Tajna wojna Henryk Józewski i polsko sowiecka rozgrywka o Ukrainę

Okładka książki Tajna wojna Henryk Józewski i polsko sowiecka rozgrywka o Ukrainę Timothy D. Snyder
Timothy D. Snyder Wydawnictwo: Znak powieść historyczna
powieść historyczna
Znak
2008-01-01
2008-01-01

Opowieść o szlachetnym, utalentowanym, trochę naiwnym i z arystycznym usposobieniem człowieku, który podczas swej służby państwu polskiemu starał się godzić sprzeczności polsko - ukraińskie na Wołyniu, ale po pewnym czasie stworzył sobie iluzję zaistnienia takiego pojednania i przez to nie mógł reagować skutecznie na rozwój polsko - ukraińskich konfliktów. Wykorzystali to, naturalnie, jego oponenci.
Snyder odmalowuje pasjonującą historię życia człowieka, który lubił walczyć z wiatrakami, które wiatr historii napędził zbyt mocnym podmuchem. Chociaż klęska jest nieunikniona, to, w odróżnieniu od margrabiego Wielopolskiego przed powstaniem styczniowym, Józewski umiał upadać ładnie.
Dzięki żywemu stylowi lektura nie nuży, mimo obszernych rozmiarów książki.
Serdecznie polecam.

To książka o jednym z najlepszych ludzi sanacji - jeśli nie najlepszym. Józewski, intelektualista, artysta-malarz, przyjaciel Marii Dąbrowskiej.

A zarazem wybitny wywiadowca, twórca siatki na Ukrainie, przewidywany przez Piłsudskiego na dowódcę konspiracji w przypadku zajęcia w 1920 r. Polski przez bolszewików.

Był m.in. szefem MSW, ale dziełem jego życia było stworzenie "eksperymentu wołyńskiego" , gdy jako wojewoda w Łucku przewalczył dopuszczenie Ukraińców do większej roli, niż mieli gdziekolwiek i kiedykolwiek w II RP, nie traktującej swych mniejszości w należyty, cywilizowany sposób. Ukraińcy od Petlury, czyli nie ci zaczadzeni antypolskim nacjonalizmem, weszli do miejscowych elit, rozwijało się ukraińskie szkolnictwo i kultura - Wołyń miał się stać "Piemontem" przyszłej niepodległej Ukrainy.

Z równą nienawiścią projekt ten przyjęli ukraińscy szowiniści (późniejsi upowcy nienawidzący petlurowców),komuniści oraz.... polskie elity wojskowe Wołynia.

Gdy umarł Piłsudski, przez durnowatego Rydza załatwili odwołanie Józewskiego. A byli to ci sami ludzie, którzy kazali barbarzyńsko burzyć ukraińskie cerkwie - co bez wątpienia przyczyniło się do rzezi Polaków w czasie wojny. Niektórzy winią za to Józewskiego, co jest absurdem, bo nie mógł przewidzieć, że górę w ukraińskim ruchu weźmie nurt banderowski, a nie petlurowski. Trudno też mieć do niego pretensje, że niektórzy "jego" Ukraińcy zwiążą się z Niemcami i utworzą ukraińską armię przy boku Wehrmachtu (ich wydaniu po wojnie do ZSRR sprzeciwi się gen. Anders, za co mu chwała).

A Józewski będzie najdłużej działającym konspiratorem w PRL, (prawdziwym "wyklętym", a nie np. paranoicznym mordercą białoruskich chłopów),aresztowanym dopiero w 1953 r. Po wyjściu na wolność w 1956 (nie wystąpił o żadną "rehabilitację" - wróci do malowania.

I jeszcze osobisty wtręt: w 1981 r. jako młody student historii UW na kościele św. Anny dostrzegłem jego nekrolog - żal był tym większy, ze nawet nie wiedziałem że jeszcze żył. A do dziś nie jest szerzej znany, Tymczasem to postać prawdziwie pomnikowa... (Trochę wstyd że napisał o nim amerykański historyk, choć wielki przyjaciel Polski, tej najlepszej Polski...)

Był m.in. szefem MSW, ale dziełem jego życia było...

Zasadniczo jest to opowieść o próbie wykonania misji niemożliwej. Tytuł wyjaśnia w sumie wszystko, choć przez użycie przymiotnika "sowiecki", zawęża nieco kontekst w którym rzecz może być interpretowana. Wystarczy jednak dokonać maleńkiej korekty i wstawić tam sobie słowo "rosyjska" i mamy podkład do rozmyślań w sam raz aktualnych w Roku Pańskim 2014. Co do niemożliwości zadania, które wziął sobie na barki tytułowy Pan Henio, to chyba najlepiej ilustruje ją pewna przytoczona przez autora okoliczność. Otóż: polskie tiurmy, do których co tu kryć, z dość oczywistych powodów zamykano przed wojną wyznawców marksizmu-leninizmu, oferowały im wcale godziwy wikt i opierunek. Ba, nie ograniczały nawet lektur osadzonych, wyposażając ich w kluczowe księgi ich religii. Jak osadzeni odwdzięczyli się potem Ojczyźnie - wiemy wszyscy (choć całkiem spora grupa Polaków zdaje się udawać w tej materii amnezję). I tak w zasadzie można streścić istotę wszystkich naszych XX i XXI-wiecznych wysiłków dołożonych celem odgrodzenia się od naszego, kłopotliwego sąsiada. Z miłością patrząc w oczy ukraińskich kmieci próbujemy przekonać ich do oczywistej oczywistości, że tylko rola naszego bufora przyniesie im słodkie błogosławieństwo wolności. Pomijając już fakt, że w owych oczach niekoniecznie znajdujemy zrozumienie, to nasi konkurenci skutecznie używają w tej sprawie zdecydowanie szerszego spektrum środków. W tym niekoniecznie miękkich. Budżet zaś lepiej pominę. Skutkiem wszystkich tych okoliczności, Pan Henio z walecznego wojownika, który zasłużył się tak bardzo, że "prawda" wrzuciła jego karykaturę na jeden z front page'y , przeistoczył się w łowną zwierzynę. I to chyba właściwie najbardziej trafna metafora skuteczności naszej ostpolitik. Wygląda bowiem na to, że w polityce noty za styl mają jeszcze mniejsze znaczenie niż w lotach narciarskich. Mimo wszystko: świeczka dla Pana Henia. Za determinację.

• Do kupienia
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)
  • Europa Wschodnia
  • Chcę kupić
  • Historia/Biografie

Dodaj cytat z książki Tajna wojna Henryk Józewski i polsko sowiecka rozgrywka o Ukrainę