rozwiń zwiń

Nowa powieść Kena Folletta jeszcze w tym roku! „Never” to niespodzianka dla fanów pisarza

Ewa Cieślik Ewa Cieślik
15.04.2021

„Uważam, że to moja najlepsza książka” – mówi Ken Follett. Jego nowa powieść będzie niespodzianką dla rozsianych po całym świecie milionów czytelników. W książce autor cyklów „Stulecie” oraz „Filarów Ziemi” opisuje współczesny świat, zagrożony wybuchem trzeciej wojny światowej.

Nowa powieść Kena Folletta jeszcze w tym roku! „Never” to niespodzianka dla fanów pisarza

W czwartek 15 kwietnia 2021 roku odbyła się konferencja prasowa, na której Ken Follett przedstawił swoją nową książkę. Będzie ona nosiła tytuł „Nigdy” (oryg. „Never”). W powieści Follett odchodzi od gatunku powieści historycznej, z którym kojarzony był w ostatnich latach, i który przyniósł mu rosnącą popularność.

„Never” – nowa książka Kena Folletta

Nowa książka jest osadzona we współczesności. Jej tematem jest globalny kryzys, który grozi wybuchem trzeciej wojny światowej. Autor do ostatniej strony pozostawia czytelnika w niepewności co do tego, czy do wybuchu wojny rzeczywiście dojdzie.

„Nigdy” to znacznie więcej niż trzymający w napięciu thriller – czytamy w informacji prasowej. - To bogata w autentyczne szczegóły, oparta na wnikliwym researchu powieść, która zabierze czytelników w najbardziej odległe zakątki świata oraz do znanych wszystkim, choć niedostępnych dla zwykłych śmiertelników, miejsc w największych stolicach naszego globu, skąd rządzący sprawują swą władzę.

Ta książka jest dla mnie dość nietypowa. Wyróżnia ją choćby tytuł, złożony z jednego słowa, co jest dla mnie bardzo nietypowe, inna jest też okładka – jeden kolor, bez zdjęcia. Jestem zdania, że to najlepsza książka, jaką napisałem. Przygotowywałem się do jej napisania w ten sam sposób, co w przypadku poprzednich książek historycznych. Chciałem napisać coś więcej, niż thriller, tak jak „Ojciec chrzestny” to coś więcej, niż powieść gangsterska – mówił na konferencji prasowej Ken Follett.

Ucieszyłbym się, gdyby ta książka rozpoczęła debatę, czy III wojna światowa mogłaby się rozpocząć w tak niezamierzony sposób, jak I wojna światowa – dodał pisarz.

„Never” opowie o możliwości wybuchu trzeciej wojny światowej

Ken Follett odpowiedział również na pytanie o inspiracje.

Główną inspiracją był lockdown – poza pisaniem nie miałem wielu zajęć. Poza tym po ukończeniu draftu w listopadzie zeszłego roku okazało się, że bardzo spodobał się wydawcy, który zechciał wydrukować książkę już w 2021 roku. A w sytuacji, gdy wydawca jest tak entuzjastyczny, nie chcesz go zawieść, dlatego obiecałem, że zrobię wszystko, co w mojej mocy. Pracowałem 7 dni w tygodniu, by ukończyć książkę tak szybko, by była gotowa trafić do księgarń w listopadzie 2021. Finalnie bardzo się cieszę, że się udało!

Ken Follett pytany o pandemię zdradził, że otrzymał już pierwszą dawkę szczepienia, a drugą będzie miał w najbliższych dniach. Odniósł się też do zniesienia obostrzeń w Anglii (możliwe jest m.in. odwiedzanie restauracji w ogródkach zewnętrznych) podkreślając, że wciąż jeszcze nie widział się z rodziną.

Kim są bohaterowie książki „Never”?

Akcja „Never” dotyczy grupy osób, o których na konferencji opowiedział pisarz. Wśród nich są: agentka CIA pracująca dla CIA w północnej Afryce, prezydentka Stanów Zjednoczonych (reprezentująca Partię Republikanów), chiński szpieg – bardzo mądry i ciężko pracujący facet, jak dodał pisarz – i przystojny Francuz, pod przykrywką rozpracowujący terroryzm w północnej Afryce. Jak podkreślał Follett, wszyscy bohaterowie są fikcyjni, także pojawiający się na kartach powieści politycy, tło polityczne jest jednak autentyczne, a także szczegóły dotyczące wyposażenia współczesnych potęg militarnych.

Moją ulubioną postacią jest Tamara, pochodząca z Chicago, ale pracująca dla CIA w Czadzie. Zakochuje się ona i przyznam, że bardzo lubię ten wątek miłosny. Tamara jest mądra, zdecydowana i pociągająca, także dla mnie jako pisarza – podkreślał Follett.

Dlaczego uważam, że to moja najlepsza książka? Jest tu dużo napięcia, a po każdym rozdziale czytelnik myśli, że może mieć sytuację pod kontrolą, ale w istocie jest zupełnie odwrotnie. Takie komentarze płyną do mnie od pierwszych czytelników i to właśnie zamierzałem osiągnąć.

Wyjaśniając, skąd wziął się pomysł na tę powieść, Ken Follett powiedział:


Kiedy zbierałem materiały do „Upadku gigantów” zdałem sobie sprawę, że nikt nie dążył do wybuchu I wojny światowej i nikt tej wojny nie chciał − żaden z ówczesnych europejskich przywódców. Ale głowy państw i premierzy, jeden po drugim, podejmowali decyzje − decyzje logiczne, wyważone − z których każda przybliżała Europę o krok do najstraszniejszego konfliktu, jaki kiedykolwiek ogarnął świat. Doszedłem do wniosku, że w istocie wybuch pierwszej wojny był… tragicznym wypadkiem. Wtedy zacząłem się zastanawiać: Czy to mogłoby wydarzyć się znowu?

Pisarz odniósł się też do pytania o odejście od powieści historycznej.

Dla mnie liczy się opowieść – jeśli mam dobrą opowieść, to ją opowiadam. Pomysł, który do mnie przyszedł, mogłem rozwinąć właśnie w książce „Never”, dlatego zdecydowałem, że właśnie tę ideę rozwinę. Uważam, pisarz powinien kierować się tym, co uważa, że robi dobrze, a nie oczekiwaniami innych.

Ken Follett

Ken Follett – bestsellerowy autor, popularny na całym świecie

Jak dotąd dwukrotnie w swojej 40-letniej karierze Ken Follett przeciwstawił się oczekiwaniom − za każdym razem jego decyzja okazywała się słuszna i przynosiła mu nadspodziewany sukces. W czasach, gdy nikt nie ośmieliłby się uczynić kobiety bohaterką thrillera, on postanowił wydać „Igłę”, wojenną powieść szpiegowską, której bohaterką była młoda gospodyni domowa z czteroletnim dzieckiem. A po dziesięciu latach pisania thrillerów ponownie zaskoczył branżę wydawniczą „Filarami Ziemi”, napisaną z epickim rozmachem powieścią o budowie średniowiecznej katedry, która jak dotąd sprzedała się w nakładzie 27 milionów egzemplarzy.

Powieść „Nigdy” ukaże się 9 listopada 2021 roku w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.
Dzień później trafi w ręce polskich czytelników.

[ec]


komentarze [11]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Piotr_b 16.04.2021 12:57
Czytelnik

Każda z książek Kena Folletta to prawdziwa uczta !
Zazdroszczę osobom , które nie czytały żadnej książki autora . Mi pozostaje jedynie czekać na nowości, albo wracać po raz kolejny do już napisanych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
CUD-NATURY 16.04.2021 10:07
Czytelniczka

Chętnie przeczytam, choć obawiam się treści po zapewnieniach autora, że jego najlepsza książka. Nie lubię takich deklaracji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Amelia 16.04.2021 09:55
Czytelniczka

Czekam 💜 Lubię Folletta w każdym wydaniu, więc chętnie przyjmę kolejną zmianę klimatu.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agnieszka Żelazna 16.04.2021 08:42
Czytelniczka

Mój Śp. tato zostawił mi ogromny księgozbiór, w tym bardzo wiele książek tego autora. Jeszcze żadnej nie miałam okazji przeczytać, ale przeglądając opinie użytkowników portalu, nabieram coraz większej ochoty aby w końcu zapoznać się z twórczością tego autora

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Joanka 16.04.2021 04:51
Czytelnik

Bardzo dziwne zdanie na początku artykułu, nie zachęciło mnie do przeczytania, a już tym bardziej, że jeszcze nie znam książek tego autora, ale nie wiem czy chcę poznać ;)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas 15.04.2021 20:33
Czytelnik

Z chęcią

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
spectator_zm 15.04.2021 18:27
Czytelnik

Z pewnością będzie to kolejna uczta. Już się nie mogę doczekać...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
mika15 15.04.2021 18:23
Czytelniczka

Cieszy mnie ta wiadomość. Czekajmy do listopada ,na pewno warto

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Katarzyna P 15.04.2021 17:52
Czytelniczka

"Uważam, że to moja najnowsza książka” – mówi Ken Follett. Haha no cóż, autor powinien to wiedzieć :D

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Iśka 15.04.2021 17:31
Czytelnik

Koniecznie muszę ją przeczytać:) Tylko na polską wersję będzie trzeba czekać aż do 9 listopada:(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post