rozwiń zwiń

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

LubimyCzytać LubimyCzytać
31.01.2022

To już za chwilę, już za moment. Ale zanim przedstawimy Wam tytuły nominowane w Plebiscycie Książka Roku 2021, poświęcimy uwagę publikacjom, które w końcówce stycznia opatrzyliśmy pomarańczowym logo serwisu lubimyczytać.pl. Wśród nich znalazły się kontynuacje serii Lisy Gardner i Agnieszki Lingas-Łoniewskiej, a także coś dla fanów kinematografii – „Ostatni pojedynek” to powieść, na której podstawie powstał nowy film Ridleya Scotta.

Książkowe nowości tygodnia. Patronat LC

„Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji” Eric Jager, tłumaczenie: Jakub Jedliński (wyd. Marginesy)

Opowieść o zdradzie i zemście rozgrywająca się w czternastowiecznej Francji podczas wojny stuletniej. Szaleństwo nawiedza francuski dwór, schizma dzieli Kościół, armie muzułmańskie zagrażają chrześcijaństwu, a bunt i zaraza dziesiątkują życie obywateli. Jean de Carrouges, normański rycerz, powraca z walki w Szkocji. Jego żona Marguerite oskarża Jacquesa LeGrisa, starego przyjaciela i giermka jej męża, o brutalny gwałt. Rycerz występuje ze swoją sprawą przed królem Karolem VI, najwyższym sędzią Francji. LeGris przekonuje jednak o swojej niewinności i stara się uwolnić od zarzutów ciężarnej Marguerite. Proces staje w martwym punkcie. Sąd orzeka „sąd boży”, pojedynek na śmierć i życie, który na szali stawia również los kobiety. Bo jeśli jej mąż przegra pojedynek, zostanie skazana na śmierć za krzywoprzysięstwo.

„Gorzki smak jej wielkiej radości” Tahereh Mafi, tłumaczenie: Kaja Makowska (wyd. We need YA)

Tahereh Mafi, autorka bestsellerowej książki „Gdyby ocean nosił twoje imię”, nominowana do National Book Award, przedstawia nową, oszałamiającą powieść o miłości i samotności!

Jest rok 2003. Minęło kilka miesięcy, odkąd Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Irakowi. Amerykański świat polityczny błyskawicznie się zmienia. Napięcie jest ogromne, liczba przestępstw popełnionych z nienawiści rośnie, agenci FBI obserwują lokalne meczety, a społeczność muzułmańska jest nękana i atakowana bardziej niż kiedykolwiek. Shadi, nosząca hidżab, spuszcza głowę i chowa się w mroku.

Dziewczyna nosi imię, które oznacza „radość”, ale nieprzerwanie prześladuje ją smutek. Jej brat nie żyje, ojciec umiera, matka nie radzi sobie z rozpaczą, a jej najlepsza przyjaciółka w tajemniczy sposób zniknęła. Ponadto serce dziewczyny…
…jest złamane.

Shadi bez słowa manewruje między rozbitymi kawałkami swojego świata. Pożera własny ból, wycofując się coraz głębiej w siebie, aż w końcu, pewnego dnia, wszystko się zmienia.

Każda emocja Shadi wybucha.

„Gorzki smak jej wielkiej radości” to przejmujące spojrzenie na świat jednej z muzułmańskich rodzin po atakach na World Trade Center. Opowiada o dziecku imigrantów, które buduje swoją niewyraźną tożsamość, zakochuje się i znajduje nadzieję w środku współczesnej wojny.

„Sąsiad” Lisa Gardner (wyd. Albatros)

Detektyw D.D. Warren ściga się z czasem.

Zabójstwo, porwanie czy ucieczka?
Potencjalne miejsce zbrodni: małżeńska sypialnia.
Świadek: czteroletnia dziewczynka.
Główny podejrzany: mąż.

Zwyczajne zabawki, zwyczajne przedmioty, zwyczajne meble, zwyczajny dom… Ale rodzina, która w nim mieszkała, była tylko z pozoru zwyczajna.

Dziennikarz Jason Jones w środku nocy zgłasza na policję zaginięcie żony, Sandry. Robi to dopiero trzy godziny po tym, jak po powrocie do domu zastaje tylko córeczkę – samą – choć wie, że żona nigdy nie zostawiłaby jej bez opieki. Jason nie zachowuje się jednak jak zrozpaczony mąż, nie rwie się do poszukiwania Sandry, w żaden sposób nie ułatwia policji śledztwa. Wręcz przeciwnie ¬– usiłuje usuwać dowody i nie dopuszcza do przesłuchania córki.

Prowadząca dochodzenie detektyw sierżant D.D. Warren sprawdza wszystkie tropy. Ale żeby rozwiązać tę sprawę, będzie musiała wyjść poza rutynę i zagłębić się w przeszłość Sandry i Jasona Jonesów. I musi się śpieszyć, ponieważ jedynemu świadkowi grozi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Bo są tacy ludzie, których nie wystarczy zabić raz.

„Szkoła szpiegów. W obozie wroga” Stuart Gibbs, tłumaczenie: Jarek Westermark (wyd. Agora)

Trzeci tom zwariowanych przygód nastoletniego szpiega CIA Benjamina Ripleya

Nikt nie obiecywał, że życie tajnego agenta będzie usłane różami… Po spektakularnej wtopie na corocznym OZBiS-ie (Ocenie Zdolności Bojowej i Sprawności) trzynastoletni Ben zostaje z hukiem wyrzucony z Akademii Szpiegostwa CIA. Słynny Tajniak szybko otrzymuje kuszącą ofertę, by dołączyć do konkurencyjnej szkoły prowadzonej przez organizację Pająk. O dziwo, przyjmuje propozycję. I ma niecny plan! Czy uda mu się wykiwać superzłoczyńczynię Ashley, dziwacznego Padalca, Murraya, a przede wszystkim tajemniczego Joshuę?

Gotowi na tajną misję w obozie wroga?

Seria „Szkoła szpiegów” Stuarta Gibbsa to bestsellerowy cykl porywających powieści szpiegowskich dla dzieciaków.

Wartka akcja, mnóstwo humoru oraz gra konwencją klasycznych książek i filmów o tajnych agentach gwarantują dobrą zabawę nawet najbardziej wymagającym czytelnikom i czytelniczkom.

„Śniadanie z Arsenem” Agnieszka Lingas-Łoniewska (wyd. Słowne)

On jest sprytnym złodziejem, którego urokowi trudno się oprzeć.
Ona wie, że jego powrót oznacza same kłopoty.

Lina to nieco roztrzepana, pełna ciepła dziewczyna, która każdego dnia próbuje okiełznać chaos wkradający się w jej życie. Niechętnie przyznaje, że wciąż nosi w sercu ślad namiętnej miłości, po której zostało jej więcej niż wyłącznie wspomnienia…

Chris to sprytny złodziej, dla którego od honoru ważniejsza jest tylko rodzina. Zadziorny chłopak zupełnie nie pasuje do sielskiego, spokojnego miasteczka. Skoro już się tu zjawił, musi mieć ważną misję do wypełnienia. Nie spodziewa się, że w zostawionej przed laty Gołdapi czeka na niego więcej niż jedno poważne wyzwanie.

Gdy po długiej nieobecności, nieprzewidywalny i zabójczo przystojny Włoch znów staje w drzwiach Liny, dziewczyna czuje, że czekają ją kłopoty. Co się stanie, kiedy jej największa tajemnica ujrzy światło dzienne? Czy ich ogniste charaktery da się pogodzić, a stracona miłość będzie miała szansę rozkwitnąć na nowo?

[kk]


komentarze [10]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Deutschland91 01.02.2022 06:40
Czytelniczka

Mam w planach książki Lisy Gardner a  Sąsiad to coś dla mnie.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Sąsiad
Sea_Of_Darkness 31.01.2022 14:59
Czytelniczka

Jestem ciekawa  Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji. Poczekam na opinie i jeśli będą dobre, może się skuszę. Ważne jest dla mnie, żeby powieść historyczna miała w sobie jak najwięcej prawdy historycznej, a nie była radosną twórczością...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
 Ostatni pojedynek. Zbrodnia, skandal i sąd boży w średniowiecznej Francji
John_Doe 31.01.2022 18:39
Czytelnik

Książka wydana za granicą 17 lat temu i "wypłynęła" na jako takim sukcesie filmu. Podejrzewam że padaka może być okrutna

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Sea_Of_Darkness 31.01.2022 19:49
Czytelniczka

Na Goodreads ma średnią 3,98/5 przy prawie 4 tys. ocen. Natomiast ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz. Według LC ta książka to powieść historyczna, co sugeruje fikcję literacką, natomiast o angielskiej wersji wszędzie jest napisane, że to non-fiction. To w końcu jak to jest, to jest powieść czy książka naukowa/popularnonaukowa?

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
John_Doe 01.02.2022 09:44
Czytelnik

@Sea_Of_Darkness W/g historyków był taki pojedynek. Oglądałem film bo "lubię rycerskie 😜 klimaty" i był w miarę ok. 
Powieść historyczna jest utworem dymorficznym, powstałym na dwóch podstawowych płaszczyznach konstrukcji fabuły – historycznej i literackiej, przy czym w zależności od obowiązujących nurtów czy prądów literackich, zdolności pisarskich twórców i oczekiwań...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Sea_Of_Darkness 01.02.2022 13:52
Czytelniczka

@John_Doe Marcin, że pojedynek był, to wiem 😉 Chodzi o to jak bardzo autor trzyma się źródeł, a jak bardzo w książce nazmyślał. A z tym, czy to powieść, czy książka (popularno)naukowa chodziło mi o jej formę. Powieść ma narratora i dialogi, a książka (popularno)naukowa przedstawia suche fakty i, ewentualnie, opinie autora na dany temat.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Ela_Monia 31.01.2022 12:42
Czytelniczka

Jest i moja ulubiona, Lisa Gardner. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Książka_koc_kot 31.01.2022 10:51
Czytelniczka

Właśnie jestem po lekturze "Śniadanie z Arsenem". Poprawia nastrój, szczególnie w tak zmienną, paskudną pogodę jaka nas ostatnio nawiedza.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Flalle 31.01.2022 10:34
Czytelniczka

Ostatni pojedynek to zdecydowanie coś dla mnie. Chętnie przeczytam :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 31.01.2022 10:01
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post