rozwiń zwiń

Co za gbur. Kochany gbur

corbeau corbeau
22.12.2022
Okładka książki Mężczyzna imieniem Ove Fredrik Backman

Ove ma pięćdziesiąt dziewięć lat i po prostu wie lepiej, jak powinien być urządzony świat. Tyle że świat nie chce się dostosować do jego zasad. Właśnie został odesłany z pracy na niechciany odpoczynek, bo trzeba przecież zrobić miejsce dla młodszej kadry – kolejny znak, że świat schodzi na psy. Tylko z żoną jest się jeszcze w stanie dogadać, głównie dlatego, że ona nie jest mu już w stanie nic odpowiedzieć. Więc Ove postanawia, że już wystarczy. Na jego liście rzeczy do zrobienia została tylko jedna pozycja: umrzeć. I nagle okazuje się, że Ovemu, mimo jego perfekcjonizmu, wyjątkowo kiepsko wychodzi umieranie.

„Mężczyzna imieniem Ove” to debiutancka powieść Fredrika Backmana, autora równie chwytających za serce „Niespokojnych ludzi”, „Miasta niedźwiedzia”, „Pozdrawiam i przepraszam” czy „Britt-Marie tu była”. Pierwsze polskie wydanie od dawna było już wyprzedane, dlatego cieszy wznowienie powieści, prawdopodobnie związane z jej ekranizacją z Tomem Hanksem w roli głównej.

Tytułowy bohater szczególnie przypomina mi Britt-Marie z innej powieści Backmana. Ona i Ove doskonale by się ze sobą dogadali… albo spektakularnie by się ze sobą kłócili! Bo Ove potrafi się kłócić niemal ze wszystkimi, a już szczególnie ze swoim mieszkającym po sąsiedzku największym przyjacielem/najzacieklejszym wrogiem. Nie najlepiej układają mu się też pierwsze kontakty z nowymi sąsiadami, ze sprzedawcami, urzędnikami, dziennikarzami, a nawet z poturbowanym kotem. Ove ku swojej irytacji przekonuje się, że bardzo trudno jest popełnić samobójstwo, kiedy ktoś ciągle mu w tym przeszkadza. Ciągle czegoś chce. A może nawet… ciągle go potrzebuje?

Fredrik Backman w typowy dla siebie sposób porusza trudne i smutne tematy, okraszając je dużą dawką humoru. Kreuje bohatera, który jest zrzędliwy, apodyktyczny i zwyczajnie niemiły, a mimo to chwyta za serce. Pokazuje znaczenie małych społeczności, troski o innych i szacunku dla cudzych dziwactw. Ove jest odstręczający, ale kiedy pozna się jego historię, nie sposób go nie polubić – to chyba najważniejsza lekcja płynąca z lektury tej pięknej powieści.

Agnieszka Kruk