Angelina

2010-11-01
2010-11-01
Władysław Jeżewski
Angelina Jolie

W omawianej książce Andrew Morton opisuje życie jednej z najsłynniejszych współczesnych aktorek - Angeliny Jolie. Zaczynamy od poznania rodziny do trzeciego pokolenia wstecz. Mamy więc dziadków Angeliny ze strony matki Marcheline Bertrand, losy jej burzliwego małżeństwa z usiłującym zrobić karierę filmową Jonem Voightem. Przyglądamy się temu, jak wyglądało dzieciństwo i wczesna młodość Angeliny, jej pierwsze kroki w branży showbiznesowej najpierw jako początkująca modelka, później jako wschodząca aktorka, wreszcie wielka gwiazda Hollywoodu. Wraz z autorem analizujemy psychikę Angeliny, zwłaszcza ukształtowana przez wydarzenia z okresu wczesnego dzieciństwa, które mogło mieć wpływ na jej późniejsze życie. Czytamy o jej kolejnych związkach partnerskich i małżeńskich oraz o tych ciekawostkach z jej życia, których nie publikowano w kolorowych magazynach.

Z kart tej biografii wyłania się czytelnikowi obraz gwiazdy o nadszarpniętej w młodych latach psychice poprzez wydarzenia, które zaważyły na jej późniejszym życiu prywatnym; kobiety, która z trochę dzikiej, nieokrzesanej dziewczyny stała się supergwiazdą, zachwycającą nie tylko mężczyzn, ale i kobiety na całym świecie. Mało tego - dzięki zgrabnie opowiedzianej historii i przechodzeniu na kolejne etapy jej kariery i życia prywatnego, czytelnik może zobaczyć jak ta będąca nie zawsze w porządku wobec siebie i otoczenia dziewczyna, przekształciła się w kobietę o duszy skłonnej do dobroczynności, angażującej się w rozmaite akcje charytatywne - nie rzadko poza blaskiem fleszy i wiedzą mediów na całym świecie - za co pokochały ją rzesze fanów.

Książkę dobrze się czyta, niezbyt szybko (choć ja przeczytałam ją w dziesięć dni). To wolniejsze tempo czytania jest niejako plusem, gdyż Andrew Morton pozawala nam poznać historię aktorki niespiesznie, najpierw przybliżając historię jej bliskich i przyjaciół czy też kolejnych mężczyzn w jej życiu, a potem wplatając w to wszystko osobę samej Angeliny. I choć chwilami można odnieść wrażenie, że czytanie o karierze Jona Voighta, bądź Marcheline Bertrand, czy Brada Pitta w biografii traktującej o osobie Jolie, jest bezsensowne i nie zawsze tak ekscytujące, tak koniec końców odnosi się wrażenie, że wszystkie te informacje były potrzebne.

Nie jestem pewna na ile informacje zawarte w tej biografii mogą być wiarygodne. Wszak jak wskazuje sam tytuł jest to nieautoryzowana biografia, a autor w dużej mierze bazuje na relacjach osób z otoczenia aktorki. Jak więc nie trudno się domyślić nie wszystkie wypowiedzi tych tak zwanych "zaufanych źródeł" mogą być zgodne z prawdą, choćby ze względu na ryzyko jakim jest chęć chwilowego zaistnienia bądź wywołania sensacji. Nie rzadko dla zysków pieniężnych.

Jakkolwiek by nie było, faktem pozostaje, iż książkę czyta się z dużym zainteresowaniem. Jest bardzo interesująca, aczkolwiek tak jak wspomniałam niektóre sensacyjne wypowiedzi warto mimo wszystko brać z lekką dozą ograniczonego zaufania.

Na plus wklejki ze zdjęciami Angeliny Jolie, jej bliskich i innych postaci związanych z jej historią. Jest tu sporo kolorowych fotografii. Z niektórymi z nich nie spotkałam nigdzie indziej, mimo że śledzę informacje o tej jednej z moich ulubionych aktorek od wielu lat.

Jedynym minusem jaki zaobserwowałam (poza kilkoma literówkami) jest fakt, iż parę razy czytelnik może odnieść wrażenie, że czyta o tym samym. I pomijam tu użycie cytatu na początku każdego rozdziału, który jest zwyczajnym powtórzeniem, jakie można przeczytać później w rozdziale. Mam na myśli zagadnienia, o których autor pisał już wcześniej, a w dalszych rozdziałach wraca do tego samego, po prostu budując zdania nieco inaczej. To taki lekki zgrzyt, który trochę irytuje, ale nie ma bardzo dużego wpływu na ogólną ocenę książki.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Bohaterka z burzliwą, czyli ciekawą biografią. Autor wnika za kulisy jej kariery i jakoś specjalnie jej nie oszczędza. Wydaje się bardzo obiektywny, a gwiazda - dość złozona, chaotyczna, nieszczęsliwa, trochę pozerka, celebrytka, ale i artystka czy ambasadorka dobrej woli. Czyli wciąż nie wiadomo jaka jest naprawdę? Wadą ksiażki jest już jej nieaktualność, bo historia kończy się na 2010, czyli przed mastektomią, rozstaniem z Pittem itd.

Warto sięgnąć

Warto sięgnąć

Bardzo lubię styl Anrew Mortona, biografie, tu akurat Angeliny Jolie czyta się bardzo przyjemnie.

Sam fakt, że książka jest o miłości mojego życia nie pozwała mi dać słabej noty, jednak najważniejsze dla mnie jest to, że mimo mojej długoletniej fascynacji Jolie dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się parę nowych rzeczy, które gdzieś mi umknęły. Solidna biografia, choć natłok wszelakich nazwisk momentami przytłacza.

Autor żadnej Ameryki w książce nie odkrywa a już tym bardziej nie przybliża osoby Angeliny bardziej, niż zrobiły to i nadal robią to wszystkie tabloidy na całym świecie. Aczkolwiek biografia napisana w sposób rzetelny i fachowy, czyta się przyjemnie, ale czyta się tak naprawdę wiedząc już to wszystko na długo przed...

Już przed tym za nim sięgnęłam po tę książkę domyślałam się,że życie Jolie jest ciekawe, lecz w gruncie rzeczy nie dowiedziałam się niczego nowego,jakoś podświadomie wyczuwałam ,iż aktorka może mieć właśnie tego typu problemy,ale oczywiście nic nie było dla mnie jasne do końca, więc warto było poukładać sobie elementy życiowej układanki Angeliny w całość. Jeśli chodzi o biografie to są w niej zawarte momenty mniej lub bardziej ciekawe, zapewne tak jak w życiu każdego z nas, jednak jeśli miałabym się odnieść co do "talentu" pisarskiego Pana Mortona,cóż...książka chwilami mnie osobiście się dłużyła i miałam wrażenie, że już o pewnych tematach czytałam, a autor wraca do nich ponownie, poza tą "usterką" (a może to tylko moje wrażenie) uważam iż jest to ciekawa biografia, więc polecam tę pozycje książkową fanom aktorki,a także osobom, które po prostu lubią tego typu literaturę.

Jeśli to co autor napisał o Angelinie jest prawdą będziecie zaskoczeni czytając tą biografie.

"Już kilka tygodni po rozpoczęciu zbierania materiałów odkryłem w biografii Angeliny nieznaną wcześniej i frapującą historię, z której aktorka nie zdaje sobie jasno sprawy, ale która miała decydujący wpływ na to, kim jest i co robi. Dzięki odkryciu tych faktów i towarzyszącym im okoliczności wiedziałem więcej niż sama Angelina o tym, co ją kształtowało i czym się w życiu kierowała".*

Biografia z założenia powinna być rzetelna i obiektywna. Ma opisywać w sposób wyważony życie zawodowe i prywatne danej osoby. I nie ma tu znaczenia autoryzacja. Zbieranie materiałów jest jak spisywanie obserwacji, bez dodawania własnych komentarzy.

Ta książka nie jest jednak typową biografią. Opiera się głównie na życiu prywatnym Angeliny i ma ujawnić to, co nigdy nie powinno zostać powiedziane. Fascynujący kąsek dla fanów, prawda? Dowiedzieć się czegoś więcej o aktorce, która sama o sobie bardzo dużo mówi, jakby nie miała sekretów. Nie mam nic przeciwko takiemu podejściu, ale wymaga ono od autora dużej samokontroli, by nie wpaść w pułapkę dodawania własnego zdania. I właśnie to autorowi się nie udało.

Jak pokazuje początkowy cytat, Morton uwielbia własne interpretacje. Przewijają się one przez całą książkę, przez co nabiera ona subiektywnego charakteru i trudno uwierzyć, że to co napisał jest w jakieś części prawdą. Gdyby był obiektywny, to nawet brak autoryzacji, nie przeszkodziłby uwierzyć w to, co się czyta.

Moim głównym zarzutem co do całej książki jest to, że Morton wyrobił sobie o Angelinie opinię jeszcze przed zbieraniem materiałów. W podziękowaniach pisze, że kiedy zobaczył ją po raz pierwszy "na żywo" podczas premiery filmu, jej wygląd go rozczarował. Nie mógł też zrozumieć dlaczego aktorka podróżuje po niektórych najniebezpieczniejszych krajach Azji i Afryki, skoro nawet przedstawiciele wyższych instancji mają zakaz wjazdu. Te dwie sprawy były powodem do rozpoczęcia zbierania materiału. Motywacja Mortona wynika z chęci pokazania "prawdziwej" Angeliny, ponieważ według niego to, co sama mówi, mija się z faktami.

Co do samej treści. Nie jestem jakoś bardzo zszokowana. Wiele informacji zawartych w książce znam z innych źródeł. Jako fanka Angeliny, jestem mniej więcej na bieżąco z wiadomościami na jej temat. Choć muszę przyznać, że było kilka faktów zupełnie dla mnie nowych, choćby jej liczne romanse w czasach młodości, długoletnie ćpanie czy zdjęcia z sesji dołączone to książki. Zawsze widziałam, że w młodości nie należała do grzecznych osób, więc musiała mieć barwne życie, zanim się ustatkowała. Morton to w dość drobiazgowy sposób opisał.

Próba pokazania życia Angeliny jest jednocześnie szczegółowa i chaotyczna. Zaczyna od jej dziadków i rodziców. Dokładne opisane dzieciństwo miało, według autora, bardzo duży wypływ na późniejsze zachowanie Angeliny. Od czasów nastoletnich po teraźniejszość Morton opisuje jej pełne zawirowań życie, początki kariery, zachowanie na planach filmowych i poza nim, romanse, problemy rodzinne i co najśmieszniejsze - jej przypuszczalne myśli. Swoją wiedzę opiera na wywiadach, wycinkach prasowych, osobach z otoczenia całej rodziny Marcheline Bertrand i Jona Voighta oraz współpracowników z branży. Jednak najwięcej do powiedzenia mają osoby, która są bliskimi znajomymi lub krewnymi, chcącymi zachować anonimowość, bądź osoby, które miały kontakt z Angeliną w krótkim okresie czasu. Można by rzec, że całość opiera się w dużej mierze na zbieraniu i interpretacji pojedynczych wydarzeń i wypowiedzi różnych ludzi, którzy niekoniecznie muszą mówić prawdę. A to wszystko w logicznym kontekście. Morton koniecznie chce dowieść, że Angelina co innego mówi, a co innego robi, i nikt tego nie weryfikuje.

Próżno tu szukać dokładnych dat czy chronologicznego układu zdarzeń. Wszystko jest podane bardzo ogólnie i jeśli ktoś nigdy wcześniej nie czytał informacji o aktorce, będzie musiał sięgnąć po inne źródła. Ciekawostką jest, że autor pomylił nawet datę poznania się Marcheline i Jona. Napisał, że poznali się wiosną 1971 roku, a ślub wzięli 12 grudnia 1970. To się nazywa dobre przygotowanie.

Najśmieszniejsze jest jednak to, że Morton próbuje przedstawić skomplikowaną osobowość Angeliny za pomocą uwag psychologów i psychoanalityków (których nazwiska podaje) oraz kilku innych specjalistów, którzy pragną zachować anonimowość. Mało tego, ci lekarze nigdy nie spotkali, nie leczyli Angeliny ani nikogo z jej bliskich, a swoje opinie opierają na schematycznych zachowaniach z podręcznika. Co jest raczej nadinterpretacją. Przecież takie samo zachowanie u dwóch różnych osób może oznaczać kompletnie coś innego - tak przynajmniej mówili na zajęciach z psychologii.

Mortonowi zdarzyło się też parę razy zaprzeczyć temu, co napisał kilkanaście stron wcześniej. Przykładowo. Przez całą książkę przewija się postać Micka Jaggera, który szalał za Angeliną, ale ona nie była nim zainteresowana. I nagle pod koniec twierdzi, że jednak mieli romans. Dziwne jest także opisywanie zachowania byłych partnerek mężczyzn, z którymi związała się Angelina. Dziewczyna Jonny'ego Lee Millera, Laura Dern - narzeczona Billy'ego Boba Thorntona czy Jennifer Aniston - była żona Brada Pitta. Każda myśli i czuje tak samo, jakby autor przypisywał im emocje. Początkowo nic nie podejrzewają, potem są zaskoczone, następnie smutne, wpadają w rozpacz i muszą sobie zaleźć kogoś, kto je pocieszy.

Na plus zaliczam to, że książkę bardzo dobrze się czyta. Morton ma dobry warsztat pisarski i dobrze sobie radzi z natłokiem informacji. Przy okazji można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o innych aktorach, którzy pojawiali się w życiu Angeliny. Tylko czy to też jest prawda?

Ciężko mi jest jednoznacznie ocenić tę książkę. Pierwszy raz czytam tak subiektywną biografię, gdzie autor ewidentnie chce udowodnić światu, a w szczególności osobie o której pisze, że zna ją o wiele lepiej niż ona sama. Wątpię żeby Angelina już teraz analizowała swoje życie. Jeszcze przyjdzie na to czas. A nawet jeśli już to zrobiła, nie musi się tym chwalić. Tylko ona wie jak było naprawdę. I żadne osoby pragnące zachować anonimowość tego nie zmienią.

* Cytat: Andrew Morton, Angelina, Wyd. Magnum, Warszawa 2010, s.314.

Jak zwykle Morton mnie nie zawiódł.
Nie cierpię biografii, gdzie gwiazda stawiana jest na piedestale, wybielona do granic możliwości. Na szczęście ta książka jest inna, ukazuje mroczną stronę Angeliny. Dowiedziałam się z niej czegoś nowego. Poznałam wiele ciekawostek i pikantnych szczegółów. I o to chodziło.

Jak zwykle Morton mnie nie zawiódł.

• Biografie
  • Biografia
  • Chcę przeczytać: biografie, literatura faktu
  • Must read

Andrew Morton Angelina Zobacz więcej