Niebezpieczny azyl

Helluo_librorum Helluo_librorum
29.07.2021
Okładka książki Będziesz tego żałować Alicja Sinicka Logo Patronat

Wyobraź sobie, że po tygodniach strachu o własne życie wreszcie znajdujesz bezpieczne miejsce, w którym masz szansę odnaleźć długo wyczekiwany spokój. Jednak co, jeśli upragniony azyl okaże się pułapką?

Główną bohaterką powieści Alicji Sinickiej jest Iga. Po nękaniu przez byłego partnera i ataku na jej przyjaciółkę kobieta nie czuje się bezpiecznie we własnym mieszkaniu. Z tego powodu postanawia zamieszkać na Osiedlu Marzeń, które jawi się jej jako miejsce, w którym wreszcie będzie mogła znaleźć spokój. W zamian za jego odzyskanie kobieta godzi się na nietypowe zasady panujące na osiedlu, zadomawia się w nim i zaprzyjaźnia z mieszkańcami. Jednak dopiero gdy wchodzi w związek z jednym z założycieli społeczności, poznaje reguły, które sprawiają, że luksusowe osiedle staje się dla niej złotą klatką.

„Będziesz tego żałować” to pierwszy tom z nowej serii autorstwa Alicji Sinickiej pod tytułem „Uwikłane”. Nowa powieść autorki jest jeszcze lepsza niż najbardziej znane książki pisarki - „Stażystka” i „ Służąca”. Pomysł na powieść jest świeży i oryginalny, a jego realizacji również niczego nie brakuje. Początkowo akcja rozwija się powoli, a thriller ustępuje nieco miejsca romansowi, co wprawia w nieustanny niepokój czytelnika, który doskonale wie, że za chwilę coś się wydarzy – pytanie tylko, kiedy. Z czasem wydarzenia nabierają jednak tempa i sprawiają, że od książki nie można się oderwać. Z kart powieści wyziera duszna atmosfera. Osiedle Marzeń przypomina nieco sektę, w której panują surowe i nietypowe reguły, a jej członkowie zachowują się dziwnie i niepokojąco. Czytelnik razem z główną bohaterką powieści, którą autorka uczyniła także narratorką, stopniowo odkrywa zasady społeczności oraz relacje panujące między jej mieszkańcami. Relacje te są natomiast ciekawe, ponieważ autorka stworzyła drugoplanowych bohaterów jako ciekawych i intrygujących. Każdy z nich sprawia wrażenie, jakby skrywał wartą odkrycia tajemnicę, a dialogi pełne niedomówień i gry słów tylko potęgują to wrażenie.

Autorka w umiejętny sposób pokazuje uwikłanie w sytuację, będącą wynikiem wielu błędnych decyzji. Iga pod wpływem ciągłego strachu podejmuje wiele pochopnych, często naiwnych decyzji, które sprawiają, że wpada w coraz większe kłopoty. I chociaż postępowanie bohaterki czasem irytuje, to jednak trudno oczekiwać od dość samotnej i będącej na skraju załamania osoby racjonalnego postępowania. W trakcie rozwoju fabuły można także obserwować zmianę w zachowaniu bohaterki, która dąży do odkrycia prawdy i o wiele bardziej krytycznie podchodzi do zachowań sąsiadów oraz zasad panujących na osiedlu.

Fabuła powieści prowadzi czytelnika do tyleż dynamicznego, co zaskakującego zakończenia, pełnego napięcia i niepokoju. Autorka misternie buduje intrygę, by w finale pozostawić czytelnika jedynie z poczuciem szoku pomieszanego z uznaniem dla jej umiejętności.

„Będziesz tego żałować” to godny polecenia thriller psychologiczny z oryginalną fabułą, ciekawymi bohaterami i zaskakującym finałem, podany w lekkiej i przystępnej formie. Alicja Sinicka umiejętnie dawkuje emocje i sprawia, że czytelnik chłonie powieść strona po stronie, aby dowiedzieć się, czym autorka jeszcze zaskoczy. Pozostaje zatem oczekiwać na kolejną powieść, być może jeszcze lepszą niż jej poprzedniczki.

Andronika Sawicka