Z szynką raz!

Ham on Rye
literatura piękna
Michał Kłobukowski
dzieciństwo przygody młodość młodzież dla dzieci walka bunt opowiadanie

Kocham tę powieść. Może nie dla każdego przedstawia ona jakąś wartość, ale dla mnie zawiera pewien rodzaj prawdy o otaczającym nas swiecie, ktory niesamowicie na mnie działa. Jedna z niewielu książek, ktore wzbudzają we mnie ten pewien specyficzny rodzaj refleksji, ktorego nie sposób opisać slowami.

Wstrętne jak dworzec pks w Rzeszowie

Soczyste, lekkie, przyjemne nieprzyjemne. O tym, czym może być samotność.

„Tak właśnie czytałem te swoje książki - po nocach, pod kołdrą przy pałającej lampie. Czytałem te wspaniałe zdania, dusząc się z gorąca. Czułem się jak zaczarowany”.
I ja tak się czuje czytając Bukowskiego, jak narkotyk uzależnia od pierwszej książki, bez mała mnie pochłonął i zaczynam kupować sobie papierowe wersje- które zostawiłam na swoje perełki.
Szczera. Smutna....

Zdecydowanie moja ulubiona pozycja Bukowskiego. Niesamowicie utożsamiam się z losami bohatera, pochłonęłam książkę w jedno popołudnie. W zabawny sposób opisany tragizm życia.

Buka kocham i choć nie jest to moja ulubiona jego książka, to niezmiennie relaksuje i wywołuje ataki głębokiego, tubalnego, wewnętrznego uśmiechu, bo przecież nie śmiechu.

Na paskudnej okładce (szacunek, Noir Sur Blanc) obrzydliwa gęba Bukowskiego, a w środku usłana wszelkiej maści plugastwem droga do wyjałowienia duszy młodocianego Chinaskiego. Słowem, bukowszczyzna wysokich lotów. Bardzo smaczne (no może z pominięciem sceny brandzlowania psa i wcierania efektu tejże działalności w dywan).

Rzadko czytam tego typu książki, no ale nie sięgnąć po żadną książkę Bukowskiego byłoby grzechem. Polecono mi zerknąć na "Z szynką raz" co niniejszym uczyniłem. Książka jest brudna. Czasem czuje się żal do głównego bohatera, czasem odrazę, najważniejsze jednak, że wzbudza on jakieś emocje. Fabuła opowiada historie młodego dzieciaka z nizin społecznych, który ma bardzo, ale...

Fajnie fajnie, wszystko bardzo fajnie. Nie uchodzę za wielkiego znawcę literatury i jestem przekonany, że niejeden mól książkowy zaraz się zbulwersuje, jednak nie zwracając uwagi na lincz uważam, że większość przeciętnych czytelników znajdzie niejedno ALE. Autorowi broń Boże nie mam zamiaru niczego ujmować (zwłaszcza że to pierwsza pozycja Pana Charlesa Bukowskiego przez...

Moje pierwsze zetknięcie z tym autorem. Tematycznie kojarzy mi się z Buszującym w zbożu - tu również mamy do czynienia z napisaną w pierwszej osobie opowieścią smutnego, buntującego się przeciwko światu młodego mężczyzny. Autor może i oszczędza na środkach stylistycznych (dzięki czemu czytało mi się to bardzo szybko), ale nie szczędzi na wulgarności. Nie przeszkadza ona...

Dyskusje

2 809