Jak zaspokoić głód dyktatora?

KAROLINA KAROLINA
18.10.2019
Okładka książki Jak nakarmić dyktatora Witold Szabłowski

Witold Szabłowski, dziennikarz i reportażysta związany między innymi z „Gazetą Wyborczą”, napisał książkę niezwykłą. Ukazał największych dyktatorów XX wieku, dosłownie, od kuchni. Kilka lat zajęło mu dotarcie do kucharzy Fidela Castro, Envera Hodży, Pol Pota, Saddama Husajna i Idiego Amina. Potrzebował kilku lat, pomocy zaprzyjaźnionych osób, a przede wszystkim zaufania, by usłyszeć opowieści, którymi później mógł podzielić się z czytelnikami.

„Jak nakarmić dyktatora” to swego rodzaju reportaż przeplatany przepisami, pełen nie tylko faktów, ale też smaków i emocji. To dość osobliwa rzecz, którą czyta się jednym tchem. Opowieści kucharzy wciągają, dziwią, czasami smucą. Bo jak to jest możliwe, żeby po wielu latach ciężkiej pracy zostać z niczym? Jak to jest budzić się każdego dnia i gotować dla zbrodniarza wojennego? Czy można po czymś takim normalnie żyć? I czy można żyć bez strachu? Bohaterowie książki zdradzają, co jedli dyktatorzy, jakie były ich ulubione potrawy, bez czego nie mogli się obejść, a co nie miało prawa znaleźć się na talerzu. Z tych kuchennych opowieści wyłaniają się również realia, w jakich przyszło żyć milionom Kubańczyków, Albańczyków czy Ugandyjczyków. Społeczno-polityczny kontekst jest dopełnieniem tej niezwykłej opowieści.

Nad „Jak nakarmić dyktatora” Szabłowskiego mogłabym jeszcze długo się rozpływać, bo wszystko w tej książce jest takie, jakie być powinno – dobry temat, interesujący bohaterowie, zmyślna kompozycja, ciekawy język, a wszystko wzbogacone zdjęciami. Nie chcąc jednak zdradzać szczegółów, bo to one są, nomen omen, największymi smaczkami tej historii, powiem jedynie tyle – musicie to przeczytać.

Karolina Purłan