Ines, pani mej duszy

biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-7495-371-9
Marta Jordan
Ines pani mej duszy

To piękna historia osadzona w historycznych realiach. Postać Ines to jedna z moich ulubionych bohaterek literackich. Dumna, silna i ambitna - dla mnie to ideał kobiecości, do którego dążę. Powie sc jest napisana pięknym językiem, wprost nie można się od niej oderwać. Polecam!

Powieść o niezwykłej kobiecie, żyjącej w niezwykłych czasach. Uwielbiam temat konkwisty oraz powieści historyczne, więc ta książka wydawała mi się obowiązkową pozycją. Nie zawiodłam się.
Allende lubi snuć opowieści, więc jeśli kogoś nużą opisy, nie będzie to książka dla niego.

Czy kobieta może być okrutniejsza od mężczyzny? Czy może być bardziej przebiegła? Czy na wyprawach wojennych może uratować od głodu i pragnienia? Czy może zajmować się polityka na równi z mężczyznami w czasach konkwistadorów?
Co może zwykła wdowa?

Powieść pokazuje jak odwaga, spryt i niezłomność jednej kobiety mogą byc pomocne przy trudnych przedsięwzięciach i jak...

Szczerze się przyznam, że czytałam tylko co drugi akapit. Jakoś mnie ta książka w żaden sposób nie porwała. Nudna wręcz. Nie wiem czy autorka ma taki styl pisania, to dopiero druga książka którą przeczytałam, czy na takie trafiam.

Autorka w tej książce usnuła opowieść o życiu Ines Suarez (kobiety, która żyła w XVI wieku) z niebywałą dbałości ą o szczegóły dotyczące ubioru i życia w czasach głównej bohaterki tego utworu, czyli Ines. Gdyby kobieta ta żyła w naszych czasach mogłaby być( według mnie) z powodzeniem przywódczynią jakiegoś kraju lub wielką bizneswoman, ponieważ jej multizadawoniowość ...

Niestety, mimo mojej sympatii do autorki ta pozycja jest po prostu nudna.

„Ileż wysiłku i cierpienia niesie ze sobą chrześcijański obowiązek podboju”. Tak uważali hiszpańscy konkwistadorzy, którzy w XVI wieku przypisali sobie prawo odkrywania Nowego Świata. Mało tego mieli jeszcze poczucie, że są panami nowo odkrytej ziemi i „ujarzmienie” ludności jest ich chrześcijańskim obowiązkiem. A Nowy Świat kusił przeogromnym bogactwem, złożami złota, ale...

Wspaniała powieśc historyczna dotycząca niezwykłych przygód konkwistadorów podczas podboju Peru. Warto przeczytac i chociaż przez chwilę poczuc atmosferę tamtych czasów.

Rewelacyjny sposób na narrację powieści historycznej.

Doskonała lektura dla kobiet i okobiecej naturze. Ines nie poddaje się prostym osądom.

Dyskusje

• 2013