Bawełniana dyktatura

chybarecenzent chybarecenzent
08.01.2024
Okładka książki Nowy Uzbekistan Agnieszka Pikulicka-Wilczewska

Za kilka dni skończy się kolejny rok. Wiecie, co to oznacza? Znowu będę miał dwadzieścia sześć dni urlopu. Już powoli zaczynam planować przyszłoroczne podróże, a linie lotnicze wcale tego nie ułatwiają. W lutym czy marcu można polecieć do Rzymu, Sztokholmu czy Londynu za naprawdę niską cenę. W pakowaniu też jestem coraz lepszy. Następny weekendowy wyjazd na pewno obędzie się bez walizki.

Bardziej problematyczny jest tzw. długi urlop. Najlepiej trzytygodniowy, gdyż czternaście dni to zbyt mało, aby porządnie wypocząć. Chętnie wróciłbym do Azji Środkowo-Wschodniej, gdyż dawno już nie jadłem dobrej zupy pho na ulicy. Uzbekistan też wydaje się niezłym kierunkiem, bo w końcu pojawiły się loty w atrakcyjnej cenie. Przed podróżą jednak lepiej zaopatrzyć się w solidną porcję wiedzy, aby obyło się bez niespodzianek. Tak więc z wielką chęcią sięgnąłem po reportaż Agnieszki Pikulickiej-Wilczewskiej o tym właśnie kraju.

„Nowy Uzbekistan” podzielony jest na trzy części. Pierwsza opowiada o rozpadzie Związku Radzieckiego, uformowaniu się Uzbekistanu i latach rządów Isloma Karimova. Autorka przybliża nam pierwsze lata nowego państwa, jego trudne położenie, a także wyzwania, przed jakimi stanął wódz oraz naród. Mamy więc okazję bliżej przyjrzeć się specyficznemu ustrojowi, który wykształcił się w Uzbekistanie, i temu, jak dużą rolę odegrały klany.

Druga część to zmiana władzy i delikatna odwilż. W 2016 roku prezydentem zostaje Shavkat Mirziyoyev, który decyduje się na rozluźnienie represyjnego aparatu stworzonego przez poprzednika. Oczywiście państwo wciąż rządzone jest twardą ręką, ale przeciętny Uzbek zaczyna dostrzegać nowe możliwości. I szybko zachodzące zmiany w stolicy, która coraz bardziej zaczyna przypominać Dubaj.

Ostatnia część odbiega trochę od dwóch poprzednich. Autorka opowiada o ciągłych walkach o akredytację, nieprofesjonalizmie urzędników oraz wydaleniu jej z Uzbekistanu. Relacjonuje więc swoje dziennikarsko-akademickie życie i wybory, przed którymi stanęła. Pozorna otwartość administracji państwowej nie wytrzymała starcia z obiektywnym podejściem polskiej dziennikarki, co skończyło się bardzo nieprzyjemnym incydentem.

„Nowy Uzbekistan” to bardzo dobry i potrzebny reportaż. Przeciętny Polak ma minimalne pojęcie o tym orientalnym kraju i wydaje mi się, że nie kojarzy nam się on z niczym. Dopiero po lekturze ten kraj przestał być dla mnie anonimowy. Autorka interesująco opowiada o gospodarce, ludziach, muzyce czy polityce. Dzięki temu książkę czyta się błyskawicznie, a przytaczane historie nie nużą. I chociaż Uzbekistan nie wskoczył na listę moich pożądanych destynacji, to z całą pewnością będę obserwował kierunek, w jakim państwo rządzone przez Mirziyoyeva zmierza.

Trochę zabrakło mi informacji o walorach turystycznych tego kraju. Wtedy miałbym pełen obraz Uzbekistanu. Rozumiem, że to nie przewodnik, ale kraj ten ma przecież wiele do zaoferowania również pod względami przyrodniczo-architektonicznymi. Dobrze by było chociaż trochę to wyeksponować.

„Nowy Uzbekistan” czytało mi się naprawdę dobrze. Pikulicka-Wilczewska przybliżyła mi kraj, o którym nie miałem bladego pojęcia. Za co jestem jej niezwykle wdzięczny. To fajne uczucie sięgnąć po książkę i być zadowolonym po lekturze. A przecież sami doskonale wiemy, że nie zawsze udaje się osiągnąć podobny efekt.

Michał Wnuk