Wydawnicze warsztaty zbrodni

corbeau corbeau
14.11.2023
Okładka książki Wtem denat Marta Kisiel Logo Patronat

Pracownicy wydawnictwa JaMas nie mają łatwego życia: najpierw nagle przytrafił im się trup w łazience, potem minęło kilka miesięcy i wtem… czyżby kolejny denat? Ale wszystkie te zbrodnie nie są nawet ich największym problemem, bo wobec wizji bankructwa kierownikowi promocji i sekretarce przychodzi się zmierzyć z największymi antagonistami rynku wydawniczego: z autorami… Czy warsztaty dla początkujących pisarzy pozwolą im ocalić wydawnictwo, nie tracąc przy tym zdrowych zmysłów? Pozostaje się przekonać.

„Wtem denat” Marty Kisiel to kolejna odsłona perypetii pracowników wydawnictwa JaMas, których poznaliśmy w powieści „Nagle trup”. Gdy skrajnie niekomunikatywny ojciec dyrektor zwołuje zebranie, aby między kolejnymi ciasteczkami wyjaśnić swoim pracownikom, w jak trudnej znaleźli się sytuacji, pojawia się niekonwencjonalny pomysł na ratunek: warsztaty dla twórców kryminałów. I tak w opuszczonym ośrodku wojskowym gromadzi się grupa ludzi zafascynowanych zbrodnią – oczywiście taką literacką. Ale czy tylko? Listopadowa aura, brak zasięgu, wiadomość z pogróżkami, zaginięcie i potajemne śledztwo składają się na kryminalną warstwę powieści. Natomiast bohaterowie, ich relacje i rozmowy, mordowanie lazanii i zabezpieczanie odcisków owsianką – to już czysta komedia. W sumie daje to typową dla Marty Kisiel komediowo-kryminalno-obyczajową mieszankę, zapewniającą kilka godzin wciągającej lektury.

Poza samą zbrodnią „Wtem denat” poświęca dużo miejsca praktykom wydawniczym, tym dobrym i tym złym, promocji i zmaganiom ze współczesnym rynkiem, gdzie ostatnio o autorów jest łatwiej niż o czytelników. Daje to autorce okazję do krytyki zarówno twórców kryminałów, jak i wydawnictw typu vanity press. Dużo tu wzajemnych oskarżeń i podejrzeń, zadawnionych żali, a pod koniec nawet czegoś na kształt zbiorowej psychoanalizy. Kto wie, może Marta Kisiel tworzy właśnie na naszych oczach nowy podgatunek: komedię kryminalno-wydawniczą?

Zmiana miejsca akcji i dodanie nowych bohaterów dobrze służą powieści, pozytywnie wpływając na dynamikę grupy i zmuszając do współpracy osoby, które nie najlepiej się dogadują, co staje się oczywiście źródłem licznych potyczek słownych i złośliwości. Sama zagadka została sprytnie zagmatwana, trochę w stylu Agathy Christie, oczywiście we współczesnej odsłonie. Rozwiązanie wymagałoby drobnego dopracowania w kwestii motywu i doprecyzowania przebiegu końcowych wydarzeń, bo pozostaje nieco niedomknięte, ale mimo to jest wiarygodne i satysfakcjonujące.

Oby pracownikom JaMas w przyszłości przytrafiła się jeszcze jakaś zbrodnia – a ostatnia strona sugeruje, że jest na to nadzieja.

Agnieszka Kruk