rozwiń zwiń

Bitwa o Monte Cassino

Wojtek Wojtek
08.06.2019
Okładka książki Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii Peter Caddick-Adams

Najwyższa nagroda w Cassino, zdobycie opactwa, miała przypaść armii narodowej, która odbyła najtrudniejszą podróż, żeby się tutaj dostać, oraz narodowi, który zawdzięczał aliantom bardzo niewiele. Większość Polaków do 1944 roku zniosła więcej cierpień, niż przeciętni żołnierze oglądali w całej swojej wojskowej karierze.

Polska flaga trzepotała na lekkim wietrze. Po tygodniu ciężkich walk Korpus Andersa osiągnął rzecz niemożliwą, jak się zdawało.

Bitwa o Monte Cassino jest ciągle żywa w świadomości Polaków. W tym roku, 18 maja, obchodziliśmy 75. rocznicę zdobycia masywu Monte Cassino przez 2 Korpus Polski dowodzony przez generała Władysława Andersa.

Wydarzenie to pozostaje bez wątpienia powodem do dumy i jest kolejną piękną kartą w historii polskich sił zbrojnych. Jeżeli chcemy zgłębić jego treść, bez wątpienia powinniśmy sięgnąć po książkę pod tytułem „Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii”. Ukazała się ona nakładem wydawnictwa Znak w historycznej „Czarnej Serii”. Jej autorem jest Peter Caddick-Adams, brytyjski pisarz i publicysta historyczny.

W bardzo rzetelny sposób przybliża on historię bitwy o Monte Cassino. Książka składa się z piętnastu rozdziałów. Razem z autorem przemierzamy „drogi do Cassino”, a lekturę kończymy, krocząc „drogami z Rzymu”.

Publikacja szczegółowo opisuje genezę walk, a także ich przebieg i skutki. Czytamy o „włoskiej zimie”, która była bardzo uciążliwa dla żołnierzy. O zaciętych atakach, które na klasztor przeprowadzali Francuzi, Anglicy, Nowozelandczycy. O walce nie tylko z Niemcami, ale także z naturą.

Dla polskich czytelników bez wątpienia najważniejszy będzie rozdział noszący tytuł „Dzielna Polska”. Brytyjski historyk pisze o genezie powstania armii Andersa. Jest to ważne, szczególnie dla czytelników zagranicznych, którzy być może mają mniejszą wiedzę o dziejach Polski podczas drugiej wojny światowej. Tymczasem autor jest pełen podziwu dla Polaków i ich męstwa. Wspomina także o słynnym niedźwiedziu Wojtku, również będącym… polskim żołnierzem.

Jednocześnie nie ucieka od tematów trudnych i wstydliwych dla Wielkiej Brytanii. Mam tutaj na myśli sprawę traktowania Polaków w królestwie już po zakończeniu wojny. Autor szczerze pisze, że często wstydził się tego, jak z Polakami postępowała jego ojczyzna.

Reasumując, książka „Monte Cassino. Piekło dziesięciu armii” to pozycja obowiązkowa dla każdego fana wojskowości, drugiej wojny światowej i literatury militarnej.

Wojciech Sobański