Ludzkość. Historia, o jakiej nie mieliście pojęcia

Okładka książki Ludzkość. Historia, o jakiej nie mieliście pojęcia Tamim Ansary
Okładka książki Ludzkość. Historia, o jakiej nie mieliście pojęcia
Tamim Ansary Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie historia
historia
The Invention of Yesterday: A 50,000-Year History of Human Culture, Conflict, and Connection
Wydawnictwo Dolnośląskie
2021-05-05
2021-05-05
2019-10-01
Tomasz Szlagor

Bardzo solidna lektura. W sam raz dla osób, które zaczynają przygodę ze światową historią.

Autor porusza szerokie spektrum treści, pokazuje mniej oczywiste związki w historii rozwoju cywilizacji i przyczyn rośnięcia w siłę imperiów i ich wygasania. Może to krzywdzące ale dużą część informacji wyczytałam wcześniej w innych publikacjach, także dla mnie ten tytuł jest mocno wtórny, a i styl przekazu nie porywa. Podsumowując szeroka panorama dziejów i przesuwaniu sił i motorów rozwoju ludzkości w odrobinę nużącym wykładzie.

To, ze istnieje prawo przyczyny i skutku, kazdy z nas napewno wie. Niektorzy nawet maja o nim swiadomosc. Historia na tym sie opiea. Pomimo wagi tematu, autor znakomicie nam to przedstawia. Wiaze ze soba fakty i tlumaczy. Opisuje w sposob zrozumialy. Czulem przyjemnosc z odkrywania historii w ten sposob.

Męcząca jest to książka dla mnie, ma być czymś na kształt prozy Harrariego, który dla mnie lepiej udziela wywiadów, niż piszę książki, ale nie o tym. Niestety, książka niepozbawiona jest błędów. Przykład pierwszy z brzegu. My jako jedyne stworzenia na Ziemi używamy narzędzi (...) czy aby na pewno? Można dyskutować (conajmniej) czytając wywiady prymatologów. Przypominam, rok opublikowania książki 2021. Drugi przykład "'W jego biografii u d e r z a pewien szczegół. Ludzie wciąż pytali, Talesa, dlaczego skoro jest taki mądry, nie jest bogaty. Filozof zamknął im wszystkim usta, monopolizując rynek pras do wyciskania oleju, co uczyniło go milionerem, po czym wrócił do swoich badań". (s.82-wersja elektroniczna, wyróżnienie własne). To nie tak, gdyby Autor zrobił porządny resarch to wiedziałby, że to nie uderzający szczegół, ale anegdota, raczej legenda mająca podkręcić życie Talesa, a nie fakt, czy bardzo ważny szczegół, jak pisze autor, a jedynie coś co ma uatrakcyjnić życie Talesa bardziej atrakcyjnym rozpowszechnioną przez Arystotelesa a także późniejszych autorów chociażby Hieronim z Rodos, to nie jedyne błędy także porzuciłam lekturę nie chcąc (i nie musząc się na szczęście) męczyć. Książka jest przeznaczona dla młodszych nastolatków, może dla nich będzie odkrywcza treść? Jeśli będą uważnie czytać i sprawdzać, co jest faktem, ważnym szczegółem a co jedynie plotką. Uczę porzucać się lektury, tak, tak należy mieć to na uwadze, czytając tę opinię. Tak by więcej czasu zostało na wartościowe lektury. Oczywiście, jeśli dla kogoś Ludzkość. Historia o której nie mieliście pojęcia, będzie takową, proszę bardzo. Dla mnie, takową nie była. Niestety.

Trochę się męczyłem bo są lepsze z tej dziedziny książki.

Trochę się męczyłem bo są lepsze z tej dziedziny książki.

To jest zdecydowanie ciekawsze i mniej nadęte niż Sapiens Hararego. Wciąga jak tornado!

"Ludzkość. Historia, o jakiej nie mieliście pojęcia" Tamima Asary jest fenomenalna! Autor opisuje rozwój Homo sapiens od epoki kamienia i "wyjścia" z Afryki po erę nanotechnologii, cyfryzacji i skomputeryzowania świata.
Snuta historia przez Ansary'ę od samego początku wciąga, fascynuje i rozjaśnia w głowie wiele mglistych historycznych aspektów. Autor zwraca uwagę na siłę pewnej narracji, której kanwą są opowieści. Tak, dobrze czytacie _ opowieści 😊 Dowodzi, że to one scalają społeczności, sprzyjają rozwojowi cywilizacji i budują wszelkie relacje. To one decydują o rozwoju, są podwalinami imperiów, nacjonalizmu (w ogóle wszelkich - izmów),religii, wojen, kultury.

Książka składa się wyłącznie z błyskotliwych spostrzeżeń i udawania, jak wątki historii niesamowicie się splatają np. autor udowadnia co mają wspólnego krucjaty z systemem bankowym, dlaczego powstanie Wielkiego Muru Chińskiego jest powiązane z upadkiem Cesarstwa Rzymskiego, praktyki religijne zalecane przez proroka Mahometa zależne są od wejścia w posiadanie kompasu magnetycznego przez Europejczyków czy dlaczego polityka chińskiej dynastii Ming przyczyniła się do rewolucji amerykańskiej. Mogłabym tak wymieniać bez końca! Nasza historia to nici wzajemnych powiązań, ale takich, o których nawet byście nie pomyśleli! 😊🤭

Będę czytać "Ludzkość..." na pewno jeszcze raz, bo nie sposób jest zapamiętać i przyswoić wszystkie zależności.
Uwielbiam takie pozycje, pełne błyskotliwych spostrzeżeń napisanych bardzo jasno i przystępnie. Książkę będę zachwalać pod niebiosa, bo jest fenomenalna. Gorąco polecam!

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Takiej książki historycznej napisanej prostym językiem dzieje ludzkości w kontekście globalnym jeszcze nie czytałem. Rewelacyjna, autor potrafi wszystko co skomplikowane zaprezentować w bardzo prosty wręcz oczywisty sposób. Po jej przeczytaniu nagle wszystko co wiedzieliśmy z historii stanie się uporządkowane.

Co wiesz o historii ludzkości? Co według Ciebie spowodowało, że Polska jest jednym z lepszych miejsc na świecie do życia, jak również cała Europa i dlaczego potęga Chin buduje się na nowo na naszych oczach? „Ludzkość. Historia o jakiej nie mieliście pojęcia” – Tamima Ansary odpowie na te i wiele innych pytań.

Wojna i handel

Jeżeli chcielibyśmy opisać historię ludzkości w dwóch słowach, moglibyśmy powiedzieć wyłącznie wojna i handel. Obie te rzeczy popychały ludzi do budowania nowych technologii i odkrywania nowych miejsc do życia. Nie da się nic innego przyrównać do tych cech ludzkości. Można by powiedzieć, że ogień był początkiem naszego istnienia, ale to nie jest narzędzie, które pcha człowieka w kosmos. Właśnie! – w kosmos – ale co zadziało się, że mamy szansę odkrywać nowe planety i gwiazdy, póki co jeszcze tylko teleskopami. Wielu może się to wydawać mrzonką. Tak samo wiele stuleci temu wydawało się, że Europa zawsze będzie zaściankową częścią świata, a stało się zupełnie inaczej!

Całość recenzji znajduje się pod adresem:

Autor recenzji:

Dawid Kaniecki
silanauki.pl

Wojna i handel

Jeżeli chcielibyśmy opisać historię ludzkości w...

Angielski podtytuł lepiej oddaje treść książki niż polski: "A 50,000-Year History of Human Culture, Conflict, and Connection". Autor przedstawia historie ludzkości z punktu widzenia całej ludzkości. Pokazuje jak to się stało, że ludzie w danych momentach historii (aż do obecnej) na danych obszarach są gdzie są, wierzą w co wierzą i zachowują jak się zachowują. Autor przedstawia te wydarzenia w historii, które wpłynęły na ludzi, spowodowały (lub nie) zmiany w ich postrzeganiu świata, pchnęły ludzi w tym lub innym kierunku. Nie jest to historia o jakiej nie mieliśmy pojęcia, ale jest to historia przenikających się (lub nie) kultur i wizji świata.
Autor w przystępny i bardzo ciekawy sposób przedstawia historię ludzi od ich pojawienia się na ziemi do dnia dzisiejszego. Jego spojrzenie jest często ironiczne co zwiększa przyjemność czytania i przybliża przedstawianych ludzi współczesnemu czytelnikowi.
Jest to książka, która pozwala spojrzeć na historię świata z punktu widzenia człowieka (bez trzymania stron).

• Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Ludzkość. Historia, o jakiej nie mieliście pojęcia