rozwiń zwiń

Historie konstantynopolitańskie

Okładka książki Historie konstantynopolitańskie
Halina Evert-Kappesowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Łódzkie historia
198 str. 3 godz. 18 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Łódzkie
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
198
Czas czytania
3 godz. 18 min.
Język:
polski
ISBN:
8321804675
Tagi:
Bizancjum Konstantynopol
Średnia ocen

                5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
297
297

Na półkach: ,

Niewiele jest w naszym piśmiennictwie historycznym dzieł poświęconych dziejom Bizancjum, a jeszcze mniej takich, które potrafiłyby przykuć uwagę wymagającego czytelnika. Książką, która wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom jest z pewnością praca Haliny Evert-Kappesowej - „Historie konstantynopolitańskie”. Nie jest to rzecz obszerna, niemniej jednak przyzwoicie treściwa. Nasza uczona – bizantynolog (należąca do czołówki w tej dziedzinie w naszym kraju; pod jej redakcją przetłumaczono „Dzieje Bizancjum” G. Ostrogorskiego, do dzisiaj uchodzące za podstawowe studium z tego zakresu) skupiła się w swej pracy na przybliżeniu podstawowych informacji o Cesarstwie Wschodnim. Zajęła się jego genezą, strukturą społeczną i narodowościową, a także wielką kulturą, podkreślając, iż „Gdy ziemie zajęte przez germańskich najeźdźców tak się zbarbaryzowały, że już w drugiej połowie VII stulecia pisanie i czytanie stało się sztuką nawet wśród duchowieństwa, w Cesarstwie Wschodnim zachowały się tradycje kultury antycznej”. Bizancjum (obecnie Stambuł) ma bogatą i niezmiernie interesującą przeszłość. Niestety niewiele o nim się wspomina na naszych lekcjach historii. Pokutuje tutaj wielowiekowa awersja cywilizacji łacińskiej do jej starszej i bardziej szacownej greckiej krewnej. Wrogość ta miała podłoże zarówno kulturowe jak i religijne. Jakkolwiek mogliśmy się wiele nauczyć od Wschodu, gdyż jak zaznacza autorka „Niejedno z wielkich zjawisk historycznych, jak Reformacja lub Odrodzenie, występuje w Bizancjum wcześniej niż na Zachodzie”, to jednak postawa Łacinników była zawsze co najmniej mu nieprzychylna (żeby nie wspomnieć takich wydarzeń jak w roku 1204).
Ogólnie „Historie konstantynopolitańskie” dobrze spełniają swą rolę popularyzując dzieje Bizancjum. Zaznajomienie się z pracą Evert-Kappesowej może być przyczynkiem do wypłynięcia na głębsze wody i postudiowania literatury bardziej wymagającej, jak choćby wspomnianej już monumentalnej książki Ostrogorskiego.

Niewiele jest w naszym piśmiennictwie historycznym dzieł poświęconych dziejom Bizancjum, a jeszcze mniej takich, które potrafiłyby przykuć uwagę wymagającego czytelnika. Książką, która wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom jest z pewnością praca Haliny Evert-Kappesowej - „Historie konstantynopolitańskie”. Nie jest to rzecz obszerna, niemniej jednak przyzwoicie treściwa. Nasza...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    17
  • Posiadam
    6
  • Chcę przeczytać
    6
  • Własne
    1
  • Historia
    1
  • 03 Historia: Średniowiecze
    1
  • 03 Bizancjum
    1
  • 02 Historia: Bizancjum
    1
  • Średniowiecze
    1
  • Historia starożytna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Historie konstantynopolitańskie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne