rozwiń zwiń

Minister Czarnek planuje poszerzenie kanonu lektur o opracowania IPN i teksty Jana Pawła II

LubimyCzytać LubimyCzytać
01.06.2021

Jak dowiedzieliśmy się w Ministerstwie Edukacji i Nauki, w tym tygodniu zostanie podany do wiadomości publicznej projekt rozporządzenia, wprowadzający zmiany na liście lektur uzupełniających. Już teraz minister Przemysław Czarnek zapowiada między innymi więcej dzieł Jana Pawła II. Wiemy, których uczniów obejmą zmiany. Komentuje je Agnieszka Jankowiak-Maik, koordynatorka serwisu Ciekawostki Historyczne.

Minister Czarnek planuje poszerzenie kanonu lektur o opracowania IPN i teksty Jana Pawła II

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zapowiedział zmiany w kanonie lektur uzupełniających i podręcznikach. Pierwsze informacje na ten temat zdradził na antenie telewizji Trwam.

Właśnie skończyliśmy pracę nad poszerzeniem kanonu lektur szkolnych uzupełniających o znakomite pozycje literatury polskiej, książki, opracowania, choćby IPN, znakomite komiksy dla dzieci i młodzieży pięknie pokazujące w pozytywny sposób historię Polski również, wiele nowych propozycji, które na pewno dobrze będą wpływały na Polaków – powiedział w czwartek w Telewizji Trwam szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał też, że w kanonie znajdą się też teksty Jana Pawła II.

Minister zapowiedział, że fragmenty tekstów Jana Pawła II będą również wprowadzane do podręczników.

Ja mówiłem choćby o tej przedsiębiorczości, no jeżeli za pontyfikatu Jana Pawła II (...) powstały encykliki społeczne, które pokazują sprawiedliwe podejście do rynku, do pracy, do czasu pracy, do wynagrodzenia, to jest to wiedza, która powinna być obecna w podręcznikach, choćby do przedsiębiorczości – podkreślił.

Zdaniem ministra, trudno nauczać o przedsiębiorczości bez powiazań z etyką.

Mam etyczne podejście właśnie do takich zagadnień fundamentalnych jak wynagrodzenie, praca, sprawiedliwość społeczna. To wszystko trzeba rozumieć i o tym pisał Jan Paweł II w swoich encyklikach społecznych i warto wykorzystać tę wiedzę i ona będzie wykorzystywana – mówił minister.

To niejedyne zmiany, jakie niedawno zapowiedział Czarnek. W kwietniu minister mówił m.in. o powołaniu nowej dyscypliny naukowej, jaką będzie biblistyka, natomiast pod koniec maja podczas wizyty na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podkreślał potrzebę „wielkiej promocji rodziny i małżeństwa, które, jak opisuje Konstytucja RP, jest związkiem kobiety i mężczyzny”. Zapowiadał też, że nauki o rodzinie będą odrębną dyscypliną naukową, co będzie chciał zrealizować w przyszłym roku.

Nowa lista lektur? Jeszcze w tym tygodniu

O nową listę lektur dopytaliśmy w Departamencie Programów Nauczania i Podręczników, należącym do Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jednostka ta odpowiada za prowadzenie spraw z zakresu podstawy programowej i programów nauczania do kształcenia ogólnego, a także spraw z zakresu działalności innowacyjnej i eksperymentalnej, cyfryzacji oraz wspierania rozwoju ucznia zdolnego w obszarze oświaty i wychowania. Jak poinformowała nas Małgorzata Szybalska, w ciągu najbliższych dni pojawi się projekt rozporządzenia, zawierający uzasadnienie proponowanych zmian. Projekt zostanie przekazany do konsultacji publicznych. Zdaniem M. Szybalskiej nie zawiera on dużych zmian, które będą wprowadzone w listę lektur uzupełniających – te obowiązkowe maja pozostać w obecnym kształcie. Zaznacza jednak, że zmiany maja objąć wszystkie etapy nauczania, tj. zarówno klasy 1-3, 4-8, a także szkoły ponadpodstawowe.

Z obecną listą lektur szkolnych można zapoznać się na lubimyczytać.pl. 

Dla lubimyczytać.pl proponowane zmiany komentuje Agnieszka Jankowiak-Maik 

O komentarz dotyczący proponowanych zmian poprosiliśmy Agnieszkę Jankowiak-Maik, nauczycielkę i edukatorkę, koordynatorkę serwisu Ciekawostki Historyczne, znaną w sieci jako Babka od histy.

Zmiany, które w błyskawicznym tempie wprowadza minister Czarnek, przerażają mnie. Historia Polski zawsze była przedstawiana głównie w narracji martyrologicznej, ale idziemy jeszcze dalej, co robi się niebezpieczne. Zamiast wychowywać w duchu patriotyzmu i zaangażowania obywatelskiego, zaczyna pojawiać się wychowanie w duchu skrajnie nacjonalistycznym. To nie jest pełen obraz historii – moim zdaniem minister uprawia politykę historyczną kosztem rzetelnej edukacji. Pisma papieża Jana Pawła II powinny być przedmiotem dysput teologicznych, a nie zostawać szkolnymi lekturami. Szkoła nie może opierać się na jednym światopoglądzie, gdyż oznaczałoby to zmiany wraz z każdą nową ekipą rządzącą. Wśród uczniów i uczennic mamy przedstawicieli różnych wyznań oraz osoby, które nie utożsamiają się z żadną religią – nie można więc forsować tej „jedynie słusznej”. Na lekcjach powinniśmy przede wszystkim opierać się na nauce, uczyć w duchu poszanowania praw człowieka, pluralizmu i demokracji.

[ec]


komentarze [68]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Dorota Karło 07.06.2021 17:51
Czytelniczka

Kiedyś myślałam, że prezes „Wszechpolaków” i gorliwy obrońca polskiej, katolickiej, rodziny to prawdziwa katastrofa na stanowisku ministra edukacji. Zweryfikowała to Wielka Edukatorka z „uśmiechniętym szczękościskiem”, która w swojej politycznej obstrukcji rozpoczęła edukacyjną destrukcję, ale i ją przyćmiła wszechwiedza i mądrość spływająca z obecnego ministra.
Jan Paweł...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Ataner 07.06.2021 17:08
Czytelniczka

Faktycznie można by odświeżyć listę lektur ale i tak mam wrażenie, że największą pracę robią poloniści. Dobry polonista zmusi do zastanowienia się nawet nad największym nudziarstwem.
Lekturą może być właściwie wszystko, ważne by nauczyć się zastanawiać nad tym co się czyta i wyciągać własne wnioski (nie zawsze muszą być słuszne).
Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Anka 07.06.2021 16:58
Bibliotekarka

Kolejny artykuł o tym, ze Czarnek planuje zmienić listę lektur, bliźniaczo wręcz podobny do poprzedniego. Nie macie o czym pisać i dlatego odgrzewacie ten kotlet? Komentować można fakty, a fakty są takie, że jak na razie nie ma nowej listy lektur, a według tego co czytam miała być do końca minionego tygodnia. Proponuję zatem napisać artykuł kiedy już ta lista się pojawi, ...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
KotGacek 07.06.2021 15:45
Czytelnik

Widzę, że kasujecie komentarze, lubimypis.pl.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Voltar 07.06.2021 11:10
Czytelnik

Jesteśmy chyba jedynym krajem, w którym ministrem edukacji jest człowiek po szkole magii...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
kaszeba 07.06.2021 09:01
Czytelnik

Nareszcie coś wartościowego pojawi się w spisie lektur. Kiedy zachód gnije i dostaje małpiego rozumu zakazując piękne, mądre i wartościowe stare, klasyki "znajdując" w nich obraźliwe i rasistowskie treści my, tym bardziej musimy się temu przeciwstawiać ucząc i wychowując nasze następne pokolenia na moralności i szacunku oraz tradycji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
KotGacek 08.06.2021 09:53
Czytelnik

A ja nie chcę, żeby moje dzieci w szkole miały styczność z ciemnotą, lawendową mafią i obrońcą pedofilów.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Fidel-F2 16.06.2021 09:47
Czytelnik

Rany, skąd się biorą takie pustaki? Na szczęście ta wasza pseudomoralność i debilne tradycje przemijają. Pokolenie bezmózgich rasistów, czarnkopodobnych niedouczonych tępaków i hipokrytów bez cienia szacunku do ludzi.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Agatonik 05.06.2021 23:23
Czytelniczka

Historii Polski nie należy przedstawiać w sposób "pozytywny", ale prawdziwy. Trzeba będzie dzieciom zapewnić "domowe tajne komplety", aby wyrzucać im z głów tę prymitywną indoktrynację. Jestem przerażona tym, co robią.
JP2 niech sobie omawiają na religii. Na przedsiębiorczości? To raczej Rydzyka.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
betsy 05.06.2021 23:12
Czytelniczka

Mam nadzieję, że minister Czarnek prędko przestanie być ministrem.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Karolina 05.06.2021 21:30
Czytelnik

Bogoojczyzniany bełkot i jeszcze więcej martyrologii. Sami sobie strzelają w stopę. Wprowadzając JP II do kanonu lektur szkolnych więcej uczniów się do niego zniechęci i odwróci od kk. Historia Polski to pewnie więcej żołnierzy wyklętych. Czyli polski romantyzm w najgorszym wydaniu. Oczywiście nie powiedzą, że część wyklętych była mordercami! Takie lektury zniechęca...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Pomruk_posladkow 05.06.2021 20:07
Czytelnik

Czarne Słońce będzie idealną lekturą dla polskich dzieci

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post