Pięć minut po zagładzie

michal3
12.01.2021
Okładka książki Niebieska Księga z Nebo Manon Steffan Ros
Średnia ocen:
7,2 / 10
68 ocen
Czytelnicy: 177 Opinie: 10

W latach 60. XX wieku spodziewano się, że wojna nuklearna rozpocznie się lada dzień – zwłaszcza podczas kryzysu kubańskiego. Tak naprawdę do czasów Reagana można było spodziewać się wszystkiego, ale po pierwszych redukcjach arsenałów (pocisków pośredniego i krótkiego zasięgu) było pewne, że rozbrojenie atomowe naprawdę ma miejsce. W to wszystko możemy jeszcze wkomponować Obamę i jego wizję świata bez jakiegokolwiek zagrożenia nuklearnego. Nie zmienia to jednak faktu, że całe pokolenia pisarzy wychowało się na strachu nie tylko przed trzecią wojną światową, ale i tą kolejną (wiecie, na kije i kamienie).

Manon Steffan Ros – walijska pisarka – w „Niebieskiej Księdze z Nebo” ukazuje nam losy Rowenny i dwójki jej dzieci (Siôna i malutkiej Dwynwen) po Kresie. Żyją odcięci od innych ludzi, uprawiają rośliny, czytają książki, polują na zwierzęta (ale nie te zdeformowane). Historię poznajemy z dwóch odmiennych perspektyw: Rowenny opisującej czas przed apokalipsą i Siôna skupiającego się na czasach mu współczesnych. Żadne z nich nie wie, co dokładnie się wydarzyło, że prąd przestał działać, a ludzie uciekli najdalej jak mogli. Wiedzą, że jeżeli chcą to jakoś przetrwać, to muszą liczyć wyłącznie na siebie.

„Niebieska Księga z Nebo” to książka bardzo podobna do „Drogi”, czyli arcydzieła Cormaca McCarthy'ego. Może nie jest tak intensywna i emocjonalna, ale pokazuje, jak niewiele jest nam potrzeba, aby żyć i funkcjonować w obliczu końca znanego nam świata. Wszystkie otaczające nas udogodnienia (telefony, Internet, telewizja) tracą na znaczeniu, gdy w aptekach nie ma lekarstw, a jedynym pożywieniem jest to, które sami zdobędziemy. Tak więc każdego dnia Rowenna i Siôn zaczynają dzień od niezbędnych czynności zapewniających im przetrwanie. Dopiero potem nadchodzi czas na odpoczynek, a i tak towarzyszy mu refleksja nad tym trudnym i surowym życiem.

„Niebieska Księga z Nebo” ma bardzo mocny wydźwięk moralizatorski i powiedziałbym ekologiczny. Autorka podkreśla rolę bliskich w naszym otoczeniu, a także znaczenie książek w życiu człowieka, zwraca uwagę na totalne uzależnienie się od technologii i nieumiejętność radzenia sobie z najprostszymi rzeczami bez sprawdzenia ich wcześniej w Internecie. Jednocześnie pokazuje, że cała nadzieja jest w dzieciach, które bardzo szybko przystosowują się do nowych sytuacji i zaczynają traktować je jako coś normalnego i naturalnego. Oczywiście Rowenna nie miała żadnego wyboru i musiała razem z Siônem podjąć próbę przetrwania, ale myślę, że każdy rodzic wie, iż czasem łatwiej jest włączyć małemu lub małej bajki w telewizji, niż zabrać je na podwórko. Łatwiej, ale niekoniecznie lepiej dla dziecka.

„Niebieska Księga z Nebo” to nie tylko piękna okłada i interesująca treść. To przede wszystkim refleksja po lekturze. A wnioski nie są zbyt optymistyczne. Oczywiście naoglądaliście się filmów katastroficznych i naczytaliście książek postapokaliptycznych, jednak potraficie sobie wyobrazić walkę o jedzenie i lekarstwa? O dostęp do wody? A co z hodowaniem warzyw? Zbieraniem ziół? Polowaniem na (zmutowane) zwierzęta? No właśnie.

Książka Manon Steffan Ros nie jest może oryginalna, ale ma w sobie coś, co prowokuje do myślenia. Trudne losy Rowenny, Siôna i Dwynwen angażują nas od pierwszej strony, przez co zaczynamy sobie uświadamiać, jak jest nam w życiu dobrze (nawet pomimo pandemii). Tak więc zachęcam do lektury, najlepiej z kubkiem gorącej herbaty w dłoni. W końcu u nas Kres jeszcze nie nastał.

Michał Wnuk

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
zgłoś błąd