Od porwania do kryzysu na świecie

Inegrette Inegrette
31.07.2023
Okładka książki Woda. Historia pewnego porwania Szymon Opryszek

Przy upałach, które przetaczają się właśnie przez Europę, temat wody powraca jak bumerang. Zewsząd krzyczy się o suszy, która niszczy uprawy, o nieznośnym upale, który przynosi śmierć starszym i bardziej chorym, o zakazach podlewania ogródków i o tym, że powinniśmy pić jak najwięcej wody. No właśnie, woda to niezaprzeczalnie czynnik, bez którego ludzkość nie przetrwa, dlaczego więc ignorujemy największy w historii światowy kryzys wodny? Dlaczego nikt o tym nie krzyczy? Dlaczego codziennie nie zalewają mnie nagłówki o tym we wszystkich mediach? I dlaczego dowiaduję się o tym z reportażu Szymona Opryszka?

Autor zaczyna swoją książkę niepozornie, jeśli można tak nazwać historię porwania strażnika sanktuarium motyli. Idąc razem z autorem, odkrywamy sieci powiązań, które mogły doprowadzić do uprowadzenia mężczyzny. A wszystko to związane jest z wodą. To naprawdę niepozorna książka, ponieważ czytelnik kompletnie nie spodziewa się, co dostanie. Osobiście myślałam, że dostanę kolejne true crime, które może wciągnie mnie na jeden wieczór, a później o nim zapomnę. Jednak „Woda. Historia pewnego porwania” wzięła mnie totalnie z zaskoczenia. Ba, nie tylko przeczytałam tę książkę na jeden raz, ale nawet wracam do niej myślami co jakiś czas.

Powodów może być wiele, oczywiście najważniejsze z nich to fenomenalna historia, ważny temat, który nie został potraktowany po macoszemu, a dogłębnie zbadany i opisany, ale także język, jakim posługuje się autor. Opryszek pisze niezwykle lekko i zgrabnie, aż nie chce się odrywać od tekstu. Bo choć ostatecznie nie jest to true crime, to „Wodę” czyta się jak rasowy kryminał, który przyszpila czytelnika do jednego miejsca, aż ten nie przewróci ostatniej strony.

Daleka będę od stwierdzenia, że jest to jeden z lepszych reportaży w tym roku, bo jeszcze wiele przed nami. Jest to jednak książka, na której warto dłużej zawiesić oko i to nie tylko dlatego, że porusza ważny społecznie temat, ale też dlatego, że jest po prostu bardzo dobrze napisana. Szymon Opryszek wykonał kawał dobrej roboty i to widać na każdej stronie. Warto się tym zainteresować i zobaczyć, jak wiele nitek prowadzi prosto do wody.

Kinga Kolenda