Elegia o tęsknocie

corbeau corbeau
08.05.2023
Okładka książki Sąsiednie kolory Jakub Małecki

Jest rok 1926, a Krystian, jako stolarz w niewielkim Kole, zarabia na życie głównie produkcją trumien. Jego drewno jest przeznaczone dla zmarłych – „zupełnych” albo „dokończonych”, jak ich nazywa. W swoim zielonym zeszycie zapisuje ich nazwiska i przyczynę śmierci, aż zatrzymuje się na Iwonie, która zmarła z tęsknoty. Ta dziwna śmierć przylega do Krystiana, wwierca się w niego jak niewidzialna drzazga. Zresztą, podobna tęsknota czy też zagubienie wydaje się ogarniać całą społeczność Koła: syna lekarza, po raz kolejny szykującego się do skoku z mostu, dwie dziewczynki, szukające w lesie Diabła, który spełniłby marzenie ich rodziców o synu, szaloną Leokadię, od lat próbującą zapomnieć o swojej żałobie, Iwo i Anielę, za życia pogrzebanych w niebycie i zapomnieniu. Jak pokonać żal? Czym wypełnić tęsknotę? Jak odzyskać utracone chwile szczęścia?

„Sąsiednie kolory” Jakuba Małeckiego to powieść złożona z serii powiązanych ze sobą opowieści. Ma wielu bohaterów, każdego obarczonego własnym bólem. W rezultacie fabuła rozgałęzia się i plącze, ale ostatecznie wszystkie te wątki łączą się ze sobą, jak tytułowe sąsiednie kolory na obrazie.

W „Sąsiednich kolorach” widać podobieństwo do innych utworów autora. Wprawdzie Jakub Małecki porusza tu znane tematy, takie jak żałoba, depresja, utracona miłość, szukanie sprawiedliwości i sensu życia. Ale mimo to nadal znajduje świeże i zaskakujące sposoby czarowania słowem w opisach pozornie zwykłych rzeczy i wydarzeń. W jego powieści można być od kogoś o dwa lata głupszym i można rosnąć w słabość. Można iść pod prąd strachu, gonić za zmarłą kobietą i leczyć tańcem. W lesie śpi tu Diabeł. A przy Diable śpi Bóg, który jada kaszankę, ale niekoniecznie szczaw. Urok podobnych słownych obrazów może mieć nawet większe znaczenie niż sama fabuła. Co prawda pod koniec powieści dochodzi do kilku znaczących wydarzeń, ale nadal pozostajemy z pytaniem, jaki był ich skutek? Co zmieniły w bohaterach? Jak wpłynęły na ich życie? Pod tym względem zakończenie pozostaje otwarte, w pewnym sensie niedokończone – być może celowo, bo przecież dla Krystiana „dokończeni” i „zupełni” są zmarli. Przyszłość żywych pozostaje w ich ręku.

Agnieszka Kruk