rozwiń zwiń

Otul się magiczną mocą grudnia

sweeciak sweeciak
18.03.2019
Okładka książki Magia grudniowej nocy Gabriela Gargaś Logo Patronat

Grudzień to taki miesiąc w roku, w którym stajemy się bardziej podatni na oddziaływanie magicznej mocy. Gdy jeszcze biały puch okryje świat, cuda stają się bardziej realne, a uśmiech sam pojawia się na twarzy. I choć większości z nas grudzień mija w biegu i świątecznym rozgardiaszu, to warto znaleźć czas, by zaszyć się z lekturą. Lekturą, która oderwie nas od rzeczywistości, pozwoli złapać oddech, pokaże, co jest ważne w świętach, i przywróci na prawidłowy tor, jeśli się zgubiliśmy. Przykładem takiej powieści jest „Magia grudniowej nocy” Gabrieli Gargaś, która przeniesie nas w urocze Bieszczady i otuli swoją magią.

O Gabrieli Gargaś można usłyszeć, że jest „czarodziejką kobiecych emocji”, i coś w tym jest. Prawie każdy, kto zagłębi się w jej powieści, będzie oczarowany, zwłaszcza w przypadku cyklu „Wieczór taki jak ten”. Pierwsza powieść tego cyklu, pod tym samym tytułem, pozwala nam poznać bohaterów w czasie świąt w Bieszczadach, zaś „Lato utkane z marzeń” ogrzewa nas letnimi promieniami słońca. „Magia grudniowej nocy” jest trzecią z kolei książką o sympatycznych bohaterach i jak możecie się domyślić, znowu posypie śniegiem i grudniowa magia objawi swoją siłę. Mimo że jest to kolejny tom, możecie po niego sięgnąć, nie czytając poprzednich części, bo historia w nim ukazana stanowi odrębny byt. Może wam jednak umknąć sporo z życia niektórych bohaterów.

„Magia grudniowej nocy” zabiera nas w śnieżnobiałe Bieszczady, do urokliwego Złotkowa. To tu będziemy mieli okazję zajrzeć do „Różanego pensjonatu”, gdzie przy kubku parującej herbaty dowiemy się, co słychać u Michaliny, przyszłej mamy i właścicielki pensjonatu. Wizyta oczywiście się przeciągnie, bo w odwiedziny wpadnie Amelia, która opowie nam dramatyczną i pełną emocji historię starego dworku i jego mieszkańców.

Po tej miłej wizycie zajrzymy do „Cynamonowego serca”, aby w otoczeniu wspaniałych zapachów i jeszcze pyszniejszych smaków przyjrzeć się gościom i posłuchać nieco o ich problemach. O tym, jak pogubili się w swoim życiu, a ciemne chmury przysłoniły niebo.

Gabriela Gargaś oddała ponownie w ręce czytelników powieść o życiu, o tym, że nie zawsze jest różowo i że bywa, iż los z nas kpi i rzuca nam kłody pod nogi. Stworzyła bohaterów, którzy tak jak my mają swoje problemy, którzy zostali doświadczeni przez życie. Autorka oczarowuje nas swoimi słowami i otula emocjami płynącymi ze stron powieści. Sprawia, że stajemy się niemymi widzami życia bohaterów, przeżywamy ich rozterki i uśmiechamy się, kiedy na ich drodze pojawia się szczęście.

„Magia grudniowej nocy” to historia relacji międzyludzkich, w których pierwsze skrzypce gra miłość. Miłość trudna i skomplikowana, niezrozumiała, ale i wyczekiwana. Pełna zakrętów i pytań, wymagająca poświęceń i trudnych decyzji. To także historia wybaczania i dawania drugiej szansy, godzenia się z losem i walki, starań o uśmiech i lepsze jutro. Stajemy się świadkami prawdziwych historii, które autorka uzupełniła o szczęśliwe zbiegi okoliczności i otoczyła magią, dając tak nam potrzebną dawkę uśmiechu i optymizmu.

„Magia grudniowej nocy” to powieść, która otula magicznym urokiem. Pozwala zapomnieć o wszystkim i przenieść się w Bieszczady, gdzie chmury rozgania słońce. Opowiada o trudnych kolejach losu, ale także o tym, że może on się do nas uśmiechnąć w najmniej spodziewanym momencie. To książka, po którą warto sięgnąć, by przypomnieć sobie o tak ważnych rzeczach, jak cieszenie się życiem i tym, co mamy. Polecam ją każdemu, kto poszukuje klimatycznej i ciepłej powieści, a także uśmiechu i dawki optymizmu.

Agnieszka Zwolska-Szydłowska