Nie żyje Lucinda Riley, autorka sagi „Siedem sióstr”

LubimyCzytać LubimyCzytać
12.06.2021

Lucinda Riley była pochodzącą z Wielkiej Brytanii autorką, której saga „Siedem sióstr” osiągnęła międzynarodowy sukces. Na świecie sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy jej książek. Pisarka zmarła po kilkuletniej chorobie.

Nie żyje Lucinda Riley, autorka sagi „Siedem sióstr”

O śmierci Lucindy Riley poinformowała 11 czerwca rodzina pisarki.

„W ogromnym smutkiem przekazujemy wiadomość, że Lucinda zmarła dziś rano, otoczona przez najbliższych, którzy byli dla niej tak ważni. Zdajemy sobie sprawę, że ta informacja może być szokiem dla większości z was, którzy nie wiedzieli, że Lucinda od czterech lat walczy z rakiem. Przez ten czas napisała 5 powieści, a w tym tygodniu „Zaginiona siostra” jest na pierwszym miejscu sprzedaży na całym świecie” – czytamy w pożegnaniu.

Lucinda Riley i „Siedem sióstr”

Lucinda Riley urodziła się w 1967 roku w Lisburn w Irlandii Północnej, a pierwsze lata spędziła w położonym niedaleko Belfastu Drumbeg. W wieku 6 lat wraz z rodzicami przeprowadziła się do Anglii. Zanim sięgnęła po pióro, była aktorką – wystąpiła między innymi w serialu BBC „Historia poszukiwaczy skarbów” oraz gościnnie w programie rozrywkowym „Auf Wiedersehen, Pet”. Jej karierę przerwało zachorowanie na mononukleozę zakaźną. Jak sama pisała na swojej stronie internetowej:

„W wieku 23 lat zostałam przykuta do łóżka. Po raz kolejny zwróciłam się ku wyobraźni, która pomogła mi przetrwać ten czas. Wtedy napisałam swoją pierwszą książkę „Lovers and Players”. Mój przyjaciel przeczytał ją i przekazał agentowi literackiemu, i ku mojemu szokowi oraz zachwytowi dostałam propozycję publikacji”.

Największy sukces osiągnęła jej saga „Siedem sióstr” (średnia ocena wszystkich książek w cyklu to 7,7 / 10). Cykl opowiada o tytułowych siostrach, które na wieść o śmierci swego przybranego ojca przyjeżdżają do domu, w którym spędzały dzieciństwo. Każda z dziewcząt otrzymuje wskazówkę, która pozwoli jej odkryć istotę dziedzictwa otrzymanego w spadku po ukochanym ojcu. Kolejne tomy opowiadają o poszczególnych siostrach. Cykl wieńczy ostania część, „Zaginiona siostra”, wydana przed kilkoma miesiącami. Tom ten od razu po wydaniu stał się bestsellerem nie tylko w Anglii. W Republice Południowej Afryki książka ta była najszybciej sprzedającym się tytułem w ciągu ostatnich pięciu lat; w Australii stała się numerem 1 na krajowych listach sprzedażowych. Obecnie w różnych krajach w sprzedaży jest 150 tys. egzemplarzy książki.

Kariera pisarska Lucindy Riley

Jak podał angielski wydawca Pan Macmillan, Riley 85 razy trafiła na pierwsze miejsce różnego rodzaju list bestsellerów w 25 krajach. Jej książki były nominowane do takich nagród, jak włoska nagroda Bancarella, niemiecka The LovelyBooks Readers' Prize oraz Romantic Novel of the Year award, przyznawana przez Romantic Novelists' Association (Stowarzyszenie Pisarzy Romansów). W 2020 roku zdobyła nagrodę Dutch Platinum za sprzedaż ponad 300 tys. egzemplarzy pojedynczej książki w ciągu roku. „Najbardziej dumna była wtedy, gdy «Pokój motyli» po raz pierwszy zwieńczył listę bestsellerów «Sunday Timesa», wspomina angielski wydawca.

Lucinda Riley miała w planach wydanie książek dla dzieci. Pierwszą część serii „The Guardian Angels” napisała we współpracy z najstarszym synem, Harrym. „Grace and the Christmas Angel” zostanie wydany w Wielkiej Brytanii w październiku 2021 roku.

Lucinda Riley nie żyje

W Polsce o śmierci pisarki poinformował polski wydawca jej książek, Wydawnictwo Albatros. „Pogrążeni w rozpaczy dzielimy się z Wami smutną informacją: dziś rano zmarła jedna z naszych najukochańszych autorek – Lucinda Riley. Długo zmagała się z chorobą i dzielnie walczyła do końca” – czytamy w pożegnaniu.

„Emanowała miłością i dobrocią we wszystkim, co robiła i niezmiennie wszystkich nas inspirowała. Z ogromnym żalem przyjmujemy wiadomość o jej śmierci, wiemy jak bardzo Lucinda kochała swoich bliskich, czytelników i życie, z którego czerpała radość i umiała cieszyć się każdą chwilą. Wiemy jednak, że Lucinda Riley na zawsze pozostanie w naszych sercach, bo o takich ludziach i autorach nigdy się nie zapomina.

A ona sama odeszła szczęśliwa, że ukończyła dzieło swojego życia, sagę Siedem sióstr. Nie chcąc zawieść czytelników zdążyła nadać kształt historii ostatniej z sióstr. Pewne wątki pozostały otwarte, ale może dobrze. Niech ta historia się nie kończy. Sami dopowiedzcie jej szczęśliwe zakończenie. A Lucinda i jej bajkowy świat niech dodadzą miłości i ciepła do Waszego życia” – pisze w pożegnaniu wydawnictwo Albatros.

[ec]


komentarze [26]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
megami  - awatar
megami 15.06.2021 09:08
Czytelnik

Gdy pierwszy raz mignęła mi ta wiadomość na fb, myślałam, że to bardzo głupi żart. Nie miałam pojęcia o chorobie autorki. Jest mi niezmiernie przykro i współczuję rodzinie. Na półce czeka "Zaginiona siostra" i wiem, że teraz tym bardziej, będę rozkoszować się każdym słowem.
Jest to ogromna strata, ceniłam talent Lucindy do opowiadania historii. Miałam w planach zakup jej...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
JoAśka  - awatar
JoAśka 14.06.2021 23:48
Czytelniczka

Właśnie przeczytałam książkę "siedem sióstr" i weszłam tutaj, żeby kupić resztę książek sagi ,ponieważ bardzo podobała mi się pierwsza część. A tutaj trafiam na taką przykrą informacje 😔 
 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Dana-i-ksiazka  - awatar
Dana-i-ksiazka 14.06.2021 09:37
Czytelnik

Najulubieńsza  😓 To straszne.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Maria  - awatar
Maria 13.06.2021 21:34
Czytelnik

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Consuela  - awatar
Consuela 13.06.2021 07:21
Czytelnik

Moja ulubiona autorka. Przeczytałam wszystkie jej książki wydane w Polsce. Nie miałam pojęcia, że jest chora😔 Niedowierzanie i żal. Za wcześnie... Co za strata 😓

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
julka_79  - awatar
julka_79 12.06.2021 20:19
Czytelniczka

Przyznam, że doznałam szoku -nic nie wiedziałam o jej chorobie:(

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Hera  - awatar
Hera 12.06.2021 19:52
Czytelniczka

Wielka szkoda, ogromny żal. Za szybko. Niesprawiedliwie.  😔

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Pierrotka Elżbieta  - awatar
Pierrotka Elżbieta 12.06.2021 18:57
Czytelniczka

Świetna pisarka. Wielki żal, że już nic nie powstanie spod Jej "pióra"
R. I. P. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
czytamcałyczas   - awatar
czytamcałyczas 12.06.2021 14:51
Czytelnik

Smutna.Wiadomość.Znam kika książek

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agafitness  - awatar
Agafitness 12.06.2021 13:20
Czytelniczka

Przykro...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post