdopodobne. Pomyślelibyście, że gwałt, którego ofiarą padła prababcia podczas wojny, może objawić się rakiem jajnika u jej córki, zaburzeniami trawienia u wnuczki oraz anoreksją u prawnuczki?

„Dziedziczone blizny” to w gruncie rzeczy przewodnik prowadzący przez odkrywanie historii przodków i tego, w jaki sposób wpływają na nasze decyzje, rozszyfrowywanie tzw. paktów wierności oraz rozwiązywanie blokujących wzorców życiowych. Wiele w tej pozycji praktycznej wiedzy i przydatnych informacji. Przez to nie jest to książka po prostu do przeczytania. Powiedziałabym raczej – do przejścia i przeżycia.

Dzięki lekturze może uzdrowisz blizny przekazane przez przodków w spadku. A może uświadomisz sobie, że potrzebujesz wsparcia i opieki specjalisty. W obu przypadkach zyskujesz.

Ewa Jemioł