rozwiń zwiń

Czymże byłaby nasza historia bez skarpetek?

sweeciak sweeciak
05.07.2023

Skarpetki, tak oczywisty element garderoby, że mało kto zwraca na niego uwagę. W końcu to tak oczywiste, że zakładamy skarpetki. Przeważnie występują w parach, ale zdarza się tak, że czasem jakaś jedna się zagubi. Zirytowani poszukiwaniami nie zdajemy sobie sprawy, że może to właśnie nasza skarpetka kształtuje dzieje ludzkiej historii. Nie wierzycie, co? Widać nie czytaliście „Sekretnej historii ludz… skarpetek” Justyny Bednarek. Historii pokazującej, że wielkie wydarzenia nie miałyby miejsca, gdyby nie otulistopkowi bohaterowie.

Justyna Bednarek jest autorką historii, w której bohaterami są skarpetki. To ona w swojej książce „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” zdradziła sekret ich znikania i tajemnice znane tylko im. To właśnie ci nietuzinkowi bohaterowie zawrócili w głowach młodym czytelnikom i pobudzili ich wyobraźnię do działania. Nic więc dziwnego, że „Sekretna historia ludz… skarpetek. Tom 1”, która pokazała nam, ile zawdzięczamy otulistopkom, stała się jedną z najlepiej sprzedających się książek dla dzieci w 2022 roku. Teraz na wszystkich głodnych skarpetkowej wiedzy czeka tom drugi, który opowie nam historię od renesansu do współczesności i pozwoli poznać kolejnych małych bohaterów.

Czy wiedzieliście, że bez skarpetki nie powstałoby słynne dzieło Leonarda da Vinci? Czy możecie sobie wyobrazić, że najwierniejszymi druhami piratów były skarpetki? Pewnie zastanawiacie się, jaki jest sekret Wielkiej Stopy widzianej na Dzikim Zachodzie albo jaka jest tajemnica znanej opowieści wigilijnej? Czy zdajecie sobie sprawę, jak skarpetka filmowa, naukowa i międzyplanetarna wpłynęły na historię, którą znamy z książek? A może chcielibyście dowiedzieć się czegoś o przyjaźni skarpetek niebiesko-żółtych z biało-czerwonymi? Dużo pytań i propozycji, więc myślę, że zamiast dłużej się zastanawiać, powinniście jak najszybciej sięgnąć po „Sekretną historię ludz… skarpetek. Tom 2”.

Justyna Bednarek zabiera nas do świata, w którym to skarpetki stają się cichymi bohaterami, którzy w dziejach historii zostali pominięci. A przecież miały kolosalny wpływ na wiele wydarzeń historycznych. Opowiadania stworzone przez autorkę nie tylko pobudzają wyobraźnię, ale i budują zaciekawienie historią, zachęcają do zdobywania wiedzy oraz tworzenia swojego świata, w którym wszystko jest możliwe. To historie pokazujące, że nie trzeba być wielkim, by coś zmienić. Skarpetkowym przygodom niezmiennie towarzyszą ilustracje Daniela de Latoura, które pozwalają jeszcze bardziej zagłębić się w ten otulistopkowy świat.

„Sekretna historia ludz… skarpetek. Tom 2” to kolejny tom o tym, jak skarpetki wpłynęły na ludzką historię oraz wydarzenia z dziedziny literatury, sztuki, filmu czy nauki. To historie, w które wsłuchają się chętnie mali i duzi czytelnicy. Przyprawią o uśmiech, pobudzą wyobraźnię i co najważniejsze sprawią, że obcowanie z książką stanie się fantastyczną przygodą. Co prawda po zakończeniu pozostaje pewien niedosyt i patrzymy na nasze skarpetki dość podejrzliwie – a nuż właśnie nasza skarpetka niedługo zapisze się do sekretnej historii.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska