Ciekawość to pierwszy stopień do piekła

Inegrette Inegrette
10.02.2022
Okładka książki Wędrowiec Luca D’Andrea Logo Patronat

Luca D'Andrea niepokoił i przerażał w „Istocie zła”, która zachwyciła mnie kilka lat temu, gdy sięgnęłam po nią przez zupełny przypadek. Potem przyprawiał o gęsią skórkę w mrocznej „Lissy”. „Wędrowiec” różni się jednak od poprzednich książek włoskiego autora. Jest powrót do bardziej standardowego kryminału, nie pojawiają się w tak dużym natężeniu elementy horroru. Mamy zamkniętą społeczność w leśnym i górzystym Tyrolu, nierozwiązaną przed laty sprawę i mieszkańców, którzy zrobią wszystko, by prawda nie wyszła na jaw. I jedną wyjątkowo ciekawską kobietę, dla której jest to sprawa nad wyraz osobista i pisarz, który został w to wszystko wplątany.

Tony Carcano nie spodziewał się, że ta sprawa kiedykolwiek do niego wróci. A już na pewno nie w tak brawurowy sposób. Gdy Sibylle przekazuje mu starą fotografię, na której uśmiecha się przy zwłokach młodej kobiety, nie może wiedzieć, że ten prosty gest wywoła lawinę. Czy matka Sibylle faktycznie popełniła samobójstwo? Co oznacza symbol kolibra, który pojawia się wielokrotnie również przy znalezionych zwłokach? Czy miasteczko i jego mieszkańcy są gotowi, by poznać prawdę i ujawnić wszystkie brudne sekrety?

Jeśli szukacie lekkiego thrillera na jeden wieczór, to nie tędy droga. D'Andrea napisał skomplikowaną historię, która wymaga od czytelnika mocnego skupienia. Jest powolny, momentami aż nieznośnie wlekący się, ale wciąż trzymający w napięciu. To jedna z tych powieści, gdzie klimat i duszna atmosfera można uznać, za jedne z najważniejszych elementów i w ten sposób jest w stanie zrobić to tylko Włoch. Pobudza zmysły, drażni się z czytelnikiem, podpuszcza i zachęca do tworzenia własnych teorii, na temat tego, co się stało, tylko po to, by dwie strony później zburzyć fundamenty naszych podejrzeń.

Nie tak straszny, jak poprzednie książki, „Wędrowiec” to wciąż niezwykle mroczny thriller, który pozostanie w Waszej pamięci na dłużej. Skomplikowana fabuła, doskonale wykreowane postacie i zagadka, która będzie Wam spędzać sen z powiek, do ostatniej strony. Jeśli szukacie książki, która otwarcie rzuci Wam wyzwanie, to już znaleźliście.

Kinga Kolenda