Okładka książki Historia współczesnej medycyny. Renesans, wynalezienie chirurgii i rewolucja implantów
David Schneider Wydawnictwo: Znak Literanova zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Znak Literanova
2021-11-02
2021-11-02
Grzegorz Łuczkiewicz
medycyna historia

Wygląda na to, że Jurgen Thorwald, nieżyjący już niemiecki pisarz i historyk, którego publikacje takiej jak "Stulecie chirurgów" czy "Ginekolodzy" na trwałe zapisały się kanonie książek popularno-naukowych, przybliżając czytelnikowi historię medycyny, znalazł godnego następcę. Jest nim David Schneider, amerykański chirurg ortopeda, niekwestionowany autorytet w leczeniu...

„Historia współczesnej medycyny” to książką która towarzyszyła mi od początku listopada. Ze względu na objętość i naukowość dzieła Schneidera lektura zajęła mi sporo czasu, ale cieszę się że już się z nią zapoznałam i mogę o niej opowiedzieć.
Na wstępie powiem, że ja o historii medycyny wiedziałam niewiele, więc nie wiem na ile informacje w książce pokrywają się z tym czego...

David Schneider – jeden z najlepszych chirurgów barku i łokcia pokusił się o spisanie przebiegu rozwoju medycyny. Całą jej historię: począwszy od starożytności, przez renesans, aż po czasy współczesne. Nic dziwnego, że w rezultacie czytelnik otrzymał pokaźną cegiełkę. Ale ta cegiełka to solidne kompendium wiedzy, po którą warto sięgnąć.

Pasteur, Koch, Fleming. Te...

Jako wisienkę na torcie tego roku chciałabym zapoznać Was z “Historią współczesnej medycyny. Renesans, wynalezienie chirurgii i rewolucja implantów.” Davida Schneidera. Ten niezwykle oczytany ortopeda, zabiera nas w niezwykłą podróż od samych początków, Hipokratesa, przez kolejne znaczące odkrycia w dziedzinie leczenia. Bardzo podobały mi się dodane przed każdym właściwym...

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jaką drogę przeszła współczesna medycyna, żeby dotrzeć do obecnego stanu?

Ilu ludzi musiało umrzeć w cierpieniach, zanim lekarze odkryli, że pewne ich pewne zachowania są niebezpieczne dla pacjentów?

Jak rodziła się anestezja? Skąd wzięły się implanty i jak za kilkanaście lat będzie wyglądała medycyna?

Ja bardzo często o tym myślałam,...

Historia chirurgii

Medycyna przeszła długą drogę wielkich przemian, od humoralnej pseudonauki jeszcze w dobie nowożytności, po operacje na otwartym sercu. Kiedyś lekarz szczycił się tym, że diagnozę stawia bez dotykania pacjenta (nie jest jakimś tam podrzędnym chirurgiem). Teraz wielospecjalistyczne zespoły dokonują cudów przy stołach operacyjnych, korzystając z osiągnięć...

• Do kupienia
  • Chcę w prezencie